Kojenec, 4. měsíc

Čtvrtý měsíc je doba, kdy se vaše miminko pravděpodobně naučí ovládat kromě hlavy i záda. Podle odborníků je to období, kdy se dítě dostává z prvotní nezralé asymetrie pod vládu symetrie.

Pravda, na to, aby s vámi sedělo u stolu, je ještě malé, ale může s vámi občas sedět v lehátku, jehož opěradlo je asi v úhlu 45°. Na určitou dobu můžete použít i sedačku do auta, ale nenechávejte v ní dítě dlouho, ničilo by si záda.

Pokud jste už začala s hubnoucím programem a chcete si v obýváku zašlapat na rotopedu, můžete miminko posadit do rohu pohovky a pěkně ho obložit polštářky. Dítě by mělo být opřené v úhlu 45°, ale záda by mělo mít rovná.

Ústa jsou hlavní poznávací nástroj

Dítě je už také vnímavé – začíná chápat věci, které vidí, a naučí se je rozeznávat a na každou věc zareaguje. Taky už je ve věku, kdy dává přednost vám, ale ještě není úplně znepokojeno cizími lidmi.

Jak moc vaše dítě vyroste?

Zkuste si vypočítat pravděpodobnou výšku svého potomka. Rodič téhož pohlaví předává dítěti vlohu, která odpovídá jeho vlastní výšce, rodič opačného pohlaví vlohu pro svou výšku, k níž se buď připočte 13 cm (v případě matka-syn), nebo odečte 13 cm (otec-dcera).

K tělesné výšce rodiče téhož pohlaví připočtěte výšku druhého rodiče zvětšenou (u kluků) nebo zmenšenou (u dívek) o 13 cm a součet vydělíte dvěma. Získáte pravděpodobnou dospělou výšku svého dítěte.

V tomto měsíci si začne vynucovat vaši pozornost, bude chtít všechen čas jen pro sebe. Je to doba, kdy dítě nevnímá jen zvuk, za kterým se otáčí, ale i fáze, kdy objevilo svoje ruce. A to nejen očima, ale i dotykem. Neustále si s nimi bude hrát, pozorovat je, roztahovat a spojovat, ohýbat. Začne je také zkoumat ústy, bude strkat prsty jeden po druhém do pusinky - a nejen prsty.

Co se mu podaří uchopit, si dá do pusy také. Ústa jsou v tomto období důležitým poznávacím nástrojem. Vlastně jen díky ústům porozumí předmětu, který vidí. I proto mějte v okolí dítěte jen takové hračky, které mu nemohou ublížit a které jsou hygienické. S touto poznávací fází se ale smiřte. Raději mu častěji hračky umyjte nebo vyperte. Zkuste taky občas „vysadit“ dudlík, dítě, které má pusinku pořád zaplněnou dudlíkem, těžko může bádat rukama a pusou.

Ideální je na tuto dobu hrací kobereček s nejrůznějšími zavěšenými hračkami a věcičkami. Hračku ale dítě ještě neumí držet, téměř vždycky se zmýlí v odhadu a sevře ruku dřív, než se k hračce dostane. Pomáhejte mu! Ale nedávejte mu pevnou hračku hned do ruky, nechte ho chvíli snažit se, mějte trpělivost. Až se jí dotkne, pak mu ji dejte, bude spokojené a obdaří vás úsměvem.

Během dne nechte někdy miminko válet se na bříšku. Dávejte na ně ale pozor, divila byste se, s jakou rychlostí se dovede i takový mrňous doplazit do jiné části místnosti za kutálející hračkou!

Zřejmě ještě stále kojíte, ale blíží se doba, kdy miminku nebude stačit jen prs, nebo se chystáte začít pracovat. Proto zkuste učit dítě pít z hrníčku nebo láhve, třeba když si zajdete s partnerem do kina nebo na návštěvu a miminko necháte babičce. Nebojte se, že by potom odmítalo vaše mléko! Odstříkejte mléko a nechte ho v kojenecké láhvi. Koncem čtvrtého měsíce můžete najít u svého dítěte i první zoubek.

Fyzický vývoj

  • Když dítě držíte, je schopno otáčet hlavičkou na všechny strany.
  • Přitahování do sedu se může stát jednou z nejoblíbenějších her.
  • Leží-li na zádech a odpočívá po energickém kopání, zvedá hlavičku nad podložku.
  • Když leží na bříšku, zvedne se na rukou a ohne kolena, umí se překulit na záda. Z lehu na bříšku zvedne hlavu do úhlu 90°, snaží se plazit dopředu.
  • Většina dětí se už umí přetočit z lehu na břiše na jednu stranu, některé se přetočí ze zad na břicho.

Duševní vývoj

  • Dítě pohne hlavou, aby sledovalo předmět, který se pohybuje, po celém oblouku 180° zleva doprava nebo naopak.
  • Rozezná maminku i jiné osoby.
  • Většina dětí pozoruje i malé předměty a některé děti se otáčejí za hlasem, který přichází z úhlu 45° napravo nebo nalevo; zvláště pokud je to hlas matky.
  • Dítě reaguje na známé osoby a předměty, pozoruje vlastní ruce a hraje si s nimi. Už umí rozlišovat složitější zvuky, tóny a zná jednotlivé hlasy.

