Jana Potužníková

Moje dítě nezapadá. Jak mu můžu pomoct? | Zdroj: iStock.com

Moje dítě nezapadá. Jak mu můžu pomoct?

Je jedno, zda už se bavíme o dětech s nadáním, o přemýšlivých, vysoce citlivých, introvertních nebo těch s nějakou zvláštní zálibou či poruchou učení. Pocit, že právě to naše dítě nezapadá, umí být drásavě znepokojivý. O to důležitější je umět si s ním poradit. Jak?

19. 3. 2023
České děti se do školy netěší. Jak může pomoci rodič, radí odbornice | Zdroj: Zdroj: istock

České děti se do školy netěší. Jak může pomoci rodič, radí odbornice

České děti podle opakovaných průzkumů fakt nechodí do školy s láskou. Zatímco na prvním stupni to ještě jakžtakž jde, na druhém to české školství naprosto prohrává. Proč? A co s tím?

4. 10. 2022
České školství: Co nového nás čeká v tomto školním roce? | Zdroj: Zdroj: iStock

České školství: Co nového nás čeká v tomto školním roce?

Ať už vás s vašimi dětmi čeká vůbec první školní rok, nebo jste rodiči ostřílených školáků, může se hodit vědět, co se ve školním roce 2022/2023 bude dít ve vzdělávání nového, jak to bude dál s ukrajinskými dětmi, doučováním po covidu nebo co (a jestli) se změní s příchodem nového ministra školství, Vladimíra Balaše.

24. 8. 2022
Po porodu jsem si dala smoothie z placenty a cítila jsem se konečně celá, říká čtyřnásobná maminka a podnikatelka Tereza | Zdroj: Zdroj: soukromý archiv Terezy Hoškové

Po porodu jsem si dala smoothie z placenty a cítila jsem se konečně celá, říká čtyřnásobná maminka a podnikatelka Tereza

Když šla Tereza Hošková před posledním porodem na kontrolu, vedla ke gynekologovi i nejstarší dceru, která právě zahájila sexuální život. Doslova se v křesle vystřídaly. První tři dcery měla u porodu té čtvrté, jež navíc přišla na svět doma, obklopená nejbližšími. Tak to Tereza cítila jako správné. Tak vnímá, že by mělo fungovat ženské poselství, předání síly i sebeúcty z matky na dceru.

16. 8. 2022
Partnerství v rodičovství aneb Pořád jste pár! | Zdroj: Zdroj: iStock

Partnerství v rodičovství aneb Pořád jste pár!

Abychom mohli být dobří rodiče a tvořit pro děti zázemí plné bezpečné a klidné energie, aby nám samotným bylo doma dobře, nesmíme zapomínat, že dávno před rodičovstvím nás spojovalo partnerství, které si i nadále žádá poctivou porci péče a lásky. Ale my zapomínáme…

14. 8. 2022
Rituály hlásí návrat: Potřebujete některý z nich?  | Zdroj: Zdroj: shutterstock

Rituály hlásí návrat: Potřebujete některý z nich?

Je to jen byznys, nebo rituály opravdu potřebujeme? A které by možná stálo za to pustit si do života?

13. 8. 2022
České školství: Přetěžovaných dětí každým rokem přibývá. Jak to můžeme změnit? | Zdroj: Zdroj: shutterstock

České školství: Přetěžovaných dětí každým rokem přibývá. Jak to můžeme změnit?

Nedává vám smysl psát o přetěžovaných dětech uprostřed léta? Naopak, je to ideální čas, protože až začne školní rok, nebudete mít vy jako rodiče prostor o něčem takovém číst ani přemýšlet.

29. 7. 2022
Království čtyř dcer: Jak se žije velkým rodinám, kde převládá ženská energie? | Zdroj: Zdroj: archiv

Království čtyř dcer: Jak se žije velkým rodinám, kde převládá ženská energie?

Následující maminky mají každá čtyři dcery. Jak se žije uprostřed rozmarné holčičí energie? A jak náročné je v takovém rodinném uskupení stíhat vlastní soukromý život a plnit si sny?

23. 7. 2022
Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi | Zdroj: Zdroj: iStock

Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi

Školáci už brzy přinesou domů vysvědčení. Ten malý kousek papíru, který každoročně zvyšuje provoz na tísňových linkách, když se vyděšené děti bojí jít se známkami domů. Přitom na něm (ne)záleží.

27. 6. 2022
Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů jak si užít těhotenství a naladit se na miminko | Zdroj: Zdroj: shutterstock

Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů jak si užít těhotenství a naladit se na miminko

Některé z nás se celé těhotenství vznášejí „dva metry nad zemí“ v harmonii božské ženskosti a projdou porodem, jako by se nechumelilo. Jiné ženy ale své flow teprve hledají. Co dělat, aby se to povedlo právě vám?

