Předškolák: 5 až 6 let

Máte doma pětiletého rošťáka nebo veselou slečnu, kteří jsou přímo k pomilování? Pak se vám ani nedivíme, v tomto věku se totiž děti umějí lépe ovládat, jsou vyrovnanější nejen po stránce tělesné, ale i psychické, takže je s nimi „lepší pořízení“.

Připadají vám dospělejší? Chtějí vám pomáhat? Chtějí mít zodpovědnost za cokoli? Pětileté děti mají rády své okolí, rodiče, paní učitelku ve školce, domácí mazlíčky. Zajímají se o všechno a stejně jako v předchozím období se stále na vše vyptávají.

Hry a koníčky

Děti si už dovedou vyhrát samy a stále více při tom napodobují činnosti dospělých. Holčičky si hrají na maminky a na vaření, kluci opravují auta, hrají si na vojáky nebo na piloty. Rády si nechávají číst, ale začínají je zajímat spíše realistické příběhy, než pohádky o zvířátkách nebo princeznách.

Určitě uvítají i nějaký dětský časopis, ve kterém si budou nadšeně listovat. Zkuste třeba Sluníčko, najdete tam spoustu zajímavých článečků. A která bytost se stává pro děti v tomto období číslo jedna? Je to Ježíšek, a i když už možná budou o jeho existenci pochybovat, před Vánocemi mu napíšou dlouhý seznam s dárky.

Už také lépe spolupracují s dospělými, jsou méně netrpělivé a když chtějí, tak jsou skvělými společníky. Většina dětí už není „zavřená“ doma s maminkou, ale chodí do mateřské školky a kolektiv se pro ně stává novou zkušeností, ze které se těší a radují. Protože se snaží všechno ohmatat, ochutnat a vyzkoušet, hrozí nějaký ten úraz.

Dávejte proto na děti v této době zvýšený pozor. Zákazy ale nejsou tím pravým ořechovým - nesmí utrpět sebedůvěra dítěte. I když je to někdy pořádně těžké... Přestože se děti snaží být samostatné a vyrovnat se dospělým, stále jsou rády v jejich přítomnosti a chtějí slyšet jejich uznání. Fňukání se u vašeho kluka nebo holčičky objevuje mnohem méně a pokud ano, pak netrvá dlouho. Stejně tak se dlouho nevztekají, a pokud záchvat přece jen přijde, vybíjejí si ho spíše na předmětech nebo věcech, ne na lidech.

Prováděl váš potomek až dosud spoustu hloupostí, ze kterých vám vstávaly vlasy na hlavě? Už jich asi dělá méně, a pokud ho při něčem nachytáte, bude mít snahu vše popřít nebo „svalit vinu“ na druhého. Takové to: „Já ne, já muzikant“ platí nyní dvojnásob.

Hodně věcí se snaží dělat dítě samo, ale pokud mu řeknete, aby udělalo to či ono, spíše vám vyhoví, chce přece udělat radost své mamince nebo tátovi. Takže se snaží dodržovat pravidla, čeká, až mu něco dovolíte nebo zakážete. Je to prostě váš hodný chlapeček nebo holčička.

Fyzický vývoj

  • Průměrná váha dítěte je 16,3–20,5 kg, měří mezi 105 až 117 cm.
  • Velikost jeho hlavy už zhruba odpovídá velikosti hlavy dospělého jedince, některým dětem začínají vypadávat „mléčné zuby“.
  • Koordinace pohybů je přesnější, při manuálních činnostech je dítě mnohem šikovnější.
  • Dítě preferuje jednu ruku před druhou a používá ji s větší zručností.
  • Chodí pozpátku, chodí bez pomoci po schodech a střídá při tom nohy.
  • Některé děti už umějí udělat kotrmelec a dotknout se rukou prstů u nohou, aniž by pokrčily kolena.
  • Udrží rovnováhu na jedné noze, při skákání přes švihadlo zvládne střídat nohy a umí udělat až deset skoků dopředu v jedné řadě, aniž by spadlo.
  • Z malých kostek sestaví trojrozměrné útvary podle vzoru nebo modelu, dokáže dobře zacházet s tužkou i fixem a některé děti už mají rády omalovánky.

Duševní vývoj

  • Chápe pojmy, jako například „stejný tvar“ nebo „stejná velikost“, „nejmenší“ a „nejkratší“.
  • Dokáže označit předměty od prvního k poslednímu, umí počítat až do dvaceti, některé děti zvládnou napočítat i do stovky.
  • Chápe pojmy jako „tma“, „světlo“, „brzy“ nebo „pozdě“. Rozumí vztahu hodiny a denní program - například: Když je malá ručička na pětce, pouštíme si pohádku.
  • Hodně dětí už zná celou abecedu a velká i malá písmena, je zvídavé a se zápalem se učí všemu novému.
  • Slovní zásoba obsahuje 1500 a více slov, dítě používá správně zájmena, časuje a užívá slovesné časy.
  • Chápe jednoduché vtipy a samo si je vymýšlí.
  • Pozná a pojmenuje 4 až 8 barev.

