„Zdravé“ a „škodlivé“ kojenecké láhve – už jste o tom slyšeli?

Ve všech členských státech EU od 1. 3. 2011 platí směrnice EU z 28. 1. 2008 zakazující používání BPA v kojeneckých lahvích a od 1. 6. 2011 se tento zákaz bude vztahovat také na jejich dovoz. Od poloviny roku by si tedy všichni rodiče měli být jisti, že na trhu se tyto výrobky (zejména plastové láhve), škodící zdraví dítěte již neobjeví.
„Zdravé“ a „škodlivé“ kojenecké láhve – už jste o tom slyšeli?
Tyto informace jste již jistě v tisku zaznamenali a možná se ptáte, zda se nejedná jen o neopodstatněnou paniku, intervenci lobbyistických skupin atd. Vzhledem k tomu, že tento článek je určen především pro rodiče kojenců a malých dětí, chceme stručně shrnout nejdůležitější fakta a pomoci se zájemcům v této tématice zorientovat.

Co to BPA je?

Chemická látka bisfenol A (BPA) – je změkčovač plastů, který ve světě již dlouhou dobu vyvolává více či méně vášnivou diskusi. Na straně jedné stojí obavy týkající se vlivu této látky na zdraví jedince podložené desítkami (více či méně věrohodných) toxikologických studií, na straně druhé informace pocházející od zástupců chemického průmyslu, dle nichž se negativní vliv chemikálie přeceňuje.
Klepněte pro větší obrázek

Proč se BPA bojíme?

Dle výsledků americké studie prováděné v letech 2003 a 2006 má BPA jednoznačně negativní vliv na imunitu organismu a diskutuje se také o jeho škodlivosti ve vztahu k srdečním onemocněním, rakovině a vlivu na plodnost v dospělém věku. Profesor toxikologie z Jihočeské univerzity Jiří Patočka také upozorňuje, že rozšířené užívání bisfenolu A patrně souvisí se vznikem snížené reaktivity na inzulín. V praxi jde o možné následné zjištění cukrovky II. typu (u dospělých jedinců) a možnosti vzniku rakoviny prsu u žen či prostaty u mužů.

Uvědomme si nyní, jak často kojenci a malé děti přichází s výrobky z polykarbonátu do styku. Kolikrát denně Váš drobek pije z polykarbonátové láhve? Jak často má svačinku na „plastovém“ talířku? Jistě častěji než my, dospělí jedinci… A přitom se jedná o citlivé příjemce, jejichž imunita se teprve vyvíjí a BPA se v těle odbourává podstatně pomaleji než u nás! Výrobky s obsahem BPA se u nás běžně vyráběly a hojně prodávaly (prodávají). Jsou oblíbené, ne příliš drahé a odolné.
 
Klepněte pro větší obrázek

Jak se bránit?

Jednoznačným řešením problému se jeví používání skleněných lahví. Ale nejen v lahvičkách, ale i v ostatním polykarbonátovém plastovém nádobí (přestože toto zatím v ČR zakázáno nebude!) se vyskytuje tato škodlivá látka.

A proto radíme maminkám:

V případě nejasného označení výrobku, nebo Vaší pochybnosti ohledně jeho složení se jej raději zbavte! Škodlivé látky se uvolňují stejně rychle z kojenecké lahvičky, jako z dětské mističky, obzvláště pokud do ní nalijete teplou polévku (rychlost uvolňování škodlivin s teplem roste). Opatrnost je zde na místě.

Při koupi dětského nádobí si pečlivě prostudujte jeho složení a pokud jej výrobce neuvádí, nebo ji nejste 100% jisti, raději vyberte jiné!

Chybu nikdy neuděláte, pokud budete používat výrobky ze skla.

Zákaz používání BPA v kojeneckých lahvích byl poprvé přijat v Kanadě, následovalo USA, Austrálie, Francie a Dánsko. A možná by bylo zajímavé a užitečné vzít si příklad z Dánska a zakázat prodej všech rizikových plastů určených dětem do tří let. Co říkáte?
 
Klepněte pro větší obrázek

Pokud máte zájem o zdravé antikolikové kojenecké láhve, savičky, šidítka či učící hrnečky, zveme vás do e-shopu: www.naturbabyshop.cz, kde si certifikací a kvalitou zakoupeného zboží můžete být 100% jisti!

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články