Jana Potužníková

Domácí násilí má mnoho podob. Manipulující partner často hází vinu na svou oběť. Jsou ženy na mateřské ohroženější? | Zdroj: foto: iStock.com

Domácí násilí má mnoho podob. Manipulující partner často hází vinu na svou oběť. Jsou ženy na mateřské ohroženější?

Vídám kolem sebe holky, které s mateřstvím úplně ztratily sílu, energii do života, sebeúctu. A taky jsem potkala holky, které právě na rodičovské zakusily, co je to manipulace, psychické týrání. Nepadáme do toho všechny, to ne. Ale přesto je dobré se ptát: proč nás to nejsilnější období v životě dokáže někdy tak zásadně oslabit?

10. 5. 2024
Body positivity: Jak přijmout své tělo? Menší velikost oblečení z vás lepší mámu neudělá | Zdroj: iStock.com

Body positivity: Jak přijmout své tělo? Menší velikost oblečení z vás lepší mámu neudělá

I když se poslední dobou šíří vlna „body positive“ přístupu, i když všude čteme, že se máme mít rády, jaké jsme, a přijímat své tělo s jeho jedinečností, nemám pocit, že bychom v tomto směru měly vyhráno. Hlavně ne my mámy. Pořád o sobě pochybujeme a říkáme, že nejsme dost krásné. Ale proč?

27. 3. 2024
Rituály hlásí návrat: Je to jen byznys, nebo je opravdu potřebujeme? | Zdroj: Zdroj: shutterstock

Rituály hlásí návrat: Je to jen byznys, nebo je opravdu potřebujeme?

Poslední roky rituálům fandí. Vrátily se ty dávno zapomenuté, o kterých nám možná vyprávěly naše (pra)babičky. Objevila se spousta nových, uznávaných celou společností. Ale začali jsme si nacházet i své vlastní, soukromé, veskrze drobné zvyklosti, bez kterých už si neumíme představit svůj den. Proč jsou pro nás rituály tak důležité?

23. 3. 2024
Přetěžovaných českých školáků každým rokem přibývá. Jak to můžeme změnit? | Zdroj: Zdroj: shutterstock

Přetěžovaných českých školáků každým rokem přibývá. Jak to můžeme změnit?

Za poslední roky jich dost přibylo. Dětí, které vykazují známky stresu, jež znávali ještě nedávno jen vrcholoví manažeři. Mluví se o nárůstu počtu úzkostných poruch i depresí mezi školáky, tlak cítily celý uplynulý školní rok pedagogicko-psychologické poradny, čekací lhůty u dětských psychologů se staly nekonečnými, protože dětí, jež odborníky potřebují, je moc, zatímco odborníků žalostně málo.

15. 3. 2024
Co se stane se vztahem, když se narodí děti? Odbornice odhaluje, kde partneři dělají nejčastější chyby | Zdroj: Zdroj: iStock

Co se stane se vztahem, když se narodí děti? Odbornice odhaluje, kde partneři dělají nejčastější chyby

Abychom mohli být dobří rodiče a tvořit pro děti zázemí plné bezpečné a klidné energie, aby nám samotným bylo doma dobře, nesmíme zapomínat, že dávno před rodičovstvím nás spojovalo partnerství, které si i nadále žádá poctivou porci péče a lásky. Ale my zapomínáme…

13. 3. 2024
Problém českého školství. Děti se do školy netěší. Co s tím dělat? | Zdroj: Zdroj: istock

Problém českého školství. Děti se do školy netěší. Co s tím dělat?

České děti podle opakovaných průzkumů fakt nechodí do školy s láskou. Zatímco na prvním stupni to ještě jakžtakž jde, na druhém to české školství naprosto prohrává. Proč? A co s tím?

7. 3. 2024
Feťáci lásky: Kdo to je? A umí fungovat jako rodiče? | Zdroj: Istock

Feťáci lásky: Kdo to je? A umí fungovat jako rodiče?

