Simona Procházková

Zvládne zapnout zip a chodit pozpátku? Tohle naučte svého předškoláka! | Zdroj: iStock

Zvládne zapnout zip a chodit pozpátku? Tohle naučte svého předškoláka!

Jak dobře připravit potomka na školu? Každé dítě je originál a rozvíjí se jiným tempem. Co všechno je „normální“ a které aktivity a dovednosti by neměly dělat problém dětem mezi čtvrtým a šestým rokem věku? Víme, na co se zaměřit.

Před 13 hodinami
20 rad do života, které by měla dostat každá žena předtím, než si pořídí dítě!

20 rad do života, které by měla dostat každá žena předtím, než si pořídí dítě!

Přerod ženy v matku s sebou přináší celou řadu nových zkušeností. Zatímco některé jen překvapí, jiné dokážou přímo vyděsit. Ve společnosti se o těchto věcech téměř nemluví, a tak vás obvykle nikdo předem nevaruje, že vaše představy a očekávání se od reality můžou dost zásadně lišit.

Před 13 hodinami
Test DNA odhalí předrakovinové změny děložního čípku přesněji než cytologie. Komu ho hradí pojišťovny?

Test DNA odhalí předrakovinové změny děložního čípku přesněji než cytologie. Komu ho hradí pojišťovny?

Od letošního roku patří mezi vyšetření i test HPV DNA, a to pro ženy ve věku 35 a 45 let. Je součástí preventivních gynekologických prohlídek a hrazený je ze zdravotního pojištění. Jde o metodu, která s vysokou přesností stanoví, zda je v těle přítomná infekce rizikovým typem viru HPV. O jaké vyšetření se jedná, vysvětlí prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Včera
Bez ovulace neotěhotníte! Co dalšího o ní možná nevíte? | Zdroj: istock

Bez ovulace neotěhotníte! Co dalšího o ní možná nevíte?

Ovulace nejsou jen „plodné dny“, jde o poměrně náročný hormonální proces, který zásadně ovlivňuje fungování organismu ženy. Panuje o ní spousta polopravd a mýtů. Proč ji někdy doprovází bolesti? Podle čeho poznáte, že je s vámi vše v pořádku, a jaké potíže či poruchy vás mohou potrápit? Poradíme.

12. 4. 2021
Jak správně vybrat těhotenskou a kojicí podprsenku?  | Zdroj: iStock

Jak správně vybrat těhotenskou a kojicí podprsenku?

Během těhotenství často prsa začnou růst rychleji než bříško a jejich velikost se pak rychle mění. To samé platí po porodu, kdy do hry vstoupí ještě kojení. Jak si tedy v tomto životním období vybírat spodní prádlo? Poradí Zdeňka Sahulová, specialistka z e-shopu se spodním prádlem Astratex.cz.

11. 4. 2021
11 věcí, které by vaše děti měly zvládnout dřív, než jim bude deset!

11 věcí, které by vaše děti měly zvládnout dřív, než jim bude deset!

Řada dětí umí už v první třídě bravurně ovládat chytrý telefon a na internetu se hravě proklikat přesně k tomu videu, které chtějí vidět. Když si ale mají udělat snídani, zabalit tašku do školy nebo naskládat nádobí do myčky, jsou často v koncích. Natož, aby třeba tušily, jak se pere prádlo. Přitom by to hravě zvládly. Záleží to ale na vás.

11. 4. 2021
Otužování dětí: Proč se ho nebát a k čemu je dobré? Nejen pro lepší spánek a silnější imunitu! | Zdroj: iStock

Otužování dětí: Proč se ho nebát a k čemu je dobré? Nejen pro lepší spánek a silnější imunitu!

Otužování je momentálně velkým hitem. Zvykat si na chlad má totiž na organismus blahodárné účinky. Zocelí tělo proti virům a bakteriím, přispívá k psychické pohodě, posiluje srdce, pomáhá alergikům, pozitivně působí na lymfatický systém a podporuje chuť k jídlu. Jak s ním začít u dětí a proč je pro ně důležité? Poradí odborníci.

10. 4. 2021
Za poslední rok až deset kilo navíc! Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity | Zdroj: iStock

Za poslední rok až deset kilo navíc! Děti se nehýbou a tloustnou. Lékaři varují před epidemií obezity

Kvůli pandemii covidu a opatřením s ní spojených razantně přibude obézních dětí, shodují se odborníci. Chybí jim každodenní přirozený pohyb, kvůli zrušeným sportovním kroužkům a tělocviku přišly o několik hodin pohybu týdně. Jsou apatické, znuděné, ztrácejí motivaci jít si zasportovat. Psychické napětí a stres navíc řeší jídlem a nudu zajídají sladkostmi. Následky si mohou nést celý život.

9. 4. 2021
Jak koupit dětské boty přes internet, abyste je nemuseli vracet? | Zdroj: iStock

Jak koupit dětské boty přes internet, abyste je nemuseli vracet?

Nakupovat prostřednictvím e-shopů jsme si zejména za poslední „pandemický“ rok poměrně rychle zvykli. U běžného spotřebního zboží to většinou zvládneme bez zádrhelů. Pokud ale potřebujete pořídit něco specifického, jako jsou právě nové boty pro děti, možná jste už zjistili, že může nastat problém. Jak na to správně, poradí odborníci.

