Živím svého partnera

Pokud váš muž přišel o práci a na vás je uživit rodinu, nejste v záviděníhodné situaci. Jak dlouho to můžete zvládat, abyste se necítila využívaná?
Živím svého partnera

O zaměstnání lze přijít vcelku snadno: výpovědí, zkrachováním firmy, zrušením pozice, dlouhodobou nemocí… Pokud se ale něco takového přihodí, není na místě dlouho otálet, ale co nejdříve se vrhnout do hledání nové práce. Jakmile se tak neděje, zřejmě se někde stala chyba. „V dnešní době je sice problém sehnat adekvátní práci, ale dají se sehnat i práce, které neodpovídají chuti hledajícího, nicméně ho budou živit. Neochota pracovat vypovídá o nezodpovědnosti,“ vysvětluje psycholožka Tamara Cenková. Je tedy nutné se na celou situaci podívat reálným pohledem a muže v případné liknavosti nepodporovat. Kdo říká, že na horší pozici musí strávit zbytek života? I méně placená práce se bude v životopise vyjímat lépe než několikaměsíční „pobyt“ na úřadu práce, a navíc dotyčný nepřijde o zvyk pracovat.

Maximálně půl roku
„Zdeněk byl dlouhá léta řidičem z povolání. Když jeho firma zkrachovala, přišel o práci. První měsíc se hledání nového zaměstnání věnoval opravdu poctivě, stále se ale nedostavoval žádný výsledek, práci nemohl najít. Postupně jeho zapálení ochladlo a on se doma začínal stále více „zabydlovat“. Většinou trávil čas na počítači v družném rozhovoru s kamarády po síti. Po pár měsících o hledání nového zaměstnání nejevil vůbec zájem. V tu dobu jsme se strašně hádali. Finanční rezervy jsme už vyčerpali a můj plat nám k živobytí stačil jen taktak. Nakonec už jsem to nevydržela a se Zdeňkem jsem se rozešla, přestala jsem si ho vážit, neměli jsme už společné zájmy, láska prostě vyprchala,“ popsala nám svůj chmurný příběh čtenářka Marcela.

Její příběh je téměř ukázkovým případem. Podle některých psychologů si člověk, který je šest měsíců bez zaměstnání, odvykne na naučené stereotypy a přestává mít zájem o nápravu situace. Jednoduše se mu zalíbí být doma bez povinností, nutnosti plnit úkoly, podřizování se zaměstnavateli apod. Návrat zpět pak bývá velmi náročný a ne vždy se obejde bez problémů v rodině. Situace je o to komplikovanější, pokud je oním nezaměstnaným muž a živitelkou rodiny žena.

Najdou se ale i ženy, kterým nová situace v rodině zdánlivě vyhovuje a naleznou v ní určité masochistické zalíbení. „Spousta žen si najde výmluvy, proč partnera v nicnedělání podporovat. Velmi často ho omlouvají a litují. Omluvy a lítost ale nikoho nikdy neuživily,“ potvrzuje Tamara Cenková. Odsuňte tedy lítost stranou a muže přestaňte stále omlouvat. Pracovat se prostě musí, o tom s ním jednoduše nediskutujte. Jak ale rozpoznat, že partner opravdu o práci nejeví zájem a zalíbilo se mu, že jej živíte? Psycholožka Tamara Cenková říká: „V těchto otázkách jsem velmi kategorická. Láska je také schopnost druhému pomoci. Pokud je partner člověk, kterému práce nevoní a nechce se o sebe starat, dost často to znamená, že ještě nedospěl. Existují ženy, které mají potřebu se o někoho starat, ale starost o partnera neznamená, že ho budu živit jako dítě.“

Jak z problému ven?
Nikdo nezná svého partnera lépe než právě vy. Vy sama tedy musíte umět odhadnout situaci. Pokud muž nové zaměstnání opravdu hledá a trvá to déle, protože se mu do cesty staví nepředvídatelné překážky, je na místě jej podpořit a společnými silami přechodnou situaci zvládnout. Postupnými kroky lze jistě najít cestu z každého problému. Možností existují spousty, od rekvalifikačních kurzů přes sezonní práci až třeba po založení vlastní živnosti či přestěhování se za pracovními nabídkami do jiného města.

 Jakmile ale partner vaší dobroty jen využívá, je načase jednat. Jak tedy problém ukončit tak, aby vzniklo co nejméně třecích ploch a partner přišel pokud možno „sám“ na to, že chce celou situaci řešit, že už vlastně nechce, aby jej partnerka živila? „V poradně jsem se mnohokráte setkala s takovou situací. Na chlapy obecně nezabírají žádné náznaky. Potřebují slyšet jasně definovanou informaci: „Pokud si nenajdeš práci do toho a toho data, ukončuji s tebou vztah a odcházím!“ Ovšem pozor na plané vyhrožování. Jakmile žena takovou informaci vypustí z pusy, měla by ji dodržet,“ radí Cenková a rázně dodává: „Dnešní doba není stavěná na to, že si chlap možná uvědomí, že takto nelze žít. Zneužívaných žen bohužel přibývá a nejde jen o domácí násilí, ale i o ekonomické a k tomu patří i tato forma!“

Nezbývá tedy nic jiného, než se obrnit trpělivostí. Snahu partnera náležitě ocenit, opak nepřehlížet a dát jasně najevo, že se vám jeho lenivý přístup nelíbí a že jej už nebudete déle živit.

Převzato z časopisu Betynka.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články