Jejich vášní je slabost pro stav zamilovanosti. Jejich slabinou fakt, že právě bez zamilovanosti považují vztah za nezajímavý a odcházejí z něj při prvním problému. Dá se vůbec žít s „feťáky lásky“? Jací mohou být rodiče, a dá se jejich závislost na hormonálním koktejlu – s nadsázkou řečeno – vyléčit?

6. 3. 2024
Moje dítě nezapadá. Odlišné děti bývají citlivé na vědomí, že jsou odlišné. Jak jim pomoci? | Zdroj: iStock.com

Moje dítě nezapadá. Odlišné děti bývají citlivé na vědomí, že jsou odlišné. Jak jim pomoci?

Je jedno, zda už se bavíme o dětech s nadáním, o přemýšlivých, vysoce citlivých, introvertních nebo těch s nějakou zvláštní zálibou či poruchou učení. Pocit, že právě to naše dítě nezapadá, umí být drásavě znepokojivý. O to důležitější je umět si s ním poradit. Jak?

21. 2. 2024
Příprava na zápis do školy. Speciální pedagožka radí, jaké smysluplné aktivity s dítětem dělat

Příprava na zápis do školy. Speciální pedagožka radí, jaké smysluplné aktivity s dítětem dělat

I když zápisy do první třídy budou probíhat až v dubnu, možná už teď jako zodpovědná máma přemýšlíte, jak na něj dítě připravit. I když je to samozřejmě velká událost, dítě nestresujte, nedrilujte, neučte se spolu kdeco. Místo toho si přečtěte rady Ivany Vlkové, speciální pedagožky se zaměřením na předškolní děti, a udělejte to opravdu správně!

17. 1. 2024
Jak poznáte dobrého pediatra? Prostě mu věříte. Víc než "doktoru Googlovi" | Zdroj: istock.com

Jak poznáte dobrého pediatra? Prostě mu věříte. Víc než "doktoru Googlovi"

Když už musíte s dítětem k pediatrovi, chcete mít jistotu, že jdete za někým, komu věříte, kdo s vámi bude komunikovat jako rovný s rovným, u koho vaše dítě nebude šílet strachy už při pouhém pohledu na vstupní dveře. Podle čeho vybrat vhodného pediatra? A jaká by měla být jeho role?

20. 12. 2023
Výchova dětí k vlastenectví. Dítě přejímá životní styl, kulturní a politické vědomí svých rodičů | Zdroj: istock.com

Výchova dětí k vlastenectví. Dítě přejímá životní styl, kulturní a politické vědomí svých rodičů

Zní to jako návrat do národního obrození, že? Slovo „vlastenec“ totiž už moc nepoužíváme. Jeho obsah se rozplynul pod nánosem doby a zmatených politických diskusí. A taky – kdo by něco takového řešil, když máme všichni tolik důležitějších starostí… Ale vlastenectví je důležité. Pro nás i naše děti. A nejen dnes, 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii.

17. 11. 2023
Šikana se u nás týká většiny škol! Podle čeho poznáte problém na svém dítěti a jak eliminovat následky? | Zdroj: Istock

Šikana se u nás týká většiny škol! Podle čeho poznáte problém na svém dítěti a jak eliminovat následky?

Problematika šikany se ve větší či menší míře týká většiny škol u nás. Do určitého bodu jde jen o přirozené vymezování si hranic a nastavování vztahů s vrstevníky. Ale co dělat, když se z pošťuchování stane skutečný problém? Jak to můžete poznat doma na svém dítěti? Co pak můžete a měli byste udělat, kde a kdo vám pomůže? A umí se šikanou pracovat školy samotné?

14. 11. 2023
Moc práce, málo času na rodinu. "Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery? | Zdroj: istock.com

Moc práce, málo času na rodinu. "Víkendoví" tátové na baterky: Mohou být dobrými otci i partnery?

Ráno odejdou, večer se vrátí a únavou leda tak padnou na gauč. Jako partneři a tátové fungují především (nebo alespoň) o víkendech. Tátové na baterky. Jak se s nimi žije nám, jak našim dětem a jak i v takovém případě můžou být otci na maximum?

