Zánět středního ucha: Jak vzniká a jak jej léčit

Zánět středního ucha se nejčastěji objevuje u dětí mezi šesti měsíci až třemi roky. Většinou jde o komplikaci spojenou s rýmou či jiným virovým zánětem horních cest dýchacích.
Zánět středního ucha: Jak vzniká a jak jej léčit

Zánět středního ucha vzniká vždy jako komplikace probíhající vleklé rýmy tím, že infekce pronikne sluchovou trubicí (Eustachovou). Je to trubice, která zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší. Dojde k zánětu sliznice, která středouší pokrývá, hromadí se zde hlen nebo hnis, bubínek se rozpíná a právě toto pnutí vyvolává nepříjemné bolesti. Pokud včas nezasáhne lékař tím, že bubínek propíchne, může prasknout sám a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.

Zánět středního ucha je vždy provázen opravdu nepříjemnými bolestmi, při kterých malé děti neztišitelně pláčou, nechtějí pít a hlavičku se snaží schovat do peřinky. Současně se objeví kolísavá teplota.

Jak ulevit při prvních příznacích?
Na zánět středního ucha můžete použití speciální ušní kapky. Dále pomůže účelné čištění nosní dutiny s použitím nosních kapek a odsávačky. Dítěti můžete podat lék ke snížení teploty, který zároveň utlumuje bolest.

Pokud se ovšem dítěti neuleví, teplota přetrvává nebo se dokonce zvýší na 39 °C a více, je třeba vyhledat odborného lékaře, který zvolí vhodný postup léčby.

Někdy se zánět opakuje a může tak být příčinou pozdější poruchy sluchu. Mějte na paměti, že je vždy na místě zavčas vyhledat lékaře, protože protržení bubínku odbornou cestou se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco, když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky. To může v pozdějším věku vést k jeho špatné funkci a k poruše sluchu. Někdy se však jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit úplně, což vede k chronickému zánětu a komplikacím s tím spojených.

Pokud vaše dítě trpí chronickými záněty, je na místě především zvyšování jeho odolnosti tak, aby se frekvence zánětů snížila co nejvíce. Vždy je důležité dodržovat dostatečnou rekonvalescenci po již proběhlém zánětu, také dítě otužovat a po konzultaci s lékařem je možno podávat přípravky na posílení obranyschopnosti organizmu. Velice prospěšný je také pravidelný pobyt mimo městské prostředí. Bohužel pouhý týden na horách či u moře nestačí. Velice důležité je naučit dítě co nejdříve samo smrkat.

Jednou z dalších možností je nechat dítě očkovat. Očkuje se proti bakterii Streptococcus pneumoniae, která je nejčastějším původcem opakovaných středoušních zánětů. Veškeré informace vám podá ošetřující dětský lékař.

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články