8. 4. 2021
Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším

Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším

Závažným důsledkem rotavirové infekce bývá silná dehydratace, kvůli které končí každé desáté dítě v nemocnici. Jaké jsou příznaky nemoci, kdo je nejčastěji ohrožený a kdy nechat ratolest očkovat? Poradí MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

7. 4. 2021
Kdy a proč se novorozencům v porodnici odebírá krev? Tato vyšetření jsou důležitá

Kdy a proč se novorozencům v porodnici odebírá krev? Tato vyšetření jsou důležitá

Většině maminek se už jen při představě, že se někdo chystá do jejich právě narozeného miminka zabodnout jehlu, zatmí před očima. Odběr krve u kojence je zkrátka strašákem. Věřte ale, že v některých případech je jednoduše nezbytný, nebo dokonce životně důležitý. Jaká vyšetření jsou potřeba a kdy se novorozencům odebírá krev ještě v porodnici? Lékaři odpoví.

7. 4. 2021
Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Jde o chronické autoimunitní onemocnění, které dokáže hodně znepříjemnit život a zkomplikovat otěhotnění. Příčiny jeho vzniku nejsou dosud zcela objasněné a postihuje stále větší počet žen v plodném věku. Jak poznáte, že trpíte endometriózou? A dá se úspěšně léčit?

6. 4. 2021
Veselé velikonoční cupcakes. V galerii najdete 30 originálních nápadů | Zdroj: istock

Veselé velikonoční cupcakes. V galerii najdete 30 originálních nápadů

Cupcakes ozdobené polevou, krémem, marcipánem nebo třeba ovocem jsou čím dál populárnější sladkou dobrotou. Upečte si s dětmi krásně barevné jarní kousky. Je to snadné a zejména zdobení bude ratolesti určitě bavit, fantazii a kreativitě se meze nekladou. Tady máte recept i spoustu tipů na zdobení.

4. 4. 2021
Když NE znamená opravdu NE! 5 skvělých rad, jak mít doma přirozenou autoritu | Zdroj: iStock

Když NE znamená opravdu NE! 5 skvělých rad, jak mít doma přirozenou autoritu

Existuje spousta způsobů, jak slovíčko „ne“ vyslovit. Zdaleka ne všechny jsou ale účinné a mají potřebný efekt. Co je přitom skutečně důležité? Dát jasně a nekompromisně najevo, že to myslíte vážně. Jenže jak na to, abyste jen zbytečně neplýtvali energií?

4. 4. 2021
Jak obarvit vajíčka přírodní cestou? Zkuste kurkumu, cibuli, zelí, víno nebo kopřivy

Jak obarvit vajíčka přírodní cestou? Zkuste kurkumu, cibuli, zelí, víno nebo kopřivy

Zapomněli jste koupit barvy na vajíčka nebo jste vyznavači přírodního stylu a rozhodli jste se letos nabarvit velikonoční kraslice ekologicky? Pusťte se do toho, bohatou inspiraci najdete ve velké fotogalerii.

4. 4. 2021
Krvavé koleno, Honzo vstávej, cukr káva. Pamatujete si ještě pravidla? Naučte je vaše děti

Krvavé koleno, Honzo vstávej, cukr káva. Pamatujete si ještě pravidla? Naučte je vaše děti

Pět slepičích, třetí hodina odbila, lampa ještě svítila… Že vám to nic neříká? Vašim ratolestem tutově také ne. Přitom některé z těchto her jste určitě jako malí hráli pořád dokola. Ke štěstí nám tehdy stačily kus gumy, křída nebo placaté kamínky. Schválně, vzpomínáte si na některou?

3. 4. 2021
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat | Zdroj: istockphoto.com

Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat

Víte, že právě dnes je „modrý den“, tedy Světový den porozumění autismu? Jak se můžete zapojit, co poruchy autistického spektra znamenají pro nemocné i jejich rodiny a jak se dětský autismus začne mnohdy projevovat už v kojeneckém a batolecím věku? Přinášíme odpovědi.

2. 4. 2021
Tři recepty na dokonalý mazanec: Dáte si klasický kynutý, celozrnný, nebo tvarohový?

Tři recepty na dokonalý mazanec: Dáte si klasický kynutý, celozrnný, nebo tvarohový?

Dozlatova upečený mazanec neboli bochánek patří mezi oblíbenou klasiku, která nesmí na velikonoční tabuli chybět. Péct by se měl podle staré tradice na Bílou sobotu. Připravte si ho společně s dětmi a inspirujte se našimi recepty na extra vláčné kousky.

2. 4. 2021
Jarní úklid podle Marie Kondo. Před porodem je potřeba pořádně vygruntovat „hnízdo“! | Zdroj: iStock.com

Jarní úklid podle Marie Kondo. Před porodem je potřeba pořádně vygruntovat „hnízdo“!

Na tom, že vám úklid domácnosti pomůže uklidit si i v životě, stojí celá filozofie známé „guru úklidu“ Marie Kondo. Období, kdy očekáváte příchod nového potomka na svět, je pro „detox“ domácnosti jako stvořené.

1. 4. 2021
Takhle chutná svoboda! Mladá rodina s dcerkou se rozhodla pro život v autobuse | Zdroj: Profimedia

Takhle chutná svoboda! Mladá rodina s dcerkou se rozhodla pro život v autobuse

Bláznivý nápad, nebo super zkušenost? Tříčlennou rodinu z Jižní Karolíny omrzel život na jednom místě. Pro společné bydlení si upravili autobus a kočovný životní styl si nemůžou vynachválit. Rodiče s pětiletou dcerou procestovali již téměř dvacet států v USA. Seznamte se s touhle partičkou nomádů.

1. 4. 2021
1234521...