16. 10. 2023
Otěhotněla jste po pár týdnech známosti? Psycholožka radí, jak to ustát a jak s partnerem komunikovat | Zdroj: iStock.com

Otěhotněla jste po pár týdnech známosti? Psycholožka radí, jak to ustát a jak s partnerem komunikovat

Obecně platný „mustr“ vede nejprve k dlouhodobému soužití, potažmo manželství, a až pak k založení rodiny. Spousta párů ale „spadne“ do rodičovství ve chvíli, kdy je vztah teprve na začátku, doslova ještě v peřince. Jak ustát, když po pár týdnech známosti uvidíte dvě čárky na testu?

8. 10. 2023
Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů, jak pracovat na vědomém mateřství | Zdroj: iStock.com

Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů, jak pracovat na vědomém mateřství

Některé z nás se celé těhotenství vznášejí „dva metry nad zemí“ v harmonii božské ženskosti a projdou porodem, jako by se nechumelilo. Jiné ženy ale své flow teprve hledají. Co dělat, aby se to povedlo právě vám?

3. 10. 2023
Typologie mužů: podpantoflák, hromovládce, pan Ideální. Který bude perfektní táta? | Zdroj: iStock.com

Typologie mužů: podpantoflák, hromovládce, pan Ideální. Který bude perfektní táta?

V době, kdy se my ženy umíme o sebe, potažmo o své děti postarat tak nějak samy, dostávají se do úzkých muži a nevědí, jak být skvělý muž i perfektní táta. A přitom to nikdy nebylo potřeba víc!

16. 9. 2023
Kurz pozitivního sobectví pro matky. Koučka radí, jak nastavit hranice a konečně si najít čas pro sebe

Kurz pozitivního sobectví pro matky. Koučka radí, jak nastavit hranice a konečně si najít čas pro sebe

Napsala jsem asi tisíc článků o tom, jak i po porodu máme dávat na první místo sebe. Ale stejně mi chybělo pochopení, jak to ve skutečnosti udělat, aby to tak doopravdy bylo. Přišla jsem na to a sdílím.

27. 8. 2023
Obejmout, potulit, sblížit se… Proč je ve vztahu tolik důležitá intimita? A co se stane, když začne chybět? | Zdroj: Istock

Obejmout, potulit, sblížit se… Proč je ve vztahu tolik důležitá intimita? A co se stane, když začne chybět?

Dobrý vztah potřebuje dobré základy. A tím úplně nejelementárnějším z nich je intimita. Pozor, nikoli sex, ale intimita. Jaký je mezi tím rozdíl? A co z toho je pro fungující partnerský vztah zásadnější?

17. 8. 2023
S masturbací se lze setkat už u miminek. A je to normální! Jak u dětí kolem jejich sebeobjevování nic nepokazit? | Zdroj: iStock.com

S masturbací se lze setkat už u miminek. A je to normální! Jak u dětí kolem jejich sebeobjevování nic nepokazit?

Fakt, že se jí věnujete vy, váš muž, potažmo oba společně, asi není zarážející. Masturbace k dospělému životu normálně patří. Ale víte, že se sebeobjevováním začínají miminka už v bříšku a že děti, jež masturbují v raném dětství, mívají bezproblémovější sexuální život v dospělosti?

11. 8. 2023
Když jeden roste a druhý stojí: Jak uniknout pasti narůstajících rozdílů ve vztahu?

Když jeden roste a druhý stojí: Jak uniknout pasti narůstajících rozdílů ve vztahu?

Představte si situaci, kdy vy toužíte po tom, se v životě pohnout, dostat se dál. Projít určitými změnami a vyrůst. Zatímco váš partner je čím dál víc připoutaný ke gauči, stagnuje a za nic na světě se ve svém vývoji nechce hnout ani o píď. Může vztah ustát narůstající rozdíly?

7. 8. 2023
1234513
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články