Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu popisuje, co se děje každý týden těhotenství s ženou a jak se vyvíjí její miminko  (délka, váha, vývoj orgánů a smyslů). Zjistíte, jaká vyšetření vás v daném týdnu čekají.


1. trimestr

V prvním trimestru prochází plod nejdůležitější fází vývoje, kdy se zakládají všechny orgánové soustavy, vyvíjejí se končetiny, nervový systém, plod je tedy nejohroženější z hlediska možného poškození vývoje nesprávným chováním a návyky.

1. týden těhotenství – Zdánlivě se nic neděje, nemáte žádné pocity, chutě ani stavy.

2. týden těhotenství – Pevné uhnízdění oplodněného vajíčka – blastocysty – trvá v děloze asi 13 dní. Jeho počátek může provázet slabé krvácení.

3. týden těhotenství – První lunární měsíc představuje nultý až čtvrtý týden gravidity, tedy období oplodnění vajíčka, jeho rýhování, putování vejcovodem do dělohy, jeho uhnízdění v děložní sliznici a období embryogeneze.

4. týden těhotenství – Embryu jsou dva týdny. Měří sice maximálně 1 milimetr, ale v buňkách se mu dějí převratné věci. Má dvě části, zevní a vnitřní zárodečný list – ektoderm a entoderm.

5. týden těhotenství – V tomto období by těhotenství mohl potvrdit těhotenský test. Pokud je pozitivní, je na čase objednat se ke gynekologovi.

6. týden těhotenství – Děloha se začíná zvětšovat a změkčovat, možná cítíte tlak v prsech. Na ultrazvuku vám lékař ukáže základy embrya.

7. týden těhotenství – Paže a nohy dítěte v matčině těle se prodlužují, jsou dotvořena ústa včetně jazyka, rtů a pupeny budoucích zubů. Formují se oči, začínají být vidět horní i dolní oční váčky. Tvoří se uši.

8. týden těhotenství – Vaše dítě je dlouhé 25 až 40 milimetrů, váží 3 až 5 g. Je už desetitisíckrát větší než při početí.

9. týden těhotenství – Jste na začátku třetího lunárního měsíce a vaše dítě prochází velkými změnami. Od temene po zadeček měří už téměř 3 centimetry, začíná vypadat jako člověk, ale stále má tvar písmene C.

10. týden těhotenství – Vaše dítě má zřetelněji lidskou podobu, měří kolem 4–5 centimetrů a váží 5–10 gramů.

11. týden těhotenství – Váš potomek je do 6 centimetrů dlouhý a váží asi 11 gramů.

12. týden těhotenství – Plod od temene po zadeček měří asi 7–9 centimetrů, vážit může i 14 gramů.

13. týden těhotenství – Ledviny vašeho dítěte už produkují moč a slinivka inzulin. Kostra se z chrupavčitého základu začíná přetvářet v kosti, lze rozeznat i žebra. Pokračuje vývoj pohlavních orgánů, vaše dítě občas otevře a zavře pusu, někdy lze rozeznat sací pohyby.

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si termín porodu

2. trimestr

Druhý trimestr začíná 14. týdnem a končí 27. týdnem těhotenství. Toto období si většina žen užívá, protože odezněly ranní nevolnosti a pominulo hlavní riziko možného potratu. Nastávající maminku také ještě netrápí nárůst váhy, který může být v posledním trimestru obtěžující.

Ve druhém trimestru...

14. týden těhotenství – Jste ve druhém trimestru (14.–26. týden gravidity). Je načase vybrat porodnici, zaregistrujte se, později nemusí být místo.

15. týden těhotenství – Plod je dlouhý asi 12 centimetrů. Tělíčko má pokryto tenkou kůží, pod níž jsou patrné cévky, zatím bez jakéhokoli tuku. 

16. týden těhotenství – Už lze určit pohlaví plodu. Pokud se nechcete nechat překvapit, požádejte gynekologa o ukázku.

17. týden těhotenství – Vaše dítě už si začíná cucat palce, protože články prstíků se vyvinuly, a může s nimi začít pracovat. Ručičky a nožičky mají nehtíky.

18. týden těhotenství – Nyní plod měří od temene po zadeček asi 18–20 centimetrů a váží kolem 220 gramů. Rostou mu plíce a začínají se v nich vyvíjet vzduchové váčky.

19. týden těhotenství – Bříško roste, celkový přírůstek váhy by neměl přesáhnout 10 až 12 kilogramů za devět měsíců. Jezte pestře, vybírejte si.

