Z plenek na nočník

Přejít z plenek na nočník je v životě dítěte velký zlom a nám rodičům dá pořádně zabrat. Pravda, jsou děti, které ‚přesedlají‘ bez problémů, ale ve většině případů jsou to trochu boje. Ale když víte, jak na to, kdy začít, a máte po ruce ty správné pomůcky, půjde to snadněji.
Z plenek na nočník

Dítě je připraveno učit se chodit na nočník, když umí chodit, dojde k němu samo a dokáže se svléknout. Dále si musí uvědomit, že plena je mokrá a není mu to příjemné. Pokud dospěje do tohoto stadia, pak mu snáze vysvětlíte, k čemu je nočník dobrý a proč na něj chodit. „Dítě má začít, když je ONO připraveno, nikoli když jste VY připraveni," zdůrazňuje Kateřina Borunská z Mamaja group, která se zabývá vývojem a výrobou potřeb pro děti. „Pokud se chystáte stěhovat nebo čekáte další přírůstek do rodiny, raději zvykání na nočník ještě na chvíli odložte. Je třeba, abyste ani vy, ani dítě nebyli stresovaní. Celý proces by měl probíhat v klidu."

První kroky

Pořiďte nočník společně s dítětem. Ujistěte se, že se mu na něm bude trůnit pohodlně, že je stabilní (není nic horšího než upadnout v tak důležitý moment) a že se vašemu drobečkovi líbí. „Promluvte si s dítětem, připravte ho na novinky, které ho čekají. Pomoci může třeba příběh o nočníku. Přečtěte si ho, podívejte se společně na pohádku, ukažte mu, že chodíte na záchod i vy," radí Borunská. Když zaregistrujete, například podle jeho postoje nebo výrazu ve tváři, že se chystá konat potřebu, připomeňte mu nočník. Nebo to jen tak nadhoďte po hodině či dvou od posledního pití.

Trénujeme a motivujeme

Zkuste dítěti na nočníku přečíst krátkou pohádku, aby se cítilo příjemně. „Můžete mu také pořídit tréninkové kalhotky, ve kterých se bude cítit jako velké. Vy si navíc ušetříte kompletní převlékání v případě drobné nehody. Motivovat ho můžete i samolepkou na dně nočníku, která se rozzáří po vykonání potřeby. Je to lepší než dítěti slibovat sladkosti," vyjmenovává Borunská.

Klepněte pro větší obrázek

tréninkové kalhotky

Nestresujte se

Nezapomeňte, že jde o běh na dlouhou trať. Nelamte si hlavu, když po několika suchých dnech přijde nehoda. Dítě nekárejte, nekřičte, nenuťte jej sedět na nočníku. Chce to trpělivost a zase trpělivost. Opakujte si, že většina dětí je schopna tréninku na nočník až ve věku dvou let. Bez nehod během celého dne vydrží podle výzkumů děti v průměrném věku 28 měsíců, v noci dokonce mezi 30. měsícem až 6 roky. A téměř polovina dětí ve věku 5 let nevydrží být každou noc suchá.

Více triků a tipů najdete na specializovaných webových stránkách www.trenujemenanocnik.cz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dva z mnoha rozličných typů nálepek, které také mohou dítěti posezení na nočníku zpříjemnit.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články