Jana Potužníková

Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi | Zdroj: Zdroj: iStock

Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi

Školáci už brzy přinesou domů vysvědčení. Ten malý kousek papíru, který každoročně zvyšuje provoz na tísňových linkách, když se vyděšené děti bojí jít se známkami domů. Přitom na něm (ne)záleží.

Před 23 hodinami
Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů jak si užít těhotenství a naladit se na miminko | Zdroj: Zdroj: shutterstock

Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů jak si užít těhotenství a naladit se na miminko

Některé z nás se celé těhotenství vznášejí „dva metry nad zemí“ v harmonii božské ženskosti a projdou porodem, jako by se nechumelilo. Jiné ženy ale své flow teprve hledají. Co dělat, aby se to povedlo právě vám?

24. 6. 2022
Vztah v peřince aneb Jak ustát těhotenství po krátké známosti? | Zdroj: Zdroj: iStock

Vztah v peřince aneb Jak ustát těhotenství po krátké známosti?

Obecně platný „mustr“ vede nejprve k dlouhodobému soužití, potažmo manželství, a až pak k založení rodiny. Spousta párů ale „spadne“ do rodičovství ve chvíli, kdy je vztah teprve na začátku, doslova ještě v peřince. Jak ustát, když po pár týdnech známosti uvidíte dvě čárky na testu?

11. 6. 2022
České školství: Venku leze učení lépe do hlavy | Zdroj: Zdroj: iStock

České školství: Venku leze učení lépe do hlavy

Před covidem měla venkovní učebny jen hrstka škol, ale od covidu je učení na vzduchu na vzestupu. Jaké bonusy přináší dětem i učitelům?

19. 5. 2022
České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém? | Zdroj: Zdroj: iStock

České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém?

Ještě jsme se nevzpamatovali z covidové výuky a máme tu další výzvu pro české školství. Ustojí ji náš vzdělávací systém? Zvládnou to naše děti, děti uprchlíků, pedagogové, my rodiče i státní pokladna?

8. 5. 2022
"Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery? | Zdroj: Zdroj: shutterstock

"Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery?

Ráno odejdou, večer se vrátí a únavou leda tak padnou na gauč. Jako partneři a tátové fungují především (nebo alespoň) o víkendech. Tátové na baterky. Jak se s nimi žije nám, jak našim dětem a jak i v takovém případě můžou být otci na maximum?

7. 5. 2022
České školství vstává z popela | Zdroj: Istock

České školství vstává z popela

Nic není tak černé, jak to vypadá. A po dvou letech, co se tématem českého školství v Mamince zabýváme, můžeme zodpovědně říct, že se vzděláváním v Česku to není tak bledé, jak se nám ze začátku projektu K tabuli půjde… České školství zdálo.

25. 3. 2022
Školní tělák potřebuje upgrade. Dostane ho?

Školní tělák potřebuje upgrade. Dostane ho?

Proč se zabývat tělocvikem v době, kdy se ve školách řeší mnohem větší trable kolem samotného učení? Protože pro „postcovidové děti“ bude pohyb z mnoha důvodů zásadní. Alespoň podle nás v Mamince.

18. 3. 2022
Osnovy: víte, podle čeho se učí vaše děti?

Osnovy: víte, podle čeho se učí vaše děti?

Když jsme všichni během on-line výuky žasli, kolik se toho musí děti ve školách naučit, vyvstala víc než kdy jindy otázka, podle čeho se to vlastně učí, kdo určuje objem učiva, způsob jeho výuky. Začalo být zajímavé, jak vznikají ty takzvané osnovy. Netušíte? My jsme to v rámci projektu K tabuli půjde… České školství! zjišťovali.

11. 3. 2022
Rodič jako problém českého školství? | Zdroj: zdroj: Istock

Rodič jako problém českého školství?

Střílet do vlastních řad je vždycky těžké. Ale upřímně: my, rodiče, jsme poměrně často jednou z největších překážek, které českému školství brání v tom, aby odpovídalo potřebám dětí v 21. století. Z čeho máme strach? A co bychom potřebovali pochopit, abychom změny podpořili?

4. 3. 2022
Prožijte svůj porod v bezpečí. Tyto 3 jednoduché kroky vám v tom mohou pomoct

Prožijte svůj porod v bezpečí. Tyto 3 jednoduché kroky vám v tom mohou pomoct

Je pro pocit bezpečí důležitější, že si vyberete tu nejmoderněji vybavenou porodnici, nebo fakt, že vás bude provázet partner coby vaše opora? Z čistě medicínského hlediska je u nás takřka jedno, jakou porodnici si vyberete. Ukazatele, které se každoročně vyhodnocují, říkají, že co do medicínských standardů patříme nejen v rámci Evropy, ale i celého světa jednoznačně ke státům s vysokou úrovní odbornosti i pokrokovosti medicínské péče související s porodem jako takovým.

28. 2. 2022
Co říkají české děti o svých školách a budoucnosti? Průzkumy mluví jasně!

Co říkají české děti o svých školách a budoucnosti? Průzkumy mluví jasně!

V posledních letech i měsících proběhla řada analýz a průzkumů, které monitorují spokojenost dětí ve školách, ukazují, jak starší školáci a středoškoláci vnímají svou připravenost do života, nebo pojmenovávají, co samy děti ve svých školách postrádají. Co ze získaných dat tedy vyplývá?