Společenský vývoj

  • Rádo si hraje s ostatními dětmi, uzavírá přátelství s jedním nebo dvěma dětmi.
  • Rodiče tvoří střed jeho života a věří, že ho vždy ochrání.
  • Starší sourozence bere, ale na mladší si někdy „dovoluje“.
  • Učí se vcítit do druhého a podělit se i o dárky.
  • Zná už pravidla slušného chování, ale často na ně zapomíná.
  • Daří se mu lépe prohrávat a umí už většinou říct: „Vždyť to je jen hra“ (neplatí to samozřejmě pro všechny děti).
  • Chlubí se úspěchy a potřebuje, aby ho dospělí povzbuzovali a chválili.
  • Zvládá už lépe emoční výkyvy a už je tolik neprožívá.

Pokračování: Školák, 6 až 12 let »



Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Víte, že více než polovina předškoláků má problémy s výslovností nebo plynulostí řeči? Kdy zpozornět a vyhledat s ratolestí pomoc klinického logopeda? A tušili jste, že (nejen) při šišlání třeba bublifuk pomáhá trénovat mluvidla?

Video
Lékaři: Po běžné nemoci nechte dítě týden doma, potřebuje posílit imunitu

Lékaři: Po běžné nemoci nechte dítě týden doma, potřebuje posílit imunitu

Když se dítě dostane z horeček a kašel již také slábne, počítáte nejspíš každý den, kdy už zase půjde do školky a vy se budete moci vrátit do práce. Jenže po každé nemoci by dítě mělo mít dostatek času na doléčení. Uspěchaný návrat do kolektivu totiž může oslabit jeho imunitu a přivodit další, ještě horší nemoc.

12. 11. 2019 | 1
Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě? | Zdroj: istockphoto.com

Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě?

Možná odmalička bere všechno výhradně do pravé ruky. Možná je jasný levák. Anebo pořád tápete, protože je mu úplně jedno, kterou ruku používá. Kdy bude jasné, jestli máte doma praváka, nebo leváka? A co to pro vás vlastně znamená?

22. 9. 2017
Najděte, v čem vaše dítě vyniká - rozvíjejte jeho potenciál

Najděte, v čem vaše dítě vyniká - rozvíjejte jeho potenciál

Každý máme oblast, ve které můžeme vynikat. Jen se ne vždy podaří ji odhalit, natož pak v dětství, kdy je nejlepší doba ji rozvíjet. Pomozte svým dětem rozvíjet se směrem, který jim je přirozený a v jakém se cítí silní. Možná tak vychováte budoucího vědce, prezidenta nebo virtuosa. Je ale důležité dítěti nevnucovat, co to bude. Jak mu tedy pomoci uvědomit si své možnosti a potenciál?

Reklama
Než půjde poprvé do školky...  | Zdroj: istockphoto.com

Než půjde poprvé do školky...

Uteklo to jako voda. A brzy vaše batole čeká veliká událost: půjde do mateřské školky. Co všechno by mělo umět?

Potničková sezóna je tady: Jak s nimi zatočit?

Potničková sezóna je tady: Jak s nimi zatočit?

Potničky sice zbožňují jemnou dětskou pokožku, ale nepohrdnou ani pozadím zpoceného cyklisty nebo chlupatým hrudníkem vytrvale se potícího jedince. Maličké, hustě rozeseté červené pupínky naplněné tekutinou vás mohou v některých případech řádně polekat.

29. 7. 2017
U bazénu nespusťte děti z očí. K neštěstí může dojít dříve, než se otočíte

U bazénu nespusťte děti z očí. K neštěstí může dojít dříve, než se otočíte

Pryč je doba, kdy jste si u rybníka neměli kam položit deku. Čím dál víc rodin si totiž dopřává luxus koupání doma na zahradě ve vlastním bazénu. Ten představuje hlavně pro děti vítaný způsob zábavy, ale i velké a často podceňované nebezpečí. Které zásady je nutné dodržet, aby se radost z koupání nezměnila v tragédii?

5. 7. 2017 | 1
Když je slunce nepřítel... Poradíme vám, jak vyzrát na sluneční alergii u dětí | Zdroj: istockphoto.com

Když je slunce nepřítel... Poradíme vám, jak vyzrát na sluneční alergii u dětí

Sluneční alergie vás může zaskočit úplně kdykoli, během dětství i dospělosti, a to i když jste se do té doby opalovali bez problémů. Co dělat, když propukne u vašeho dítěte – jaká je „první pomoc“ a preventivní opatření pro příště?

