Simona Procházková

Řečové vady bývají důvodem k odkladu školní docházky, říká logoped. Které vadí?

Řečové vady bývají důvodem k odkladu školní docházky, říká logoped. Které vadí?

Čeká vás, respektive vašeho potomka zápis do první třídy a nejste si jisti, zda je dostatečně připravený? Jedním z legitimních důvodů, proč je na místě uvažovat o odložení školní docházky, jsou vady řeči. Které konkrétně a co dělat, když si nejste jisti, jak se rozhodnout, poradí klinický logoped PhDr. Petr Staníček z brněnské kliniky LOGO.

Před 13 hodinami
RECEPT: Rychlá rajská omáčka s masovými koulemi. Oběd, kterým zabodujete nejen u dětí

RECEPT: Rychlá rajská omáčka s masovými koulemi. Oběd, kterým zabodujete nejen u dětí

Česká klasika v podobě voňavé a božsky nasládlé rajské omáčky podávané s kuličkami z mletého masa patří k oblíbeným stálicím. Jako přílohu zkuste těstoviny a uvidíte, že si na této dobrotě pochutná celá rodina.

Před 13 hodinami
„Rakovina se mi pořád vrací,“ říká Zuzana. Mluví otevřeně, aby rodičům i dětem dodala odvahu

„Rakovina se mi pořád vrací,“ říká Zuzana. Mluví otevřeně, aby rodičům i dětem dodala odvahu

Psycholožka, vojákyně, podplukovnice ve výslužbě, vášnivá běžkyně, spisovatelka, lektorka i velká bojovnice s recidivami rakoviny prsu. A taky dvojnásobná máma! Doktorka Zuzana Nemčíková je neobyčejně silná žena mnoha tváří, která dodává odvahu všem, které se stejně jako ona ocitly v těžké životní situaci. Tady je její příběh.

Včera
5 super tipů na zimní výpravu za dobrodružstvím. Vyberte si, kam se s dětmi vydáte | Zdroj: Istock

5 super tipů na zimní výpravu za dobrodružstvím. Vyberte si, kam se s dětmi vydáte

Docházejí vám nápady, kam se vydat s dětmi o víkendu na rodinný výlet? Máme pro vás inspiraci pro každé počasí. Vydejte se do muzea, na hory, sedněte na sáně, objevte zábavné naučné stezky nebo otestujte nejdelší bobovou dráhu ve střední Evropě.

3. 2. 2023
Víte, co a kdy se děje při umělém oplodnění a jak dlouho trvá, než se zárodek uhnízdí v děloze? Vysvětlí embryoložka | Zdroj: Istock

Víte, co a kdy se děje při umělém oplodnění a jak dlouho trvá, než se zárodek uhnízdí v děloze? Vysvětlí embryoložka

Zajímá vás, jak probíhá vývoj zárodku první dny po oplození? A jak se vybírají kvalitní a životaschopná embrya? Při umělém oplodnění dochází k oplodnění vajíčka spermií v laboratorních podmínkách, jednotlivé vývojové fáze celého procesu probíhají ale stejně jako při přirozeném početí.

2. 2. 2023
GALERIE: 55 valentýnských dárků, které potěší ženy i muže | Zdroj: Istock

GALERIE: 55 valentýnských dárků, které potěší ženy i muže

Čím vyznat lásku, potěšit a překvapit svoji drahou polovičku? V naší velké galerii najdete vtipné a originální nápady na dárky či malé pozornosti. I když si třeba řeknete, že si lásku dáváte najevo každý den, svátek zamilovaných je příležitostí pro společný romantický večer a obdarování partnera (ale klidně i kamarádky) alespoň milou drobností.

1. 2. 2023
Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Zapojte všechny a rozdělte si úkoly | Zdroj: Istock

Na co nezapomenout před odjezdem na hory? Zapojte všechny a rozdělte si úkoly

Jarní prázdniny jsou doslova za rohem, na horách konečně napadl sníh, a tak začíná ta pravá lyžařská sezona. Už se nemůžete dočkat, až se budete s dětmi prohánět po sjezdovce? Abyste si užili skutečně klidnou a pohodovou dovolenou, myslete na pár důležitých věcí, které je dobré předem zařídit, ať vás nic nepříjemného nezaskočí.

31. 1. 2023
10 příznaků, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

10 příznaků, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

Mnohé ženy ví o svém těhotenství ještě dřív, než si udělají test. Když dobře znáte své tělo a dokážete mu naslouchat, všimnete si, že se něco děje. A nemusí to být jen zpoždění menstruace, které může mít mnoho jiných příčin. Jak poznáte, že jste těhotná, ještě dříve, než si uděláte těhotenský test?

30. 1. 2023
Vše o rizikovém těhotenství: Nebojte se potíží a komplikací předem | Zdroj: Istock

Vše o rizikovém těhotenství: Nebojte se potíží a komplikací předem

Co to pro vás konkrétně znamená, když vám lékař sdělí, že patříte do skupiny „rizikových nastávajících maminek"? Na co byste se měla připravit a jak se vyvarovat komplikací? Následující článek vás, jak doufáme, trochu uklidní.

30. 1. 2023
Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu? A pomůžou vždy antibiotika? | Zdroj: Istock

Mami, bolí mě v krku! Jak poznáte angínu? A pomůžou vždy antibiotika?

Angína patří k nejčastějším dětským onemocněním a v některých případech se opakovaně vrací. Způsobují ji streptokokové bakterie, které se šíří vzduchem. Jak se léčí? Proč byste určitě měli vyrazit k lékaři? A jsou vždy nutná antibiotika?

