Začínáme s jízdou na kole

Není nic horšího, než když rodiče přenášejí ztracené ambice na své potomky. Ne každé dítě má pohybový talent, ale radovat by se z pohybu měl každý z nás!
Začínáme s jízdou na kole
Důvodů, proč by mělo dítě sportovat, je samozřejmě víc. O kariéru vrcholového sportovce vůbec nejde: na prvním místě je zdraví a schopnost smysluplně trávit volný čas. A v neposlední řadě máme i takový vnitřní pocit, že kluk by neměl být „bábovka“. Neměl by uhýbat před balonem, neměl by se bát sjet na lyžích pořádný kopec a je docela fajn, když ví, za jaký konec se drží hokejka. Takoví kluci se vždycky nám, holkám líbili. A navíc, když se kluk naučí zabojovat ve sportu, lépe to zvládne i v životě.
 
Teď už půjde „jen“ o to, jak ty sportovní začátky zvládnout. Nejdůležitější věc je, dětem sport hned zkraje neznechutit. Nebýt militantní, když se ukáže, že žádným extra pohybovým talentem obdařeno nebylo. Není nic horšího, než když rodiče přenášejí ztracené ambice na své potomky. Takže raději pomalu, v klidu a obrnit se velkou dávkou trpělivosti.
 
Klepněte pro větší obrázekPrvní zkušenost na kole
Nedoporučuji vzít dítě na nerovný terén a po té ho táhnout na provázku. Je více než pravděpodobné, že dítě může nešikovně upadnout – u nás trvalo čtrnáct dnů, než se mi syna podařilo přesvědčit, že to půjdeme zkusit znovu. Tentokrát byla cesta bez kamínků a úsek mírně z kopečka, takže se kolo pomaličku rozjíždělo samo, a když jsem lehkým tlakem rukou rozpohybovala nožičky na šlapátkách a konečně to jelo, bylo vyhráno. Výhodou také je, když má dítě zvládnuté řízení používáním plastového odrážedla a umí rozlišovat pravou a levou stranu, takže správně zatočí.
 
Na delší a náročnější úseky je velmi vhodné používání kusu horolezeckého lana, později se osvědčí i při výuce brzdění z kopce. Umožní nejen tažení, když malý cyklista nemůže, ale i kontrolu nad jeho jízdou. Ale pozor, nikdy nenechávejte lano na kole, mohlo by se zamotat do předního kola a způsobit úraz.
Pokud už dítě zvládá jízdu samo, musí se naučit ještě jednu důležitou věc: zastavit tak, aby – pokud na něj v případě nebezpečí zavoláte – zastavilo hned. Zastavování je nutné zvládnout před tím, než vyrazíte na výlet, a to i když pojedete jen po chodníku nebo cyklostezce.
 
Bezpečnostní prvky
Používání přilby při jízdě na kole by mělo být pro dítě samozřejmostí a není důležité, že se ze začátku pohybuje jen malou rychlostí, hlavu si může váš potomek rozbít, i když spadne z kola, které zrovna nejede. Stejně tak osvědčené jsou cyklistické rukavice: nejenže ručky křečovitě svírající řidítka tolik netrpí, ale při pádu na kamínky ochrání citlivé dlaně. Pro první jízdy není od věci používat chrániče kolen a loktů, ostatně ty se osvědčují i později, když se z malého cyklisty stane „zkušený“ závodník.
 
Klepněte pro větší obrázekOpravdová jízda
Jak udržet rovnováhu? První cyklistickou sezonu jsme odjezdili s přídavnými kolečky, ale další léto (ve 3,5 letech) jsme se rozhodli je sundat. A tak se Matěj musel naučit to nejtěžší – udržet rovnováhu.
 
Lukáš Princ z radotínského Ski a Bike Centra doporučuje: „Nejvhodnějším pomocníkem jsou dětská jednostopá odrážedla, například Trotter. Na nich má dítě stále kontakt se zemí, cítí se bezpečně, a zároveň stálým prodlužováním kroků při odrážení získá postupně tak žádanou rovnováhu, cena těchto odrážedel se pohybuje okolo 1500 Kč. Je ale možné odmontovat z nejmenšího 12-ti palcového kola pedály, snížit sedlo a výsledek je podobný.“
 
Dali jsme na radu odborníka a odmontovali balanční kolečka i pedály a přiznám se, že jsme nečekali, že to půjde tak snadno: Netrvalo ani hodinu a Matěj se odrážením pohyboval tak rychle, že jsem navrhla přimontování pedálů zpět. A stačilo trošku roztlačit a jel sám. Řidítka sice komíhala ze strany na stranu, ale po pár kolečkách po hřišti získal jistotu a od nás bouřlivý potlesk a spoustu pochval.
 
Výběr kola a doplňků
Přestože ceny v různých hypermarketech a megasportovních prodejnách jsou mnohdy víc než lákavé, nové kolo, přilbu i jiné doplňky na kolo jsme kupovali vždy ve specializovaných prodejnách. Mají totiž jednu velkou přednost: Ve většině z nich nám ochotně a odborně pomohli s výběrem. Ke čtvrtým narozeninám dostal Matěj nové 16-ti palcové kolo, které má nejen protiběžnou zadní brzdu, ale i čelisťovou přední. A protože zima byla opět mírná, tak už začal trénovat. Už má ale slíbeno, že jakmile bude perfektně ovládat kolo, přijdou na řadu vytoužené in-line brusle a skateboard.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články