Ach, ten můj patlal! Jak můžete zlepšit řeč předškoláka?

Ach, ten můj patlal! Jak můžete zlepšit řeč předškoláka?

Zatímco před dvaceti lety byla perfektní řeč podmínkou přijetí dítěte do školy, dnes se k tomuto mezníku řada předškoláků vůbec nepřiblíží. Dětská patlavost (dyslalie) je nejčastější vadou řeči a i když se pochopitelně dá napravit, přesto správná mluva bývá problém. Kde je zakopaný pes?

Laryngitida či střevní viróza. Nemoci, které vyděsí. Jak na ně?

Laryngitida či střevní viróza. Nemoci, které vyděsí. Jak na ně?

Když máme první dítě, každá dětská nemoc je pro nás pohromou, dokud se po zkušenostech nenaučíme rozpoznat ji předem a ihned nasadit vhodnou léčbu. Jenže u některých se nic moc předvídat nedá. Zato je nutné okamžitě jednat!

Máte doma malého „cíťu"? Poradíme vám, jak úzkostnému dítěti pomoci

Máte doma malého „cíťu"? Poradíme vám, jak úzkostnému dítěti pomoci

Mívá vaše zlatíčko často z něčeho strach? Bojí se, že něco pokazí? Dělá si starosti s věcmi, o kterých jiné děti ani nepřemýšlí? Pak nejspíš trpí tzv. úzkostnými poruchami. Čím to je a jak ho můžete tohoto trápení zbavit?

Impetigo se šíří rychlostí blesku. Víte, jak ho poznat? | Zdroj: Profimedia.cz

Impetigo se šíří rychlostí blesku. Víte, jak ho poznat?

Impetigo je značně nakažlivé kožní onemocnění, které se v dětských kolektivech šíří rychlostí blesku. Možná nevíte, že lze toto onemocnění snadno zaměnit…

21. 5. 2017
Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu | Zdroj: iStockphoto.com

Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu

Možná byste v časopise plném tipům, jak rozptýlit batole a jak rozvíjet předškoláka, takovou radu nečekaly. Ale pravidelné čtenářky už vědí, že nic se nemá přehánět a že každý extrém ve výchově škodí.

Geny? Opuštěné děti víc ohrožuje absence milující bytosti, ústavy nejsou řešením

Geny? Opuštěné děti víc ohrožuje absence milující bytosti, ústavy nejsou řešením

Nestálost vztahů, nedůvěra vůči světu, nedostatek empatie. Takové následky si do života mohou ve vyšší míře přinášet děti, které neměly to štěstí, aby o ně v raném věku pečoval někdo blízký, s nímž by navázaly citové pevné pouto. Přesto jsme jednou z posledních zemí EU, která umísťuje do ústavů i kojence.

26. 4. 2017 | 2
Chcete procvičit jemnou motoriku? Zkuste vyšívání na karton

Chcete procvičit jemnou motoriku? Zkuste vyšívání na karton

Máte doma malou zručnou šikulku jako je Terezka, dcerka maminky Petry, která provozuje web Prošikulky.cz? Tak to ji určitě bude bavit vyšívání.

Válečka v bahně, oběd z kotlíku, řezání dřeva. Lesní školku každý nerozdýchá

Válečka v bahně, oběd z kotlíku, řezání dřeva. Lesní školku každý nerozdýchá

Lesní školky mají zástupy svých příznivců a stejně tak se najdou ti, kteří nad nimi ohrnují nos. Podívejte se, jak to v jedné takové vypadá.

21. 4. 2017
Video
Hračky místo rodičů? Vybírejte takové, které mohou dítě něco naučit

Hračky místo rodičů? Vybírejte takové, které mohou dítě něco naučit

Plyšáci mluví, dětskou knížku si můžete koupit v podobě tabletu, houpátka i blikají a hrají, hudební nástroje vydávají zvuk samy o sobě. Zvýší ale chytré hračky inteligenci vašeho dítěte?

Jak mluvit s dětmi o sexu. Neříkejte předškolákovi: „Na to jsi ještě malý“

Jak mluvit s dětmi o sexu. Neříkejte předškolákovi: „Na to jsi ještě malý“

Zlaté pravidlo zní: čím mladší dítě, tím jednodušší, obecnější odpověď. Na druhou stranu, povídat si o rozdílech pohlaví a všem, co k tomu patří, bychom měli už s předškoláky, dokud se ještě nestydí.

