Zimní mateřská školka v přírodě

Zimní školka v přírodě klade vyšší nároky na sebeobsluhu a je proto vhodnější pro starší děti.
Zimní mateřská školka v přírodě
Už je tady! Našeho miláčka čeká první týden bez rodičů, bude se muset sám obléknout, sám umýt a večer usínat bez maminčina pomazlení. Většina rodičů pouští svého potomka na školku v přírodě se smíšenými pocity a sevřeným žaludkem. A tyto pocity se stupňují, pokud naše ratolest odjíždí poprvé a ještě k tomu v zimních měsících. Většina maminek má v hlavě krušné představy o mokrém oblečení, které nikdo pořádně neusuší, o nebezpečí číhajícím na děti při zimních sportech a tak váhají, jestli nemají předškoláčka raději nechat doma.

Kdy nechat dítě doma
Je na každém z rodičů, aby zvážil, jestli je jeho dítě způsobilé k týdennímu samostatnému pobytu. Nejde o to, jestli pojede v zimě nebo v létě, ale o to, jestli je dostatečně zralé na to, aby bylo tak dlouho z domova. Některé děti dosud neměly možnost nebo nechtěly zůstat bez rodičů ani přes noc a jejich citová vazba na rodinu je velmi silná. Pokud by váš potomek měl citově strádat, být nešťastný, pak pro něj školka v přírodě není žádným přínosem. Děti, které vyrážejí na týden do přírody, si mají odpočinout od městského života, nadýchat se čerstvého vzduchu, prostě si ten týden společně užít. Když se dítěti stýská, je smutné, nemůže bez rodičů usnout, rychle se vyčerpá a jeho oslabený organizmus je snadněji ohrožen nemocí. U takových dětí je lépe počkat, až vyzrají a odloučení od rodiny pro ně nebude stresujícím zážitkem.

Jak je o děti postaráno
Už během roku mají rodiče mnohokrát možnost ověřit si, jak je o děti ve školce postaráno. Samozřejmě tím nejlepším měřítkem je spokojenost dětí a to, že se do školky každé ráno těší. Pokud jste s prací pedagogů během roku spokojeni, není důvod se strachovat, že to paní učitelky nezvládnout celý týden. Navíc děti jsou na ně zvyklé, mají je rády a důvěřují jim. Na druhou stranu také paní učitelky už dobře znají povahu jednotlivých dětí a vědí, co od nich mohou očekávat nebo co na ně platí. V neposlední řadě jsou to většinou také maminky, a když se bude některým dětičkám stýskat, umí je utěšit a také se s dětmi pomazlí. Ten týden je pro pedagogy samozřejmě velmi náročný a stojí je hodně příprav i v jejich volném čase. Nejedná se jen o to, pohlídat děti v cizím prostředí, ale především je zabavit, mít připravený program, když bude ošklivé počasí a nebudou moci vyrazit ven. A většina učitelek má nachystáno ještě něco navíc, aby se měly děti druhý den na co těšit a lépe se jim usínalo. A tak na některých školkách v přírodě mají po celý pobyt skřítky, co pro ně chystají každý den překvapení nebo se paní učitelky promění v pohádkové postavy a téměř nikdy nechybí výlety po okolí, výpravy za pokladem nebo karneval. A tak dětem týden uteče jako voda a mnohdy se jim ani nechce domů.

Vybavení středisek
V dnešní době mají školky ke svým pobytům k dispozici velký výběr rekreačních objektů, které jsou na pobyty takto malých děti specializovány. Jsou vybaveny hernami, hřišti, sportovními potřebami a především trpělivým personálem, který se dětem věnuje. Rovněž kuchyně je připravena vařit jídla vhodná pro děti a někdy jsou ochotni uvařit dětem i na přání.

Aby dítěti nic nechybělo
Zimní pobyt je určitě náročnějsí na vybavení dítěte, je potřeba myslet na to, že děti mohou být promáčené a musí mít dostatek oblečení, aby se mohly převlékat do suchého. Také kvalitní obuv je nutná a jedny boty určitě nestačí. Je potřeba si uvědomit, že pokud to počasí dovolí, budou děti venku dopoledne i odpoledne, a tak oblečení nebo boty nemusí stihnout schnout. Když k tomu přidáme oblečení na doma, bačkůrky, minimálně dvě čepice a troje rukavice, ručníky a toaletní potřeby (v zimě je nutný ochranný krém na obličej) a nesmíme zapomenout na pyžamko (raději dvakrát, kdyby náhodou došlo v noci k nehodě), je toho pořádná taška. Máte-li ale doma kufr, bude pro malé děti vhodnější, je přehlednější a lépe se to do něj ukládá. Všechno oblečení by mělo být podepsáno, určitě si umíte představit, jak to probíhá, když je na pokoji třeba pět dětí, jako je to vaše. A u balení by vaše ratolest měla určitě asistovat, aby měla aspoň trošku přehled, kde co má. Můžete mu to trochu usnadnit, když jednotlivé kusy oblečení dáte do označených igelitek, takže bude mít například tašku s nakreslenou ponožkou nebo tričkem. A přibalte mu i jeho oblíbenou hračku, knížku a třeba i blok s pastelkami.

Nezapomeňte na léky
Paní učitelce pak předejte léky s přesně uvedeným užíváním, kontakty na oba rodiče, kopii zdravotní karty a dva korespondeční lístky s vaší adresou, ať vám může dítě nakreslit, co podniká.

Co na cestu
Na cestu už bude váš potomek potřebovat jen malou svačinku, láhev s pitím a možná nějakou malou sladkost, jestliže to paní učitelka dovolí. A pokud pojedou autobusem, bude asi vhodné dát mu něco proti nevolnosti, ať nemá nepříjemný zážitek už na cestě.

A co je nejdůležitější, až povedete dítě k autobusu, tvařte se hrdinsky a optimisticky, vaše ratolest nesmí poznat, že je vám z toho úzko a smutno už teď. Uvidíte, až se za týden vrátí, bude zase o něco samostatnější a sebevědomější a určitě se bude těšit, až pojedou příště.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články