20. týden těhotenství – Dítě měří od temene k zadečku asi 25 centimetrů, váží až 280 gramů a už cítíte jeho pohyby.

21. týden těhotenství – Přehoupla jste se spolu s děťátkem do druhé poloviny gravidity, začínáte šestý lunární měsíc. Plod si v děloze cucá paleček, jak jste viděla nebo uvidíte na ultrazvuku; točí se, dělá kotrmelce, různě se pitvoří, šklebí a trénuje sací pohyby

22. týden těhotenství – Miminko měří kolem 27 centimetrů a váží asi 350 gramů. Zabarvuje se mu oční duhovka – oči získávají svou barvu.

23. týden těhotenství – Proporce plodu se blíží podobě skutečného dítěte. Měří asi 28 centimetrů a váží kolem 450 gramů. V dásních jsou připraveny zárodky prvních zoubků.

24. týden těhotenství – Nyní měří od temene po zadeček asi 30 centimetrů a váží kolem půl kilogramu.

25. týden těhotenství – Vstup do 7. lunárního měsíce je dalším krokem, který vás posouvá k porodu. Miminko váží 700 gramů a měří přes třicet centimetrů.

26. týden těhotenství – Vaše dítě už je pěkný kousek, měří asi 33 centimetrů a váží kolem 750 gramů. Rozšiřuje škálu pohybů – strká si palec nohy do pusy a saje ho, dokáže se pohybovat v rytmu hudby, kterou posloucháte.

27. týden těhotenství – Končí druhý trimestr, užila jste si ho? Děloha roste a roste, bříško začíná limitovat sportovní výkony, ale i obyčejný pohyb.

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

3. trimestr

Třetí trimestr začíná 28. týdnem těhotenství a končí porodem. Plod je již vyvinutý, pokračuje nadále v růstu. I tak ale není žádoucí, aby se miminko narodilo o několik týdnů dříve.

Ve třetím trimestru...

28. týden těhotenství – Dítě nyní měří asi 35 centimetrů, váží kolem 1,1 kilogramu. Vy přiberete asi pět kilo, z toho tři patří miminku.

29. týden těhotenství – Osmý lunární měsíc se vyznačuje tím, že se plod začíná ustalovat v poloze hlavičkou dolů. Stále je ale čas, aby se případně přetočil.

30. týden těhotenství – Už je nejvyšší čas začít s masážemi pánevní hráze, uleví a připraví kůži na zátěž při samotném porodu.

31. týden těhotenství – Dítě měří kolem 38 centimetrů, váží jeden a půl kila. I ve spánku je aktivní, zvyšuje se mu tepová frekvence, ale pohybů ubývá.

32. týden těhotenství – Vaše dítě měří skoro 40 centimetrů, váží téměř 2 kila. Pokožka růžoví, má podkožní tuk, dítě je prostě skoro připravené vstoupit do světa.

33. týden těhotenství – Dítě váží zhruba 1,80 kg a měří asi 41,5 cm. Obličej se vyhlazuje a zakulacuje. Hlavičku má porostlou vlásky.

34. týden těhotenství – Plíce miminka dozrály. Surfaktant je v dostatečném množství, dítě se může narodit. Stejně imunitní systém už dokáže bojovat proti některým infekcím. 

35. týden těhotenství – V 35. týdnu dítě měří asi 43–45 cm a váží kolem 2,3 kg. Stále ještě přibývá na váze, ale dochází už ke zpomalení růstu

36. týden těhotenství – Plod váží kolem 2,70 kg a měří asi 45–48 cm. Dítě už vypadá jako před narozením, mračí se, usmívá, zvedá obočí a mrká. Chmýří z těla zmizelo.

37. týden těhotenství – Porod se blíží. Vaše tělo se vyrovnává s velkou zátěží a s velkým váhovým přírustkem během posledních týdnů. Je vám horko.

38. týden těhotenství – Děťátko váží 2,50 až 3,50 kg a měří kolem 48 cm. Reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má také vyvinutou chuť.

39. týden těhotenství – Miminko měří 50–51 cm, váží v rozmezí 2,5–3,5 kg. Každým dalším dnem v děloze přibývá na váze o 28 g.

40. týden těhotenství – Vstupujete do posledního týdne těhotenství. Vaše nervozita a netrpělivé očekávání vrcholí. Je ale nutné vědět, že 95 % miminek se narodí jindy než ve stanovený termín, proto zachovejte klid a vyčkávejte.Těhotenská vyšetření: Musíte opravdu na všechna?

Těhotenská vyšetření: Musíte opravdu na všechna?