Naše tipy
Škola hrou aneb jak se s dětmi učit, aby je to bavilo | Zdroj: Pinterest.com

Škola hrou aneb jak se s dětmi učit, aby je to bavilo

Přimět malého školáka k učení je někdy nadlidský výkon. Pokud zrovna řešíte podobný problém, můžou se vám hodit tipy, které se osvědčily zkušené mamince čtyř dětí Štěpánce Štrougalové z Baby Clubu Juklík.

9. 4. 2017
VideoNaše tipy
Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video

Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video

Helma je pro děti, které vyrazí na kolo, odrážedlo nebo koloběžku, nezbytným vybavením. Spousta rodičů ji ale neumí správně nasadit. Poradíme vám, jak na to.

6. 4. 2017
Zápis: 8 dovedností, které musí vaše dítě umět

Zápis: 8 dovedností, které musí vaše dítě umět

Co musí umět dítě k zápisu? A co když to umět nebude? Zachovejte klid, až taková věda to není.

Recenze: Čtenářka Dita vyzkoušela s dcerou knihu Tvoříme z filcu

Recenze: Čtenářka Dita vyzkoušela s dcerou knihu Tvoříme z filcu

Tvoření jsem vždy milovala i vyhledávala. Teď mám ještě větší motivaci k tvoření, s tříletou dcerkou jedeme sehraný tandem.

Dnes je Velký knižní čtvrtek: Víte, proč číst dětem?

Dnes je Velký knižní čtvrtek: Víte, proč číst dětem?

Knihy otevírají magický svět představ. Ať se vám to líbí nebo ne, žádný tablet vám tenhle svět neotevře.

16. 3. 2017
Naše tipy
Jak vybrat pokojíček pro jedno, dvě a více dětí?

Jak vybrat pokojíček pro jedno, dvě a více dětí?

V dnešní době můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit dětem v pokojíčku pirátskou loď, komnatu pro princezny, stáj automobilového závodníka. I když je podoba pro naše nejmenší jistě důležitá, podstatnější je funkčnost. Jak dětský pokoj správně zorganizovat?

| 1
Naše tipy
9 vět, které zachraňují výchovu

9 vět, které zachraňují výchovu

Znáte to, není důležité jenom to, co říkáte, ale i jak to říkáte. A když mluvíte s dětmi, platí to dvojnásob. Proč - a jak tedy na to?

Když už hrají hry, tak ať přitom cvičí. Pořídili byste potomkům dětský rotoped?

Když už hrají hry, tak ať přitom cvičí. Pořídili byste potomkům dětský rotoped?

Značka Fisher Price přichází několikrát do roka s novými inovacemi a nápady na chytré hračky. Nyní představila rotoped pro děti, který se dá propojit s tabletem nebo televizí.

6. 1. 2017
GALERIE: Bojí se vaše děti tmy? S těmito lampičkami se strachu zbaví

GALERIE: Bojí se vaše děti tmy? S těmito lampičkami se strachu zbaví

Usínají vaše děti nerady ve tmě a potřebují mít zapnuté světýlko? Našly jsme lampičky, se kterými žádný bubák nemá šanci.

Ploché nohy u dětí. Jak je napravit? Pomůže i chůze na špičkách

Ploché nohy u dětí. Jak je napravit? Pomůže i chůze na špičkách

Přibližně do dvou let jsou na tom všechny děti stejně. Vnitřní část nožky je vyplněná tukem, který s přibývajícím věkem mizí. A co dělat, když se tak nestane?

Kdy prozradit dětem, že Ježíšek neexistuje?

Kdy prozradit dětem, že Ježíšek neexistuje?

Jednoho dne přijde i vaše dítko se „skandálním odhalením“. Dárky prý nenosí Ježíšek, ale rodiče. Jak se zachovat, aby se tímto nezničilo kouzlo a tajemství Vánoc – a proč je tak důležité umět si ho udržet?

Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Během prvních 18 měsíců života si dítě svého pediatra zřejmě neoblíbí. Za tu dobu dostane minimálně pět vakcín a možná i další na přání rodičů. Vyznáte se v povinném a dobrovolném očkování? A víte, jaký režim nastolit před injekcí a po ní?

Jak posílit imunitu u dětí aneb posviťte si na bacily

Jak posílit imunitu u dětí aneb posviťte si na bacily

Uchránit své dítě před ataky podzimních chřipek a nachlazení je kumšt. Nejlepší je začít hned teď. Protože zdraví zůstává u dobře připravených. Víte, jak na to?

Kdy spolehlivě poznáte, že je vaše dítě levák?

Kdy spolehlivě poznáte, že je vaše dítě levák?

Je snad levorukost dědičná, jak by se mohlo zdát třeba z příkladu britské královské rodiny? Kdy poznáte, že vaše dítě dává levé ruce přednost?

29. 9. 2016
12
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články