Zbývá 10 týdnů!

Jste ve 30. týdnu těhotenství, poslední, čtvrté etapě vašeho očekávání. Ještě je čas ledasco zařídit...
Zbývá 10 týdnů!
Vyšetření
ultrazvukem umožní miminko kompletně změřit. O 14 dní později se provádí krevní testy. Od 36. týdne už obvykle navštěvuje žena poradnu přímo v porodnici, v níž bude rodit. Šest, případně osm týdnů před plánovaným termínem porodu, nastupuje na mateřskou dovolenou. Konečně bude mít dost času na přípravu na porod a na sehnání všeho potřebného do výbavičky.

Pečujte o tělo
Zbývá také posledních 10 týdnů na vhodná těhotenská cvičení. Kromě pánevních a prsních svalů by se žena měla zaměřit také na nácvik správného dýchání. V péči o pokožku by se měla soutředit hlavně na promazávání bříška a prsů, a to buď dětským olejíčkem nebo hodně mastným krémem.

Obcházení úřadů
Jestliže chtějí svobodné páry, aby byl v rodném listě jejich dítěte uveden i tatínek, neměly by před narozením miminka zapomenout na podepsání dokladu o přiznání otcovství. Otcovství se podepisuje na matrice v místě trvalého bydliště matky. Včas si také zjistěte na odboru státních sociálních dávek podmínky pro získání přídavků na dítě, porodného a dalších příspěvků. V některých případech to může být docela komplikované!

Důležité rozhodnutí
Mezi ně patří samozřejmě výběr porodnice. Většina těhulek už má jasno od 20. týdne těhotenství, kdy byla ve vybraném zařízení na screeningu. K porodu se váží i další rozhodnutí: zda si nechat odebrat pupečníkovou krev, vyžadovat epidurální anestezii nebo si zaplatit nadstandardní pokoj. A samozřejmě jaké vybrat jméno.

Příprava
Je nejvyšší čas připravit „hnízdečko“ pro příchod nového člena rodiny. Je třeba uzpůsobit byt, nakoupit postýlku, oblečky, hygienické potřeby atd. Minimálně tři týdny před plánovaným datem porodu by měla mít každá máma nachystanou tašku do porodnice. Seznam věcí nabídne nejspíš porodnice. Nezapomeňte si zabalit potřebné doklady!

Psychika
Důležité je také nachystat se na porod a narození miminka psychicky. Prvorodičky vstupují do úplně nové etapy života a neměly by proto zanedbávat tuto složku příprav. Věta „Stanu se matkou!“ (popř. „Budu táta!“) může i s poměrně otrlou osobností pěkně zamávat. Přípravu potřebuje i starší sourozenec.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články