Zkuste vyrobit vlastní panenku

Jsou mnohdy šikovnější, než si myslíte. A navíc rozdávají lásku a pozornost. O kom je řeč? Přeci o vašich rukou! Pohlazení ničím nenahradíte a doma vyrobená hračka, či vzpomínka na ni, bude vaše dítě provázet celý život...
Zkuste vyrobit vlastní panenku
Jako k rybě patří voda, patří k dítěti hračka. Už před tisíci lety si děti hrály s primitivními míčky, zvířátky, zmenšenými modely lodí a vozů, maličkým „nádobíčkem“, ale i s panenkami a loutkami. Tyto hračky z přírodních materiálů vyráběli rodiče nebo blízké osoby. Panenkám, panáčkům a skřítkům vtiskávali nejenom svou představu o světě a výraz, ale také tvůrcovu lásku k dítěti a zájem o ně. Všechno si ohmatat – hmat je totiž první smysl, který narozené dítě důkladně prověřuje, a seznamuje se tak s okolním světem. Dotyky maminčiných rukou, její hebkost a teplo mohou poskytovat dítěti základní představu o světě a jeho dobru, morální kvalitě. A hlasitá a tvrdá chrastítka z umělé hmoty mohou tuto představu jen zkreslovat.
 
Klepněte pro větší obrázekCo tedy přináší dítěti hračka 21. století? Dětské pokoje jsou dnes přeplněné hračkami z plastických hmot. Všechny jsou chladné a na dotyk stejné: Nepoznáte rozdíl mezi autíčkem, díly stavebnice či lopatkou na písek. Není výjimkou panenka stejně těžká jako bratrovo hasičské auto. V jaký omyl je uváděno dětství, jehož průvodcem je říše umělohmotných hraček?
 
Hravost se cení!
Dítě si však hračky samo kupovat a vybírat nemůže, na svět se tedy dívá skrz „výběr“ svých rodičů. Obzvlášť bychom měli pečovat o dětskou fantazii, tak důležitou pro dobrý vývoj dítěte a jeho fungování v pozdějším životě. Vždyť co se očekává od zaměstnanců v dnešní době? Flexibilita, tvořivost a kreativita.
 
K přirozené kreativitě dítě těžko vybudí a povzbudí dokonalá, do detailů propracovaná hračka. Například panenka, kterou by mělo mít dítě rádo, dotýkat se jí, mazlit se s ní a láskyplně jí obstarávat, je výrobcem obdařena přesnými a tvrdými anatomickými tvary. Obličej s daným a neměnným výrazem určitě nepodpoří rozvoj a růst tvůrčích sil. Jaký prostor ke hře dává panenka, která na povel pláče, směje se nebo dokonce čůrá?
 
Vyrobte si „malého člověka“
Dítě, do jehož blízkosti se dostane panenka ušitá maminkou či babičkou, prohlubuje svůj vztah nejen k dospělému, nýbrž i k hračce samotné. Panenky a panáčci patří mezi nejvýznamnější zástupce hraček. Pro dítě jsou předobrazem lidské bytosti a jejího života.
 
Klepněte pro větší obrázekK výrobě panenek a panáčků je důležité použít organicky původní materiály, například hedvábí, bavlněné tkaniny, ovčí rouno na výplň či filc. Panenky mají tu úžasnou schopnost růst s dětmi a přizpůsobovat se jejich potřebám. Rok a půl staré dítě bude od své panenky vyžadovat menší dokonalost, stačit budou jen lehce naznačená ústa a oči. V tomto věku není potřeba, aby panenka byla oblékací, naopak pětileté dítě už bude oblékací pannu vyžadovat. V tomto věku se projevuje touha a potřeba panenku také česat nebo ji koupat. Je dobré myslet i na chlapce, ti také chtějí mít svého „malého člověka“. Při troše šikovnosti dokáže maminka nebo babička vytvořit z látek a ovčího rouna různá zvířátka, skřítky nebo víly.
 
Darováním ručně vyrobené nebo ušité hračky dává tvůrce dítěti kousek sebe samého. Vždyť každé dítě potřebuje „své“ dospělé a vědomí toho, že jsou milováni a že jeho blízkým na něm záleží.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Co budete potřebovat
- barevný flanel – na tělíčko 24 x 12 cm, na čepičku 6 x 12 cm
- bavlněný úplet tělové barvy – na hlavičku 10 x 10 cm, na ručičky 10 x 4 cm
- kousek příze na vyšití vlásků
- pevnou nit
- ovčí vlnu na výplň
- nůžky
- červenou a modrou akvarelovou pastelku
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlava je základ - vytvoříme kuličku (obvod 8 cm) obalíme ji tělovým úpletem a podvážeme pevnou nití a stejným způsobem umotáme i ruce
 
Klepněte pro větší obrázek
Pečlivý zástřih - přeneseme střih tělíčka na flanel, obkreslíme a s přidáním na švy (0,5 cm) vystřihneme a sešijeme, horní okraj zůstává nesešitý.
 
Klepněte pro větší obrázek
Aby hlava neofoukla - flanel na čepičku sešijeme, nasadíme na hlavičku a drobným stehem přišijeme. Čepičku sešijeme, připevníme a nahoře stáhneme. Vložíme ruce a hlavičku do tělíčka, zašijeme.

Klepněte pro větší obrázek
I tělo je potřeba - tělíčko obrátíme na líc, horní okraje zahneme dovnitř a měkce vyplníme ovčí vlnou, všijeme ruce a hlavu. Asi 3 cm pod ručičku v místě švu vpíchneme, upevníme několika stehy, skrz tělíčko propíchneme na druhou stranu (opět asi 3 cm), stáhneme a zapošijeme. Nakonec vyšijeme vlásky…
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články