Zlozvyky, kterých se děti odmítají vzdát. Jak s nimi konečně zatočíte?

Všichni toužíme mít uvědomnělé a dokonale vychované děti, na které budeme patřičně pyšní. Jenže občas se v chování našich potomků něco vychýlí a to nás pak plní spíše pocitem zlosti. Jenže negativní emoce jsou pro podivné návyky dětí živnou půdou.
Zlozvyky, kterých se děti odmítají vzdát. Jak s nimi konečně zatočíte? | istockphoto.com

Můj syn ještě ve třech a půl letech trvá na tom, že bude usínat s lahvičkou teplého mléka. Když se mu muž před spaním pokoušel vysvětlit, že velcí kluci už pijí z hrnečku a že lahvičky jsou jen pro miminka, přiběhl ke mně pak zoufale a nesměle mi říkal: ,,Ale mami, já jsem ještě malinký. Chci nalít mléko a ohřát..."

Následně začal plakat, když zjistil, že by svoji večerní várku teplého mlíčka, u které tak rád úsíná, nevybojoval. Cítila jsem se trochu jako mezi mlýnskými kameny, ale nakonec stejně mléko nalila do lahvičky. Jenže je vůbec nutné připravovat syna o způsob, který mu tak spolehlivě navozuje spánek?

Proč to to dítě dělá?

Podle psychologů jsou dětské zlozvyky, případně návyky, které už bývají ve společnosti na pováženou, nebo už přímo za hranou, ventilem, který zmírňuje emocionální přetlak. Když se cítí dítě ve stresu, je unavené, nejisté, nebo jen unuděné, občas volí svoje osvědčené metody, jak si ulevit.

Třeba štouráním v nose, okusováním nehtů, cucáním palce, případně nějakým jiným osobním rituálem. Než tedy začneme vyšilovat, proč to jen to dítě dělá, měli bychom se zamyslet spíše nad tímto psycholockým podtextem a následně lépe pracovat se situací, při které k danému nepřiměřenému návyku dochází.

Nechutný zlozvyk: dloubání v nose, jak s ním můžu bojovat?

Nechutný zlozvyk: dloubání v nose, jak s ním můžu bojovat?

Zlozvyky nedramatizujte

I když se říká, že podobné projevy dětské psychiky můžou vést až k neuróze, u většiny dětí se to nestane. Samy dříve či později zjistí, že se podobné věci ve veřejných prostorách nedělají, začne jim více záležet na tom, jak je okolí vnímá. Málokdo se ještě v osmnácti dloube v nose na zastávce autobusu, že?

Nebo cucá dudlík, případně se dožaduje lahvičky. Chce to tedy klid. Upozorňovat, že se věc dělat nemá či se to už nehodí, rozhodně není od věci. Jen se straňte cholerickým výbuchům, které neurózu vypěstují s mnohem větší pravděpodobností než nějaký zlozvyk.

Nenechte děti kopírovat vaše špatné vlastnosti

Nenechte děti kopírovat vaše špatné vlastnosti

Stanovte si pravidla

Lépe než striktní zákazy a příkazy funguje vysvětlování. Než začnete lamentovat nad tím, že je váš potomek čuně, když si zase strká prst do nosu, zamyslete se nad tím, jak to jde lépe. Vysvětlete mu, proč se tento nehezký akt veřejně nedělá.

A zpočátku si třeba jen stanovte, ať se s ním odebírá do soukromí. Podobně to můžete udělat i s okusováním nehtů i dalšími nehezkými zvyky. Samozřejmě dítě velmi chvalte, když si všimnete byť sebemenšího zlepšení. A nabídněte mu nějakou formu odměny, když s vámi bude na odbourávání návyku ochotně spolupracovat.

Jenom žádní odborníci

Pokud se zlozvyk nějak výrazně nevymyká věku dítěte, pak buďte trpěliví a nezveličujte ho. Návštěvy psychologů nejsou nutné, dokonce ani vhodné. Zbytečně byste dodali dítěti pocit, že s ním není něco v pořádku.