Sotva se zaradujete z toho, že jste v očekávání, rozjede se seriál vyšetření. V následujících měsících vám vyplní velkou část diáře a nejspíš vás napadne, jestli je to vůbec nutné. Tady je odpověď.

Jak se před porodem vyspat?  Víme to!

Jak se před porodem vyspat? Víme to!

Existují nějaké úlevové metody, jak se před porodem vyspat? Jaké nejčastější potíže se spánkem těhotné ženy mají? A můžete užívat nějaké preparáty?

Vaše 9měsíční emocionální HORSKÁ DRÁHA

Vaše 9měsíční emocionální HORSKÁ DRÁHA

Ať už je pro vás těhotenství tím, na co jste toužebně čekala celý život, nebo vás překvapilo a přišlo jako blesk z čistého nebe, připravte se na to, že rostoucí bříško s sebou přinese také spoustu citových vzestupů i prudkých pádů.

Partner, nebo dula?

Partner, nebo dula?

Oba dva (a třeba i společně) vám mohou porod vašeho miminka hodně ulehčit...

Jak jíst v těhotenství

Jak jíst v těhotenství

Ryby prý obsahují příliš rtuti, vajíčka moc cholesterolu a maso přemíru tuku. Jak se stravovat, když ještě živíme jeden život uvnitř nás?

Intimity v těhotenství nejsou překážkou. Pokud chcete...

Intimity v těhotenství nejsou překážkou. Pokud chcete...

Nejde ani tak o sex, jako o něhu a doteky. Proč je důležité udržet si partnerskou blízkost i během těhotenství?

Jak šel vývoj s ultrazvukem

Jak šel vývoj s ultrazvukem

Chystáte se s bříškem na ultrazvuk? Určitě se už moc těšíte. Ještě než se na monitoru objeví jakýkoli záběr miminka, je jasné, že tento dokument je pro vás oscarovým trhákem.

Těhotenství: Představení o třech dějstvích

Těhotenství: Představení o třech dějstvích

Jiný stav trvá devět měsíců – to je informace, kterou zná snad každý. Co se ale přesně v těle ženy děje v jednotlivém období těhotenství?

Kdy se pochlubit?

Kdy se pochlubit?

Pod srdcem vám roste nový život a vy to chcete vykřičet do světa. Někdo to udělá hned, někdo si raději počká pár týdnů.

Pálení žáhy postihne téměř každou těhotnou: Co s tím?

Pálení žáhy postihne téměř každou těhotnou: Co s tím?

Pálením žáhy v těhotenství může trpět až polovina těhotných žen. Většinou se jedná o dvě příčiny, které pálení žáhy vyvolávají.

Nachlazení v těhotenství: Je miminko v ohrožení?

Nachlazení v těhotenství: Je miminko v ohrožení?

Všechny to známe. Teče nám z nosu, bolest hlavy se ne a ne utišit a ze všeho nejraději bychom zůstaly celý den v posteli. Je nám jasné, že jsme se pěkně nachladily a abychom to neměly tak jednoduché, tak nám pod srdcem roste miminko. Co s tím?

| 3
Těhulky a nejen vy, nezapomínejte na jód!

Těhulky a nejen vy, nezapomínejte na jód!

Ne nadarmo se říká, že dítě mohou stejně milovat oba rodiče, ale že přeci jen mezi maminkou a ještě nenarozeným potomkem během těhotenství dojde k vytvoření takového pouta, které se nijak jinak vypěstovat nedá.

Prenatální diagnostika: Co prozradí o vašem nenarozeném miminku?

Prenatální diagnostika: Co prozradí o vašem nenarozeném miminku?

V České republice se asi u tří až pěti procent dětí vyskytne závažná vrozená vývojová vada. Cílem prenatální diagnostiky je najít těhotné, jejichž plody mají vrozenou vývojovou vadu, zejména takovou, která je neslučitelná se životem. Pokud se vadu podaří diagnostikovat, pak se ženě navrhnou možnosti řešení.

V těhotenství budete podrobně sledována

V těhotenství budete podrobně sledována

Tušíte, že je něco jinak, počítáte dny a testujete se na záchodě… Slovo těhotenství vás napadá stále častěji a intenzivněji. Co vás čeká, jakmile se jiný stav potvrdí?

Zdravotní stav hraje při otěhotnění důležitou roli

Zdravotní stav hraje při otěhotnění důležitou roli

Těhotenství je zápřah pro zdravé tělo, o tom není pochyb. Pokud trpíte některou chorobou, je potřeba o sebe velmi dbát.

40. týden těhotenství: A je to tady!

