6 věcí, které ovlivňují tvar bříška

Máte je kulaté jako míč, nebo špičaté jako Tatry? Ať takové nebo makové, buďte v klidu. Jeho tvar nemá na průběh těhotenství ani porod žádný vliv!
6 věcí, které ovlivňují tvar bříška
Těhotná břicha odjakživa svádějí k různým dohadům. Na zaručené prognózy, kdy se podle jejich velikosti, špičatosti nebo kulatosti odhadovalo pohlaví dítěte, dojela už řada maminek. Spolehněte se v tomto ohledu raději na ultrazvuk, tvar bříška totiž ovlivňuje řada faktorů daných přírodou.
 
1. faktor:
Tvar dělohy
 
To je vrozená a neovlivnitelná věc. V rodinách, kde jsou dcery, tak můžete třeba vidět, že mají v době těhotenství úplně stejná břicha.

2. faktor:
Posazení dělohy
 
Některé ženy mají dělohu otočenou dozadu – odborně se tomu říká retroflexe. A ta pak roste zejména v druhém trimestru více nahoru než dopředu.

3. faktor:
Svalové vrstvy na břišní stěně
 
Pevnější svaly obvykle nedovolí, aby se bříško příliš vyklenulo dopředu – zúročí se tak maminčino cvičení...
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
4. faktor:
Velikost děťátka
 
To, jestli nosíte v břiše čtyřkilového „macka“, nebo sotva dvoukilového „drobečka“, ovlivňuje tvar břicha až v posledních týdnech.

5. faktor:
Pořadí těhotenství
 
Je logické, že „nepoužitá“ děloha reaguje jinak než už jednou „použitá“. Bříško prvorodičky – pokud tedy nebyla před otěhotněním obézní – je obvykle pevnější. Vyklenuje se více dopředu, jakoby do špičky, a díky pevnějším svalům neroste do stran. Žena těhotná podruhé už má dělohu, jak se lidově říká, „vytahanou“. Širší bříško mají nastávající maminky u třetích a dalších dětí. V druhém trimestru se pak dá z „obřího“ břicha usuzovat, že v něm bydlí dvojčátka, popřípadě vícečátka.

6. faktor:
Váha maminky
 
Na úvod je dobré vědět jednu věc: Růst váhy v těhotenství zas až tak úplně nesouvisí s tím, jestli maminka denně navštěvuje cukrárnu nebo se striktně drží zdravé výživy. Existují různá doporučení, v jakých kilogramových mantinelech se držet, ale někomu jede váha nahoru, i když uzobává jako ptáček. Roli hraje vrozená dispozice a také fakt, že váhu v těhotenství ovlivňuje zadržovaná voda v těle. Někdo na to trpí více a někdo méně... 
 
Text: Jana Trnková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články