Logopedie

Téma Logopedie na Maminka.cz průběžně sledujeme. Zde jsou všechny redakční články, které se tématu věnují.Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Víte, že více než polovina předškoláků má problémy s výslovností nebo plynulostí řeči? Kdy zpozornět a vyhledat s ratolestí pomoc klinického logopeda? A tušili jste, že (nejen) při šišlání třeba bublifuk pomáhá trénovat mluvidla?

Selektivní mutismus, nebo jen stydlivost? Problém odhalí v poradně | Zdroj: istock.com

Selektivní mutismus, nebo jen stydlivost? Problém odhalí v poradně

Existuje spousta diagnóz, o kterých se moc neví ani moc nemluví a přitom mohou být běžné. Mezi ně patří i selektivní mutismus. Česky je tato diagnóza pojmenována jako výběrová nemluvnost a lze zaslechnout i termín elektivní mutismus.

19. 8. 2019
Na děti nešišlejte! Jak na ně budete mluvit vy, tak se budou vyjadřovat i ony

Na děti nešišlejte! Jak na ně budete mluvit vy, tak se budou vyjadřovat i ony

Opravdu není dobré vystavovat dítě šišlání. Víc než šišlající babičky se ale na jeho jazykových schopnostech podepíší šišlající rodiče.

„Lybičta a stomeček.“ Kdy řešit dyslalii a další řečové problémy? | Zdroj: istockphoto.com

„Lybičta a stomeček.“ Kdy řešit dyslalii a další řečové problémy?

Nesprávná výslovnost hlásek (dyslalie) je dle odborníků částečně tolerovatelná do 5 let věku dítěte. Kdy ale zpozornět a řešit ji dříve?

21. 8. 2017
Kdo to mluví?

Kdo to mluví?

Vaše miminko už chodí, běhá, je šikovné, ale moc toho nenamluví a vy začínáte být nervózní, jestli není něco špatně, když děti kamarádek už dávno „rozvázaly“. Kdy má dítě začít mluvit? Kdy poznáme, že je všechno v pořádku nebo tu něco nehraje?

Šišlá nebo ráčkuje? Nebojte, to zvládnete

Šišlá nebo ráčkuje? Nebojte, to zvládnete

Jestli jste dosud na ráčkováním nebo jinou vadou řeči svého dítěte zavírali oči, s nástupem do školy byste měli zpozornět. Nesprávný vývoj v řeči totiž může přinést i problémy v učení. Ale řešení tu naštěstí jsou.

Proč nemluví?

Proč nemluví?

S prvními slůvky se děti většinou přihlásí kolem jednoho roku. Proč se to některým nedaří? Dá se vývoj řeči u batolat ovlivnit? Odpovídá přednostka Foniatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze doc. MUDr. Olga Dlouhá, CSc.