Zatočte s akné

Akné patří k nejčastějším kožním potížím. V různé podobě a míře závažnosti se vyskytuje až u 86 procent lidí. Trápí teenagery i dospělé a rozhodně nejde o triviální problém. Kromě jizev na kůži může mít totiž vážné dopady také na psychiku.
Zatočte s akné

„Průběh akné bývá často zdlouhavý a těžší formy tohoto chronického onemocnění vedou nezřídka k vážným šrámům na duši. Ale i v případech lehčí formy může třeba jen několik zanícených pupínků vyvolat emoční stres, který akné dále zhorší,“ přibližuje renomovaná kožní lékařka docentka Jarmila Rulcová.
Deprese a sociální fóbie
Akné patří mezi neinfekční chronická zánětlivá onemocnění mazových žláz a chlupových vývodů. „Vedle některých léků, slunečního záření, pocení, kouření či vymačkávání zanícených pupínků a neštoviček mají na zhoršování aknózních projevů vliv také stavy úzkosti, stres nebo frustrace. Například kvůli zkoušce ve škole, při problémech v zaměstnání či v partnerském vztahu,“ konstatuje specialistka na léčbu akné docentka Rulcová. Následné zhoršení akné může psychickou nepohodu ještě dále prohlubovat. Podle některých studií může vést těžká forma akné až ke snížené sebeúctě, sociální fobii, či dokonce psychóze nebo depresi, která může vyústit až v sebevražedné myšlenky.
Pozor, nemačkat  
Odborníci rozlišují závažnost akné podle množství uhříků, pupínků a neštoviček. Lehká forma akné se projevuje černými tečkami zvanými komedony, případně jen několika zarudlými či zanícenými pupínky nebo neštovičkami na obličeji, asi tak do počtu deseti na té horší polovině tváře. Patříte-li do této kategorie, zaměřte se na čištění pleti a používání přípravků, které potlačují další rozvoj akné. Rozhodně však varuje před vymačkáváním hnisavých zátek s tím, že hrozí jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku.
Stačí zalepit
„Na zanícené pupínky a neštovičky je možné aplikovat hydrokoloidní náplast na akné, která má kromě výborného krycího efektu i léčebný moment. Dochází k uvolnění hnisavého obsahu neštoviček a k jeho vstřebání do náplasti. Použitím náplasti zároveň zajistíte i účinnou ochranu postiženého místa před bakteriální infekcí,“ doporučuje specialistka na léčbu akné docentka Rulcová. „Hydrokoloidní náplast na akné je třeba aplikovat na pupínky a neštovičky až do úplného odhojení zánětlivého projevu. Když náplast po absorpci hnisu zbělá, nebo ji máte déle než 12 hodin, vyměňte ji za novou,“ zdůrazňuje docentka Jarmila Rulcová. „Hojení zanícených pupínků a neštoviček pod hydrokoloidní náplastí je bez jizvy,“ dodává.
Více informací o působení a způsobu použití hydrokoloidní náplasti na akné MiaCare, která je ultratenká a na pleti prakticky neviditelná, najdete na www.miacare.cz.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články