Zubaté starosti

Znáte miminko, které by při prořezávání svých perliček neprořvalo pár nocí, a mámu, která by se neptala všech kolem: „Co s tím?“
Zubaté starosti

Zeptáte-li se (podobně jako my) zrovna zoufalých nebo už vysmátých maminek, jak klubání zoubků svých potomků zvládají či zvládly, nejspíš nezískáte žádný obecný zaručený recept. Jak jsme zjistili, mnohé maminky pro zmírnění bolesti dětských dásní vyzkoušely kdeco, a stejně jim jejich drobeček další zub ohlásil náležitě hlasitě a uslintaně. Jiné zase po prvním objevu sklidily ovace, oblékly pověstné nové šaty a tím to skončilo, protože jejich mimi snášelo růst zubů bez větších problémů a citlivé dásně zkrotilo samomasáží, tedy ‚ohryzáváním‘ všeho, co mu do pusinky přišlo. A co zabralo na unavené a lítostivé mámy? Kromě chvilkového utišení a úsměvu miminka hlavně ujištění, že více či méně dramatické prořezávání zubů našich dětí jednoho dne skončí. Do té doby to zkrátka musíme vydržet.

Kouzelní pomocníci

Většina maminek spoléhá na gely nebo roztoky zklidňující podrážděné dásně. Dobré zkušenosti mají s Calgelem, Mundisalem, Buccothermem a Babydentem. Nanášejí se i několikrát denně v tenké vrstvě na postiženou dáseň. Děti na ně obvykle reagují dobře, ale přesto – pokud se rozhodnete některý použít, poraďte se s pediatrem, který má vaše dítě v péči. Je to důležité zejména tehdy, užívá-li dítě nějaké léky.

Vyznáváte-li spíš přírodní prostředky, pak si pořiďte heřmánkové homeopatikum Chamomilla vulgaris. Kuličky podle návodu rozpusťte ve lžičce vody nebo čaje a podávejte dítěti po kapkách.

Mrzutého nespavce celkově zklidní a pomůže mu i bolest dásní zaspat. Všichni bezzubci milují chladivá kousátka, která zklidňují citlivou pusinku, a navíc potrénují prstíky v různých úchopech. Některé děti si ale vystačí i třeba s plastovou lžičkou nebo vlastními prsty.

Osvědčené jsou i masážní žínky, například ve tvaru zaječích oušek, které si nasadíte na prsty a lehce jimi přejíždíte bolavé dásně. Až se zuby konečně vyklubou, využijete je na čištění. Každodenní péče, byť zatím o jeden jediný zub, je důležitá. Jednak zubům vyloženě prospívá, když jejich povrch zbavíte i mikroskopických zbytků mléka nebo příkrmu, a také to pomůže dítěti i vám zvyknout si na pravidelné čištění pusinky. Zatím to stačí jedenkrát denně, od roka už byste měli trvat na čištění alespoň ráno a večer.

Lékaři varují

* Neolizujete dudlík ani lžičku, mohli byste na ně slinami přenést bakterie, které si netroufnou na vás, ale uškodí mrňousovi.

* K pití dávejte nejčastěji čistou vodu nebo neslazený čaj. Cukry a kyseliny z ovocných šťáv při celodenním působení mohou zuby poškodit. Navíc čistá voda po svačině zuby alespoň částečně opláchne.

* Najděte pro miminko včas vhodného stomatologa. Jste-li spokojená se svým, zeptejte se ho, zda ošetřuje i děti, a tajně si zjistěte, jak to s nimi umí. Ideální totiž je, když jeden lékař pečuje o zuby celé rodiny, protože i kvalita chrupu je do jisté míry dědičná.

Kdy je jejich čas?

Základy trvalých zubů se tvoří už ve 4. prenatálním měsíci, když plod měří pouhých 16 cm a váží kolem 120 g. Korunky se však dotvářejí ještě i po narození miminka. První zoubek se nejčastěji vyklube kolem půl roku, ale stává se, že se prořeže až ročnímu kojenci.

Maminky zpravidla objeví první zub při krmení lžičkou. Dnes, když používáme plastové dětské nádobí, sice už objev ‚nezacinká‘, ale když budete pozorná, nepřehlédnete ho. Po prvním dolním řezáku zpravid la brzy vyleze druhý dolní řezák a pak přijdou na řadu jedničky v horní čelisti. Do 2,5 roku dítěti naroste 20 mléčných čili dočasných zubů. Platí nepsané pravidlo, že čím dřív se první zoubky vyklubou, tím dřív vypadnou, a tak se některé děti už u zápisu do školy chlubí prvními stálými zuby.

Zákus do prsu

Když už se zub prodere, bývá pro mimi neokoukanou hračkou. Při sání mléka vás tak může překvapit pořádným kousnutím do bradavky, v lepším případě do savičky lahvičky. Pak mu zdroj potravy vezměte, je to totiž signál, že má už dost a nudí se. Pokud by byl prs nebo savička v jeho pusince ve správné, tedy zadní poloze pro sání, nemohlo by se miminku kousnutí podařit, a to z anatomických důvodů. Kousnout vás tedy může jen tehdy, když přestane sát a začne si hrát.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články