40. týden těhotenství: A je to tady!

Pokud jste zatím neporodila a dostala jste se během svého těhotenství až sem, vězte, že máte vyhráno.

39. týden těhotenství: Cílová rovinka

39. týden těhotenství: Cílová rovinka

Jen pár dnů vás dělí od okamžiku, kdy se stanete maminkou! Ať už to bude poprvé, podruhé nebo potřetí, opět půjde o okamžik, který nelze popsat pár slovy.

38. týden těhotenství: Miminko je donošené

38. týden těhotenství: Miminko je donošené

Tak a je to tady! Dle lékařů jste právě donosila své dítě. Porod miminka mezi 38. až 42. týdnem těhotenství bývá považován za porod v termínu.

37. týden těhotenství: Relaxujte a laďte detaily

37. týden těhotenství: Relaxujte a laďte detaily

Už jste opravdu v poslední cílové rovince. Výbavičku byste měla mít nachystanou a byt připravený na příchod nového obyvatele. Teď už jen zbývá odpočívat a těšit se na miminko a samozřejmě  ladit detaily.

36. týden těhotenství: Hnízdění - nutkavá potřeba uklízet

36. týden těhotenství: Hnízdění - nutkavá potřeba uklízet

A jde se do finále! Právě začínáte devátý měsíc svého těhotenství a tak se jeho konec už opravdu nezadržitelně blíží.

35. týden těhotenství: Něžnosti si neodpírejte

35. týden těhotenství: Něžnosti si neodpírejte

Bříško stále roste a růst do porodu ani nepřestane, ale vy už jste si za těch osm měsíců určitě zvykla. Proč také ne, vždyť porod se blíží mílovými kroky a vám se už brzy uleví.

34. týden těhotenství: Už máte pediatra?

34. týden těhotenství: Už máte pediatra?

Možná se cítíte obrovská a neohrabaná a to vám kazí náladu. To, že jste plačtivá a lítostivá je ale normální a okolí by to mělo respektovat – miminko ve svém těle „vyrábíte“ vy!

33. týden těhotenství: Růžová vystřídá červenou

33. týden těhotenství: Růžová vystřídá červenou

Blížíte se do finále, ale stále ještě je před vámi několik týdnů ve formě dva v jednom. Co vás ještě čeká?

32. týden těhotenství: Jezte střídmě

32. týden těhotenství: Jezte střídmě

Do termínu porodu vám zbývají přesně dva měsíce. Jste v osmém měsíci těhotenství.

31. týden těhotenství: Řekněte si o masáž!

31. týden těhotenství: Řekněte si o masáž!

Nebojte si říci o pomoc! Ano, myslíme to vážně, nesnažte se být za každou cenu statečná! Vaše tělo „vyrábí“ miminko a vás to občas může pěkně zmáhat.

30. týden těhotenství: Hledání nejlepší polohy

30. týden těhotenství: Hledání nejlepší polohy

Právě prožíváte svůj sedmý měsíc těhotenství. Do termínu porodu zbývá ještě deset týdnů.

29. týden těhotenství: Sepište si plán

29. týden těhotenství: Sepište si plán

Přemýšlela jste někdy o sepsání porodního plánu? Pokud ano, tak teď je nejvyšší čas.

28. týden těhotenství: Třetí trimestr začíná

28. týden těhotenství: Třetí trimestr začíná

Vítejte ve třetím trimestru! Právě nastává doba křečí v nohách, hemeroidů, křečových žil, svědění kůže, otoků, pálení žáhy, poruch trávení a… Příchodu vašeho miminka!

27. týden těhotenství: Neodolatelné chutě

27. týden těhotenství: Neodolatelné chutě

Jste v šestém měsíci těhotenství, do porodu v termínu vám zbývá ještě třináct týdnů.

26. týden těhotenství: Kontrakce znamenají trénink

26. týden těhotenství: Kontrakce znamenají trénink

Je možné, že občas pociťujete jakoby stahy bříška, kterým se říká kontrakce - poslíčci.

25. týden těhotenství: Bolest zad je nepříjemná

25. týden těhotenství: Bolest zad je nepříjemná

Pakliže je váš partner oddaný fanoušek fotbalu nebo jej dokonce sám hraje, můžete ho potěšit touto informací. Oznamte mu, že vaše děloha je právě tak velká jako fotbalový míč.

24. týden těhotenství: Test na cukrovku

24. týden těhotenství: Test na cukrovku

Prožíváte svůj šestý měsíc těhotenství. Ještě tři měsíce a stanete se maminkou!

12
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články