Tím byste mohli křehkou psychikou do budoucna nepříjemně zacloumat a nadělat více škody než užitku. Poradit se individuálně sice můžete, pokud už nevíte, kudy kam, ale vaší ratolest sebou zpočátku určitě neberte. Mimochodem: snažte se mu sami být dobrým příkladem. Protože některé zlozvyky přejímají potomci právě od rodičů.

Kdy je zlozvyk zlozvyk?

Že jde skutečně o problém, který se vymyká společenským konvencím, poznáte tak, že ho dítě bude dělat i poté, co mu jej zakážete či znemožníte vykonávat. A zároveň bude reagovat zlostně až vztekle.

Vycucal si v palci díru! Kam až může zajít dětský zlozvyk

Vycucal si v palci díru! Kam až může zajít dětský zlozvyk

Zeptali jsme se odborníka

Lenka Černá, osobní a rodinný kouč, www.lenkacerna.cz


Jak k dětským zlozvykům přistupovat? Třeba když mají ještě ve třech letech dudlík a odmítají se ho vzdát?

Za návyky dětí je vždy zodpovědný rodič, a tak by měl být určitě schopen dát dítěti hranici v tom, co může a co ne. Pro každého rodiče je to určitá výzva, když se dítě nechce svých návyků vzdát. Já bych určitě doporučovala postupovat šetrně, aby dítě nezískalo trauma ze ztráty něčeho milovaného.

Dítěti bych spíše nabídla nové impulsy, díky kterým návyk ztratí. Zároveň se nebát negativní reakce dítěte (vztek), dovolit mu projev emocí a lidově řečeno - nechat jej vyvztekat, přijmout jej i když je v takovém emočním rozpoložení.

Je třeba být trochu přísný, nebo naopak trpělivý? Má cenu u předškolních dětí vysvětlovat, proč se některé věci nehodí?

Rodič nemusí být vyloženě přísný nebo direktivní, ale má umět dítěti nastavit hranici, za kterou už by nemělo jít. Tedy, nedovolit všechno a nastavit pravidla, které bude on i dítě dodržovat. Určitě je vhodné i dítěti určité souvislosti vysvětlovat. Věk v tomto ohledu nehraje roli, naše děti jsou moudřejší, než si kolikrát myslíme.

Může si rodič vypomoci i nějakou milosrdnou lží? Třeba že dudlík či oblíbenou lahvičku necháme už jinému miminku? Nebo by se mělo i s batolaty a předškoláky raději mluvit na rovinu?

Já osobně jsem příznivcem upřímných vztahů, nikoliv lhaní a vymýšlení historek. Jak jsem psala výše, dítě je doopravdy chytré a bude každou odpověď rodiče prozkoumávat. Když zjistí, že rodič lže, může vůči němu ztratit důvěru, a to dobré není. 

Zároveň jsem zastáncem toho, že dítě je odrazem svých rodičů. Pokud je jeho psychika v disbalanci, je nezdravě závislé, značí to na psychickou disbalanci i u jeho rodičů. Když by se mi tedy nedařilo dítě vychovávat a viděla bych u něj stav, který není harmonický, vždy bych se obracela sama k sobě. A ptala bych se sama sebe, jaký vzor dítěti dávám. 

Video: Helma na kolo pro dítě: Jak ji správně nasadit a utáhnout

Deník zasloužilé mámy: Dudlík ve třech letech? No a co?

Deník zasloužilé mámy: Dudlík ve třech letech? No a co?

Co (ne)dělat při nácviku na nočník? Buďte důslední a netrestejte

Co (ne)dělat při nácviku na nočník? Buďte důslední a netrestejte

Nejčastější dětské zlozvyky: Jak je odstranit?

Nejčastější dětské zlozvyky: Jak je odstranit?

 

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články