27. 1. 2023
Kdy vznikl a proč se slaví masopust? Tady je 6 nápadů, kterými ho dětem hravě přiblížíte | Zdroj: Istock

Kdy vznikl a proč se slaví masopust? Tady je 6 nápadů, kterými ho dětem hravě přiblížíte

Víme, jak dětem jednoduše vysvětlit, co je to vlastně masopust a jak ho pořádně oslavit. Máme pro vás super nápady, které zajistí spoustu zábavy. Vyzkoušejte aspoň některé.

26. 1. 2023
Testování děťátka na poruchy genů nikdy nebylo snadnější. Seznamte se s novinkou pro těhotné maminky | Zdroj: Istock

Testování děťátka na poruchy genů nikdy nebylo snadnější. Seznamte se s novinkou pro těhotné maminky

Bude miminko zdravé? Nenarodí se se závažnou vývojovou vadou? Strach a nejistotu pomůže významně zmírnit snadný a zcela neinvazivní test Panorama. O co jde? Zjistili jsme o této převratné novince vše, co by vás mohlo zajímat.

25. 1. 2023
Meningokok útočí rychle. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že uvidím syna bojovat o život,“ vzpomíná Zuzana  | Zdroj: Istock

Meningokok útočí rychle. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že uvidím syna bojovat o život,“ vzpomíná Zuzana

Se svou zkušeností s tímto zákeřným onemocněním se nám svěřila Zuzana (45), maminka čtrnáctiletého Matěje. „Můj syn studuje sportovní gymnázium, proto jsem se rozhodla poslat ho na tábor. Měla jsem radost, že si užije prázdniny. To jsem ale ještě nevěděla, co se na nás chystá..."

24. 1. 2023
Jak naučit děti lyžovat? Tady je 10 důležitých a praktických rad | Zdroj: Istock

Jak naučit děti lyžovat? Tady je 10 důležitých a praktických rad

Co se vyplatí vědět, když se chystáte vyrazit poprvé s ratolestmi na sjezdovku? Na co je dobré se připravit? Kdy vlastně s výukou lyžování začít? Je lepší pustit se do toho sami, nebo svěřit děti do rukou instruktora? A jaké pořídit lyže? Máme odpovědi.

23. 1. 2023
RECEPT: Upečte si dozlatova osmažené a nebesky nadýchané masopustní koblihy | Zdroj: recepty.cz

RECEPT: Upečte si dozlatova osmažené a nebesky nadýchané masopustní koblihy

Koblihy, oblíbené stálice české sladké kuchyně, patří zejména v období masopustu k tradičnímu pečivu, které spolehlivě potěší a osladí život. S naším receptem je snadno zvládnete doma.

22. 1. 2023
Zánět středního ucha: Jak ho poznáte a jak se léčí? Je nutné ouško „píchnout“? | Zdroj: Istock

Zánět středního ucha: Jak ho poznáte a jak se léčí? Je nutné ouško „píchnout“?

Kdo si na tuto nemoc pamatuje z dětství, dobře ví, jak velké trápení s ní je. Zánět středního ucha je velmi bolestivý a neobejde se bez návštěvy lékaře. Jaké jsou příznaky a jak můžete dítěti ulevit? Fungují babské rady, nebo je vždy potřeba tzv. „píchnutí ucha"?

20. 1. 2023
Dětské herny a zábavní centra. Víte, kde najdete ty nejlepší? | Zdroj: Istock

Dětské herny a zábavní centra. Víte, kde najdete ty nejlepší?

Děti se tu dosyta vydovádí a rodiče najdou zasloužený odpočinek. Případně si mohou samozřejmě pořádně zařádit a pobavit se spolu se svými ratolestmi. Našli jsme ty nejlepší dětské herny, interiérová hřiště a centra plná her a zábavy.

20. 1. 2023
Rýma, ucpaný nos, alergie i kašel. Pomůže minerálka Vincentka. Tady je 6 praktických tipů k inhalaci | Zdroj: Zdroj: Istock

Rýma, ucpaný nos, alergie i kašel. Pomůže minerálka Vincentka. Tady je 6 praktických tipů k inhalaci

Jak může minerální voda pomoct při, rýmě, viróze nebo zánětu dutin? Používá se jako prevence i při léčbě nejrůznějších respiračních obtíží a při nemocech dýchacích cest i alergiích. Ideální, jednoduchou a levnou metodou je její inhalace. Jak na ni správně?

19. 1. 2023
Vyrážka, rudé skvrny, ekzém, seborea... Nejčastější kožní problémy u dětí a co s nimi  | Zdroj: Istock

Vyrážka, rudé skvrny, ekzém, seborea... Nejčastější kožní problémy u dětí a co s nimi

Vyrážky, nevzhledné flíčky, zarudlá místa, mokvající stroupky, odlupující se šupinky kůže… Objevily se podobné potíže u vaší ratolesti? Zachovejte klid, ale jednejte. Pokožka malých dětí je až o polovinu tenčí, citlivější a náchylnější k podráždění než kůže dospělých. Které problémy a onemocnění se u nejmenších vyskytují nejčastěji? Vysvětlíme, kdy je na místě obrátit se na lékaře a jak lze obtíže řešit.

18. 1. 2023
Děti jsou mým motorem, abych došla k cíli, říká zdravotní sestra a trojnásobná máma, která skončila po operaci na vozíku

Děti jsou mým motorem, abych došla k cíli, říká zdravotní sestra a trojnásobná máma, která skončila po operaci na vozíku

Soňa, která byla jako zdravotní sestřička na interním oddělení zvyklá denně pomáhat druhým, musela v roce 2020 podstoupit náročnou operaci nádoru. Během zákroku však bohužel došlo k narušení míchy a trojnásobná maminka skončila na invalidním vozíku. Přesto se nevzdává a je plná naděje do budoucna. Přečtěte si její příběh.

17. 1. 2023
1234521...
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články