I když období těhotenství není pro každého jednoduché, zkuste si ho co nejvíc užít. Na devět měsíců ukončených narozením malého dítěte budete navždy vzpomínat, tak ať jsou vzpomínky co nejhezčí!
Jedním z nejdůležitějších vitaminů v době plánování početí a dále také po celé těhotenství je kyselina listová. Tato látka je nepostradatelná pro správný vývoj nervové soustavy plodu i zdraví nastávající maminky. V čem pomáhá a kde ji najdete? A proč je nutné dávat pozor na její nadbytek?
Na začátku cítíte lehounké třepání či bublání a v druhé polovině těhotenství už vám připadá, že v sobě nosíte malého fotbalistu. Co všechno vám mohou pohyby miminka prozradit?
I když očekávání nového života je vesměs radostné, přijdou okamžiky, které vám jiný stav dovedou zkazit. Třeba to, že v těhotenství máme nádhernou pleť, bohužel neplatí pro každou. Které kožní trable vás můžou potkat?
Je to každý rok stejné. Celou zimu a jaro se těšíme na hřejivé letní měsíce, a když přijdou, zmíráme vedrem. I normální člověk má v našem klimatu problém si zvyknout, a co teprve těhotné?
Kde se v nás na konci těhotenství bere posedlost úklidem a „chystáním“, když si můžeme užívat poslední týdny klidu? A víte, že když neuklízíte, zřejmě potlačujete přirozený instinkt?
Zpěvačka Marta Jandová byla celé těhotenství pod nejlepším dohledem. Měl její manžel gynekolog chuť odrodit si vlastní dítě sám?
Pro koho je náhradní mateřství vhodným řešením? Jaká vyšetření čekají náhradní matku? Jak to vše probíhá a co finance?
Umíte si představit, jaké to je stát se náhradní maminkou a přivést na svět miminko, které ani neuvidíte?
V těhotenství má naše okolí neustálou potřebu se nás ptát jak se máme, jestli nám něco nechybí, jak se cítíme a radit nám co a jak máme a nemáme dělat a co nás čeká při porodu a v rodičovstí. Také jste to nesnášely? Jaké zaručené rady a otázky vás přiváděly k šílenství?
Ať už je pro vás těhotenství tím, na co jste toužebně čekala celý život, nebo vás překvapilo a přišlo jako blesk z čistého nebe, připravte se na to, že rostoucí bříško s sebou přinese také spoustu citových vzestupů i prudkých pádů.
Čekat miminko je úžasné, a proto dočasný zmatek v hormonech a emocích, nevolnosti, oteklé nohy, unavená bolavá záda a jiné běžné potíže snášíme většinou statečně. I za to si zasloužíme být rozmazlovány!
Každá z nás má z porodu obavu a předporodní kurz se jeví jako praktická věc, která by nás na těžkou hodinku měla připravit. Některé maminky si je pochvalují, jiné říkají, že při porodu jednaly intuitivně a kurz byl pro ně vlastně zbytečný. K čemu tedy jsou dobré? A jsou opravdu potřeba?
Znáte scény z televizních seriálů, kdy těhotná žena za notně dramatické hudby začne doma zničehonic rodit, lékaři nikde a diváci si napětím koušou nehty? Každá nastávající maminka se v tu chvíli děsí, že by ji něco takového mohlo potkat. Ale to se s velkou pravděpodobností nestane.
Pokud to opravdu nebude nutné, v nemocnici si vás o svátcích na ocet nenechají. Ale najdou se výjimky...
Také se vám to stalo? Těšila jste se na miminko, prožívala hezké období, ale v noci vás děsily zlé sny? Podle psychologů je to normální.
Jméno je to první, o čem začeme přemýšlet, když se dozvíme, že čekáme miminko. Je to téma, které celé těhotenství řešíme. Ačkoli jsme tedy o jménech už mnohokrát psali, zase se k nim vracíme. Tentokrát se zaměříme na jejich význam.
Každá dvacátá těhotná žena je postižena onemocněním štítné žlázy neboli tyreopatií, a každá desátá těhotná je postižena nedostatkem jódu. Přitom porucha štítné žlázy se musí léčit na začátku těhotenství, aby se minimalizovala zdravotní rizika přenášená na plod. Odborníci proto na nastávající maminky apelují, aby péči o štítnou žlázu nepodceňovaly. Jak jste na tom vy?
Každá chceme po těhotenství vypadat jako před ním, včetně hladké kůže. Jenže jak toho dosáhnout? Jak se ubránit striím?
Porod se blíží a ve vás se mísí nedočkavost s obavami? Nemějte strach, připravili jsme pro vás praktický „souhrn zápisků z předporodních kurzů“, který se vám určitě bude hodit.
Čekáte-li své první miminko, určitě se těšíte, jak ho poprvé ucítíte hýbat se uvnitř bříška. Kdy to ale bude? A jak to poznáte?
Mnohé chytré knihy hlásají, že těhotenství je nekrásnějším obdobím v životě ženy. Jaksi už ale zapomínají na to, že vedle hezkých pocitů s sebou oněch devět měsíců přináší také pořádnou dávku všemožných problémů. My se tím netajíme.
Dobré spaní s těhotenským břichem se přibližuje téměř profesionální dovednosti. V hlavě se honí spousta neodbytných myšlenek, sem tam něco zabolí a kdo najde tu správnou polohu, měl by dostat Nobelovku! Naštěstí si se spoustou věcí můžete hravě poradit
Kolik bychom během devíti měsíců těhotenství měly přibrat? Každá maminka přibírá jinak, ale existuje zlatý střed, který lékaři stanovili jako ideální. Pojďte si to s námi spočítat.
V těhotenství bychom měly pokud možno zapomenout na všechny medikamenty. Ale jak proboha zahnat ty nepříjemné ranní nevolnosti? Máme pro vás pár přírodních tipů.
Věděli jste, že cukrovka je nejrozšířenější nemocí napříč českou populací? Trpí jí děti i dospělí a ve formě tzv. těhotenské cukrovky dokáže potrápit i budoucí maminky.
Máte chuť na sladké? Dejte si čokoládu! Pro nastávající maminky má tahle milovaná i proklínaná pochoutka spoustu prospěšných vlastností. Vážně.
Přemýšlíte o rodině, nebo ji už čekáte, a potají přemýšlíte, jaký bude váš partner otec? Máme pro vás pár kontrolních otázek, po jejichž zodpovězení byste měla zjistit, jestli vám bude váš milý oporou nebo jestli je na tom třeba ještě zapracovat.
Nohy těžké, oteklé a žíly naběhlé, takové nepříjemné stavy prožívá mnoho nastávajících maminek. Pokud i vás křečové žíly v těhotenství trápí, snad vám přijde vhod pár rad.
Než se miminko narodí, je toho třeba hodně zařídit. Nemáme ovšem na mysli nákup výbavičky, ale úřední formality.
Je tu léto, a to víc než kdy jindy zkoumáme svoje tělo, jestli ho můžeme vystavit do plavek. Ani po těhotenství to nemusí být žádná katastrofa, pokud jsme ovšem mazaly, mazaly a mazaly...
„Taky se tak těšíš jako já?“ vrkáte na svého muže, který právě dorazil domů a na jeho výrazu je vidět, že je děsně utahaný. Pokud hned neprojeví patřičný zájem, je vám do breku. Celý den se těšíte, co všechno mu povíte o očekávaném miminku a o svém bříšku, a on nic… Jako by ho to ani nezajímalo.
Cítíte se pořád unavená, míváte pocit hladu a zhrubly vám vlasy? Těhotenství určitě na vině není.