Probiotika

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou přirozenou součástí lidské střevní mikroflóry. Jsou nezbytné nejen pro bezproblémové trávení a fungování střev, ale také pro celkové zdraví člověka a správný vývoj obranyschopnosti organismu před nepřátelskými bakteriemi. 

Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“ a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které mají mnoho funkcí. Kromě toho, že pomáhají při zpracování potravy a ovlivňují imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve, díky produkcí bioaktivního vitaminu K.

 „Probiotické bakterie se zpravidla usazují na střevních stěnách a působí proti množení škodlivých bakterií. Takto  vyvážená střevní mikroflóra má pak význam pro správné zažívání a také imunitní systém,“ vysvětluje imunoložka RNDr. Dana Nováková z FN Motol.

Probiotika sama neléčí, ale můžete je užívat jako doplňkovou léčbu, když máte tyto potíže: průjem, zácpa, kvasinková infekce v pochvě, kvasinková infekce v ústní dutině, ekzém, intolerance laktózy, zánětlivá a autoimunitní onemocnění střev a při užívání antibiotik.

Co jsou prebiotika?

Prebiotika jsou nápomocné látky, které tvoří potravu pro probiotické bakterie, aby měly vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto pozitivní účinky mají látky inulin a pektiny, tedy rozpustná vláknina, kterou naše tělo nedokáže strávit. Najdete je zejména v ovoci a zelenině. Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika dohromady, vzniká tzv. synbiotikum. Poslední dobou se častěji začíná skloňovat pojem postbiotikum, a to především v souvislosti s náhradní kojeneckou mléčnou výživou. Jedná se o látky, které jsou výsledkem metabolického procesu baktérií a mají zásadní význam pro funkci imunitního systému.7 nejčastějších letních dětských nemocí. Pozor na úpal, zánět uší nebo „letní“ angínu

7 nejčastějších letních dětských nemocí. Pozor na úpal, zánět uší nebo „letní“ angínu

Zatímco si nevlídné zimní dny „libují“ v kašli, rýmě, zánětech dutin a středouší, léto má poněkud odlišné favority. Například zánět zvukovodu, „letní“ angínu či střevní virózu.

17. 7. 2017
Laryngitida či střevní viróza. Nemoci, které vyděsí. Jak na ně?

Laryngitida či střevní viróza. Nemoci, které vyděsí. Jak na ně?

Když máme první dítě, každá dětská nemoc je pro nás pohromou, dokud se po zkušenostech nenaučíme rozpoznat ji předem a ihned nasadit vhodnou léčbu. Jenže u některých se nic moc předvídat nedá. Zato je nutné okamžitě jednat!

„Přátelské bakterie“ pomohou při průjmech i kolice

„Přátelské bakterie“ pomohou při průjmech i kolice

Kojenci, batolata, ale i větší děti mají často problémy se zažíváním. Často se tak děje po léčbě antibiotiky, infekcích dýchacích cest nebo po alergických reakcích. Řešením těchto obtíží jsou správně vybraná probiotika. Tyto živé "přátelské" bakterie obnovují a udržují přirozené osídlení trávicího ústrojí, udržují správný poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi a působí příznivě na zažívání dítěte.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články