Společenský vývoj

  • Dítě nemá rádo samotu. Když je dlouho samo, začne křičet a dožaduje se společnosti.
  • Prakticky všechny děti se rády a často smějí, vydávají hrdelní zvuky a povídají si s ostatními členy rodiny.
  • Většina dětí umí vykřiknout radostí a některé už dokážou měnit výšku hlasu a hlasitost svého žvatlání i podle nálady. Některé si povídají i s předměty a s tvářemi a umějí používat zvuky h, n, k, f, b a p, profukují vzduch mezi rty a dělají bubliny.
  • V tomto měsíci začne vaše dítě ztrácet vlásky, se kterými se narodilo, a začne je „vyměňovat“ za nové. Jejich barva se také změní. Stejně tak vás možná překvapí, že se mění i barva očí.

Pokračování: Kojenec, 5. měsíc »



Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Šišlání u dítěte nepodceňujte! Kdy zajít k logopedovi?

Víte, že více než polovina předškoláků má problémy s výslovností nebo plynulostí řeči? Kdy zpozornět a vyhledat s ratolestí pomoc klinického logopeda? A tušili jste, že (nejen) při šišlání třeba bublifuk pomáhá trénovat mluvidla?

Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky | Zdroj: Eva Kiedroňová

Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky

Spokojené a spící jako andílek? Značka ideál. Designové zavinovačky si nechte na parádu. A miminku pořiďte klasickou péřovou peřinku. Ano, je to velké retro. Ale proč to nezkusit, když s oblibou šátkujeme, látkujeme a v ledasčem dalším se obracíme k tomu, co dřív fungovalo?

18. 10. 2017
Potničková sezóna je tady: Jak s nimi zatočit?

Potničková sezóna je tady: Jak s nimi zatočit?

Potničky sice zbožňují jemnou dětskou pokožku, ale nepohrdnou ani pozadím zpoceného cyklisty nebo chlupatým hrudníkem vytrvale se potícího jedince. Maličké, hustě rozeseté červené pupínky naplněné tekutinou vás mohou v některých případech řádně polekat.

29. 7. 2017
Ukolébavky mají kouzelnou moc. Řekneme vám, proč je dobré dětem zpívat

Ukolébavky mají kouzelnou moc. Řekneme vám, proč je dobré dětem zpívat

Zpívaly se odjakživa, nenajdete sladšího sirupu na spánek… A tady jsou další důvody, proč byste svým dětem měla zpívat ukolébavky.

Tipy pro unavené rodiče: Jak si vydobýt spánek, když děti nespí | Zdroj: iStockphoto.com

Tipy pro unavené rodiče: Jak si vydobýt spánek, když děti nespí

Nedostatek spánku je jistá forma mučení, které nemůžete dlouhodobě vydržet. Jestli vás tedy váš malý uzurpátor nenechá pořádně vyspat, je potřeba si spánek vydobýt sama.

1. 6. 2017
Opomíjený čtvrtý trimestr. Miminko se během něj vyrovnává s příchodem na svět

Opomíjený čtvrtý trimestr. Miminko se během něj vyrovnává s příchodem na svět

Ptáte se, co je to za nesmysl, když trimestry jsou přece v těhotenství jenom tři? Ano, máte pravdu. Ten čtvrtý se totiž odehrává v prvních třech měsících po porodu!

24. 5. 2017
12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům

12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům

Pokud patříte k ženám, kterým se těhotenství tak nějak táhlo a miminka se nemohly dočkat, první rok vašeho dítěte vám vše vynahradí. Bude to jedním slovem mazec!

22. 5. 2017
Alergeny na talíři. Jak dlouho kojit a kdy začít s prvními příkrmy?

Alergeny na talíři. Jak dlouho kojit a kdy začít s prvními příkrmy?

Kojit co nejdéle, nebo miminku co nejdřív servírovat pestrou stravu? Neřešte, nejlepší je obojí kombinovat. A to už od 5. měsíce. Jak na to?

Impetigo se šíří rychlostí blesku. Víte, jak ho poznat? | Zdroj: Profimedia.cz

Impetigo se šíří rychlostí blesku. Víte, jak ho poznat?

Impetigo je značně nakažlivé kožní onemocnění, které se v dětských kolektivech šíří rychlostí blesku. Možná nevíte, že lze toto onemocnění snadno zaměnit…

21. 5. 2017
Video
Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám | Zdroj: iStockphoto.com

Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám

Výběr správné autosedačky vám zabere spoustu hodin a pak bezpečnost dítěte ohrozíte tím, že se na něj od volantu otočíte nebo mu nesundáte bundu. Na co dalšího dávat v autě pozor?

| 6
Přihlaste své dítko do soutěže Zlatíčka. Soutěží se o ceny za 100 tisíc korun

Přihlaste své dítko do soutěže Zlatíčka. Soutěží se o ceny za 100 tisíc korun

Každé dítě je roztomilé, a to vaše obzvlášť, že? Tak proč ho nepřihlásit do soutěže Zlatíčka? Ta totiž začíná už v úterý 18. dubna v osm ráno.

| 1
Naše tipy
Jednoduché triky, jak vzbudit miminko na kojení

Jednoduché triky, jak vzbudit miminko na kojení

Také vám pořád usíná? Víme, jak ho vzbudit.

