Puberta: zní to téměř jako nějaká nemoc. A ti, kdo jí procházejí, se tak často i cítí. Hodně pocitů souvisí s objevujícími se převratnými fyzickými změnami, hormonálními útoky a přeměnou těla (obvykle do proporcí a tvarů, které nejsou nikdy správné).
I když děti v tomto věku strašně touží po odpovědích i po ujištěních, mnoho z nich se zdráhá obrátit se se svými starostmi na rodiče. Nepovažujte omylem jejich mlčení za znamení, že všechno vědí nebo že o tom nechtějí mluvit. Někdy mají v duši velký zmatek, ani nevědí, na co se zeptat či jak začít. Přidejte ještě nejistotu a rozpaky, které většinou jakýkoliv rozhovor spojený se sexualitou doprovází a máte před sebou dilema jako hrom.
Tělesný vývoj
- Dochází k tzv. pubertálnímu zrychlení růstu – u chlapců mezi 13. a 14. rokem, u dívek o dva roky dříve. Chlapci měří průměrně 171 cm, dívky 164 cm a v tomto období by se pubescenti neměli nijak přetěžovat.
- Pro období puberty je charakteristické vytváření sekundárních pohlavních znaků, k nimž patří:
- ochlupení v krajině podpažní, v krajině stydké
- vousy u chlapců
- morfologické změny prsních bradavek u hochů
- vývoj mléčné žlázy u dívek
- u hochů je typický také rozvoj hrtanu, změna hlasu - mutace
- první poluce nastává přibližně ve 14 až 15 letech
- u dívek nastává ovulace s nástupem první menstruace kolem 12,5 roku.
- V tomto období se navazují první heterosexuální vztahy.
Psychický vývoj
- Po stránce psychické je pro pubertu typická nevyzrálost postojů, potřeba společenského kontaktu s vrstevníky, změna v sebepojetí. Místo rodičů mají velký vliv na sebehodnocení vrstevníci.
- Dochází k odklonu od dosavadních autorit, je zde výrazná tendence osamostatnit se.
- Stále větší důležitost nabývá volný čas: četba, hra (spíše složitější), sport (zvláště rvavé sporty), zájem o tajemství, romantiku, přírodu, o umění