24. 6. 2022
Vztah v peřince aneb Jak ustát těhotenství po krátké známosti? | Zdroj: Zdroj: iStock

Vztah v peřince aneb Jak ustát těhotenství po krátké známosti?

Obecně platný „mustr“ vede nejprve k dlouhodobému soužití, potažmo manželství, a až pak k založení rodiny. Spousta párů ale „spadne“ do rodičovství ve chvíli, kdy je vztah teprve na začátku, doslova ještě v peřince. Jak ustát, když po pár týdnech známosti uvidíte dvě čárky na testu?

11. 6. 2022
České školství: Venku leze učení lépe do hlavy | Zdroj: Zdroj: iStock

České školství: Venku leze učení lépe do hlavy

Před covidem měla venkovní učebny jen hrstka škol, ale od covidu je učení na vzduchu na vzestupu. Jaké bonusy přináší dětem i učitelům?

19. 5. 2022
České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém? | Zdroj: Zdroj: iStock

České školství: Ukrajinské děti v českých třídách, zvládne to náš systém?

Ještě jsme se nevzpamatovali z covidové výuky a máme tu další výzvu pro české školství. Ustojí ji náš vzdělávací systém? Zvládnou to naše děti, děti uprchlíků, pedagogové, my rodiče i státní pokladna?

8. 5. 2022
"Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery? | Zdroj: Zdroj: shutterstock

"Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery?

Ráno odejdou, večer se vrátí a únavou leda tak padnou na gauč. Jako partneři a tátové fungují především (nebo alespoň) o víkendech. Tátové na baterky. Jak se s nimi žije nám, jak našim dětem a jak i v takovém případě můžou být otci na maximum?

7. 5. 2022
České školství vstává z popela | Zdroj: Istock

České školství vstává z popela

Nic není tak černé, jak to vypadá. A po dvou letech, co se tématem českého školství v Mamince zabýváme, můžeme zodpovědně říct, že se vzděláváním v Česku to není tak bledé, jak se nám ze začátku projektu K tabuli půjde… České školství zdálo.

25. 3. 2022
Školní tělák potřebuje upgrade. Dostane ho?

Školní tělák potřebuje upgrade. Dostane ho?

Proč se zabývat tělocvikem v době, kdy se ve školách řeší mnohem větší trable kolem samotného učení? Protože pro „postcovidové děti“ bude pohyb z mnoha důvodů zásadní. Alespoň podle nás v Mamince.

18. 3. 2022
Osnovy: víte, podle čeho se učí vaše děti?

Osnovy: víte, podle čeho se učí vaše děti?

Když jsme všichni během on-line výuky žasli, kolik se toho musí děti ve školách naučit, vyvstala víc než kdy jindy otázka, podle čeho se to vlastně učí, kdo určuje objem učiva, způsob jeho výuky. Začalo být zajímavé, jak vznikají ty takzvané osnovy. Netušíte? My jsme to v rámci projektu K tabuli půjde… České školství! zjišťovali.

11. 3. 2022
Rodič jako problém českého školství? | Zdroj: zdroj: Istock

Rodič jako problém českého školství?

Střílet do vlastních řad je vždycky těžké. Ale upřímně: my, rodiče, jsme poměrně často jednou z největších překážek, které českému školství brání v tom, aby odpovídalo potřebám dětí v 21. století. Z čeho máme strach? A co bychom potřebovali pochopit, abychom změny podpořili?

4. 3. 2022
Prožijte svůj porod v bezpečí. Tyto 3 jednoduché kroky vám v tom mohou pomoct

Prožijte svůj porod v bezpečí. Tyto 3 jednoduché kroky vám v tom mohou pomoct

Je pro pocit bezpečí důležitější, že si vyberete tu nejmoderněji vybavenou porodnici, nebo fakt, že vás bude provázet partner coby vaše opora? Z čistě medicínského hlediska je u nás takřka jedno, jakou porodnici si vyberete. Ukazatele, které se každoročně vyhodnocují, říkají, že co do medicínských standardů patříme nejen v rámci Evropy, ale i celého světa jednoznačně ke státům s vysokou úrovní odbornosti i pokrokovosti medicínské péče související s porodem jako takovým.

28. 2. 2022
Co říkají české děti o svých školách a budoucnosti? Průzkumy mluví jasně!

Co říkají české děti o svých školách a budoucnosti? Průzkumy mluví jasně!

V posledních letech i měsících proběhla řada analýz a průzkumů, které monitorují spokojenost dětí ve školách, ukazují, jak starší školáci a středoškoláci vnímají svou připravenost do života, nebo pojmenovávají, co samy děti ve svých školách postrádají. Co ze získaných dat tedy vyplývá?

26. 2. 2022
1234512
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články