Žloutenka není kamarád

Hlídáte je jako oko v hlavě, ale jednou si ruce neumyjí a je zle. Žloutenka typu A se dětem nevyhýbá. Chytit ji mohou na hřišti, stejně jako v obchoďáku. 
Žloutenka není kamarád

Virus je totiž velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít kdekoliv, ať už na oblíbené hračce, v jídle či nápoji. K přenosu viru stačí, aby se dítko dotklo úst rukama, ve kterých před chvílí drželo virem kontaminovanou věc. Základem je dodržování hygieny. Ruce by si děti měly umýt vždy před jídlem, po použití toalety a po příchodu z venku. Odborníci se shodují, že opravdu účinnou prevenci proti žloutence typu A představuje očkování.

Podle posledních statistik onemocní žloutenkou typu A v celé populaci nejčastěji děti do 10 let.
Nejmenší děti si chtějí všechno osahat a ochutnat. Aby si nic nedaly do pusy, museli byste je hlídat 24 hodin denně. Mezi dětmi – a je úplně jedno, jestli v mateřském centru, v jeslích, ve školce – se viry šíří snadněji a rychleji. Školní děti jsou někdy také s mytím rukou na štíru, navíc se v družinách a odpoledních kroužcích setkávají se spoustou kamarádů. Jezdí na výlety, kde svačí za „pochodu“ a s nemytýma rukama. Také na táborech hygieně moc nedají. S nemocí se mohou vrátit i z dovolené v oblíbených destinacích, jako je Chorvatsko, Turecko nebo Slovensko. Děti jsou podle doktorky Stanislavy Šimkové, primářky Infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, pro žloutenku typu A nejrizikovější a nejvnímavější skupinou. Až polovina z těch, které chytily „áčko“, nezežloutne. Nemoc se tak lehce splete s chřipkou, a léčba je pak o to komplikovanější. Přitom očkování je podle doktorky Šimkové bezpečné.

Vzhledem k tomu, že děti se leckdy snaží mytí rukou a dodržování hygieny vyhnout, očkování je řešení. V současné době je na trhu vakcína Havrix Junior, která je u nás jedinou dostupnou vakcínou vyvinutou speciálně pro děti od 1 roku do 15 let. Vakcína se podává ve dvou dávkách. První ve zvoleném termínu, druhá kdykoliv v období od 6 do 12 měsíců. Účinky očkování nastupují 2 až 3 týdny po první dávce a ochrana trvá nejméně po dobu 25 let.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články