Zázračná pohanka

Pohanka je bohatá na vitaminy, vlákninu, aminokyseliny, cholin, rutin a spoustu dalších látek. Zmírňuje potíže s křečovými žilami, působí blahodárně na cévy, při zvýšené krvácivosti i žaludečních vředech. A to není zdaleka všechno.
Zázračná pohanka

Konzumace pohanky alespoň třikrát týdně spolu s pitím odvaru ze lněného semene a zvýšeným příjmem vlákniny vyléčí během měsíce hemoroidy, které po porodu některé maminky trápí. Blahodárně působí při střevních nádorech, ale pomáhá i při bolestivé a dlouhotrvající menstruaci. Pohanka pomáhá proti nechutenství a bolestem hlavy. Vitaminy B1 a B2 dodávají našemu tělu energii. Podporují činnost nervů a spolu s účinky rutinu a vitaminu C snižují riziko trombózy, infarktu nebo mozkové mrtvice. Jsou proto vhodné pro starší lidi, kteří si chtějí dlouho udržet mentální i fyzickou svěžest – a to nejen díky těmto látkám, ale i vysokému obsahu vápníku a dalších stopových prvků. Cholin obsažený v pohance zajišťuje přenos nervových impulzů do mozku a do nervosvalové ploténky. Regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami a alkoholem. Zároveň napomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech. Pohanka obsahuje také kyselinu linoleovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi a působí proti srážení krve v cévách. Vzhledem k obsahu škrobů a plnohodnotné bílkoviny podobné těm živočišným poskytuje pohanka vynikající a vydatnou stravu. Pohanka je bezlepková obilnina, a tím se stává neocenitelnou pro pacienty s cukrovkou, ale hlavně pro pacienty trpící celiakií.

Pohanka v těhotenstvíKlepněte pro větší obrázek

Pohanku můžete jíst i v těhotenství tak, jak jste zvyklé, ale přece jen přidáváme odborné doporučení doktorky Margit Slimákové, odbornice na zdraví a výživu: „Těhotenství určitě není vhodné období pro žádné detoxikační kúry. Navíc pohanková nať a čaje, ve kterých je obsažena, mohou díky obsahu takzvaných futokumarinů zvyšovat citlivost pokožky na světlo, a proto se někdy můžete přímo setkat s nedoporučováním takovýchto čajů pro těhotné a kojící ženy. Podle mne platí, že ženy zdravě se stravující mohou v podstatě pokračovat s obdobnou stravou i v těhotenství, ale excesivní příjem pohanky anebo pohankovou detoxikační kúru bych určitě nedoporučila."

Pohanka pro děti

„Obecně je pohanka v dětském jídelníčku zpestřením pro ně vhodnějších obilovin, jako jsou jáhly a rýže. Nejlépe je začínat pohankovými kašemi, které mohou i kojenci, a po roce přidávat pohanku jako přílohu anebo pohankové palačinky a těstoviny," vypočítává Margit Slimáková. „U nás doma jsou jednoznačně nejoblíbenější palačinky z pohankové mouky, které originálně pocházejí z Francie, kde se jim říká galletes. Naslano potom pravidelně připravujeme pohanku uvařenou s trochou mraženého hrachu. Po změknutí ještě na pánvi posypeme rozdrobeným ovčím nebo kozím sýrem a najemno nakrájenou osmahnutou cibulkou. Vhodnou přílohou je kysané zelí. Z nasušené pohankové natě děláme čaje." Tak co říkáte? Pokud jste tak ještě neučinili, nezkusíte dát pohance ve svém jídelníčku šanci?

Základní recept na přípravu kaše:Klepněte pro větší obrázek

  • 750 l mléka nebo obilninového nápoje Isola Bio (obecně platí 4–5 dílů mléka na 1 díl krupice)
  • 150 g pohankové krupice Bioharmonie
  • Na ochucení javorový sirup, kakao nebo skořicový cukr
  • Máslo na omaštění
  • Semínka (slunečnicová či dýňová) na posypání

Do hrnce vlijeme 1 l mléka či obilninového nápoje. Až se začne vařit, stáhneme plamen a za stálého míchání přisypáváme postupně krupici. Vaříme do zhoustnutí. Je-li kaše moc hustá, rozředíme ji vroucím mlékem. Podáváme politou javorovým sirupem, posypanou kakaem či skořicovým cukrem. Můžeme omastit máslem a ozdobit nasucho opraženými semínky.

Další recepty najdete na www.probio.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články