26. 2. 2022
V pandemii část dětí ztratila schopnost učit se. Jak jim můžeme pomoct?

V pandemii část dětí ztratila schopnost učit se. Jak jim můžeme pomoct?

Přechody z on-line do klasické výuky a zase zpátky. Improvizace. Změny. Nové postupy. Nejistota. Stres. To všechno mělo v pandemii negativní vliv na schopnosti dětí učit se. Odborníci například zjistili, že vinou učení na dálku mnohé špatně čtou, a to tak špatně, že vykazují znaky dyslexie (mluví se o tzv. pseudodyslexii). Teď je potřeba dětem pomoct najít znovu schopnost učit se!

19. 2. 2022
Na 80 % českých učitelů odmítá zeštíhlit objem učiva. Proč?!

Na 80 % českých učitelů odmítá zeštíhlit objem učiva. Proč?!

Po celou dobu pandemie vydává ministerstvo školství doporučení k tomu, aby školy „ubraly“. Ve známkování, ale i v objemu učiva. Také dokument Strategie 2030+, který nastiňuje, kudy se školství bude vyvíjet v dalších letech, mluví o tom, že objem probíraných znalostí by měl rozhodně klesnout. Ale podle zjištění České školní inspekce s tím má 80 % učitelů problém. Zajímá vás proč?

11. 2. 2022
Kreativní vzdělávání aneb Když se učí fyzika tancem a matika se štětcem v ruce

Kreativní vzdělávání aneb Když se učí fyzika tancem a matika se štětcem v ruce

Ve Velké Británii je součástí vzdělávání už od roku 2002. U nás se kreativní vzdělávání, které propojuje tradiční předměty s uměleckými technikami a způsoby vyjadřování, teprve zabydluje. Málokdo totiž tuší, že něco takového existuje, a jen letmo se mluví i o zřejmých pozitivních dopadech na žáky i pedagogy, kteří kreativnímu vzdělávání fandí. Bude to brzy kvůli covidu jiné?

4. 2. 2022
VIDEO: Psycholožka Dominika Šinaľová: Přibývá dětí s psychickými problémy. A tlak kolem vysvědčení je pro ně poslední kapkou

VIDEO: Psycholožka Dominika Šinaľová: Přibývá dětí s psychickými problémy. A tlak kolem vysvědčení je pro ně poslední kapkou

I když očekáváte „dobré známky“ s pocitem, že to děláte hlavně pro jejich dobro a lepší budoucnost, vaše děti právě teď (a vlastně nejen kolem vysvědčení) potřebují něco úplně jiného: úlevu. Po dvou letech covidu a naprostého vyčerpání ze změn a provizorií je pro ně totiž rodičovský, ale i pedagogický „taneček“ kolem známkování jen zbytečně devastující!

31. 1. 2022
Ministr školství Petr Gazdík: Zavírat školy není ani v současné situaci v zájmu dětí ani rodičů

Ministr školství Petr Gazdík: Zavírat školy není ani v současné situaci v zájmu dětí ani rodičů

Denně přijde tisícům rodičů SMS zpráva, ve které jim hygienická stanice oznamuje, že se jejich dítě dostalo do rizikového kontaktu s nakaženým covid-19, a spadá tudíž po příštích pět dní do karantény. Denně se nakazí také stovky pedagogů. Školství je uprostřed neskutečného chaosu. Co bude dál?

27. 1. 2022
Global Teacher Prize oceňuje nejlepší pedagogy. Znáte nějakého skvělého? Nominujte ho!

Global Teacher Prize oceňuje nejlepší pedagogy. Znáte nějakého skvělého? Nominujte ho!

Jestli chceme dobré školy, potřebujeme dobré pedagogy. A potřebujeme, aby ti, kteří mají chuť do vzdělávání vnést nový vítr, věděli, že nemusí mít strach bořit zaběhnuté pořádky. Potřebujeme, aby ti pokrokoví předávali své znalosti těm, kteří se změnami začínají. A těm pokrokovým zase vyjádřit vhodným způsobem podporu. Potřebujeme oceňovat práci pedagogů tak, jak to už šestým rokem i u nás dělá projekt Global Teacher Prize ČR! Až do 28. 2. 2022 můžete nominovat skvělého pedagoga i vy!

21. 1. 2022
Výuka blízké budoucnosti? Školy bez učebnic!

Výuka blízké budoucnosti? Školy bez učebnic!

Pamatujete, jak jste s dětmi zasedli poprvé k domácímu učení v covidu, vzali učebnici, a přišel šok: „Podle toho se učíte? To bylo stejné i za nás!“ Nebo naopak „Panebože, tohle už berete? Ve třetí třídě?“ Setkání nás rodičů s učebnicovou realitou vyvolalo otázky „podle čeho se ty naše děti učí“. Pojďme si to konečně říct!

13. 1. 2022
Umíte komunikovat s učiteli svých dětí? Naučíme vás to!

Umíte komunikovat s učiteli svých dětí? Naučíme vás to!

Komunikace s pedagogy má svá pravidla. A ať si potřebujete vyjasnit s učiteli (po)známky, chcete si na něco stěžovat nebo jen požádat o spolupráci při nějakém problému, hodí se tato pravidla znát. Aby se vyjednávání nezměnilo v souboj. Protože jediným poraženým by bylo vaše dítě!

7. 1. 2022
1234511
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články