10 tipů, jak bezpečně ostříhat nehtíky miminku

10 tipů, jak bezpečně ostříhat nehtíky miminku

Jak bezpečně a bez zbytečného pláče ostříhat nehty malého kojence? Vždyť mu rostou tak rychle!

12. 3. 2017
Naše tipy
Jak vybrat pokojíček pro jedno, dvě a více dětí?

Jak vybrat pokojíček pro jedno, dvě a více dětí?

V dnešní době můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit dětem v pokojíčku pirátskou loď, komnatu pro princezny, stáj automobilového závodníka. I když je podoba pro naše nejmenší jistě důležitá, podstatnější je funkčnost. Jak dětský pokoj správně zorganizovat?

| 1
Růstový spurt: jak ho poznáte a 4 rady pro jeho zvládnutí

Růstový spurt: jak ho poznáte a 4 rady pro jeho zvládnutí

Pokud máte někdy pocit, že vás chce vaše miminko doslovat vysát a kojíte od rána do večera a od večera do rána, možná jste v období růstového spurtu. Víme, jak si s ním poradit.

Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Tentokrát jsme si posvítili na následující pupínkové nemoci: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc a zarděnky.

Naše tipy
5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky

5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky

Už i u docela malých miminek se doporučuje, aby spali na boku nebo na zádech, neboť to výrazně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Velký lexikon dětských pupínků 2: Meningitida, neštovice, opar a opruzení

Velký lexikon dětských pupínků 2: Meningitida, neštovice, opar a opruzení

Pokračování velkého lexikonu dětských pupínků. Tentokrát jsme se podívali na zoubek dalším. Víme, jak poznáte meningitidu, neštovice, opar a opruzení.

Raději dudlík než palec, spokojená bude celá rodina

Raději dudlík než palec, spokojená bude celá rodina

Kdo nezažil, nepochopí – jak utišit řvoucí mimino? Jen a pouze dudlíkem. A proč dudlík dítě uklidní? Protože navozuje libé pocity, které souvisí s kojením.

Miminko potřebuje režim, tak mu ho dopřejte

Miminko potřebuje režim, tak mu ho dopřejte

Už když se dítě narodí, líbí se mu, když se činnosti opakují a ono ví, co bude následovat. Jak vytvořit miminku pravidelný režim a proč prospívá i rodičům?

Proč má vaše miminko studené ruce i nohy? Klidně oblékejte rukavice i ponožky navíc

Proč má vaše miminko studené ruce i nohy? Klidně oblékejte rukavice i ponožky navíc

Teploučké miminko na vašem těle hned po porodu. Krásný pocit. A za pár hodin má v postýlce pod peřinkou studené ručičky i nohy. Je to normální? A jak miminko oblékat „tak akorát“?

18. 12. 2016
Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Během prvních 18 měsíců života si dítě svého pediatra zřejmě neoblíbí. Za tu dobu dostane minimálně pět vakcín a možná i další na přání rodičů. Vyznáte se v povinném a dobrovolném očkování? A víte, jaký režim nastolit před injekcí a po ní?

Jsou zavinovačky prospěšné nebo brzdí vývoj dítěte?

Jsou zavinovačky prospěšné nebo brzdí vývoj dítěte?

Když v roce 2013 ukázala vévodkyně Kate veřejnosti poprvé malého prince, zachumlaného v zavinovačce, strhla ve vřava. Tisíce žen najednou pořizovaly tutéž zavinovačku svým dětem. A dost možná ani netušily, jak dobře svým mrňouskům dělají….

Na veletrzích FOR BABIES a FOR TOYS vyroste Dudlíkový strom

Na veletrzích FOR BABIES a FOR TOYS vyroste Dudlíkový strom

A nejen ten, ale také spoustu hraček a her pro malé i větší nabídnou tradiční podzimní veletrhy FOR TOYS a FOR BABIES, které se budou konat 6. – 9. října v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Co dělat, když má dítě kýlu?

Co dělat, když má dítě kýlu?

Vůbec si jí u dítěte nemusíte všimnout, některé kýly jsou tak nenápadné, že je mnohdy odhalí až pediatr při preventivní prohlídce. Co vás čeká, jestliže ji najde i u vašeho potomka?

Jak dítě bez problémů odstavit

Jak dítě bez problémů odstavit

Chtěla jste kojit dítě, dokud si samo neřekne dost, ale splátky hypotéky a návrat do práce vás nutí skončit dřív? Víme, jak dítě skamarádit s lahvičkou bez zbytečných slz i vašich výčitek svědomí.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články