Vypadávání vlasů je normální, ale i tady platí všeho s mírou

Padání vlasů v přiměřené míře je úkazem zcela přirozeným. Dochází k němu u každého člověka, když vlas dosáhne určitého stáří a délky. Někdy v téměř nepostřehnutelné míře během celého roku, jindy je výraznější v určitém ročním období, nejčastěji na jaře a na podzim.
Vypadávání vlasů je normální, ale i tady platí všeho s mírou

Je-li přirozený úbytek doplňován růstem vlasů nových, mluvíme o fyziologické výměně vlasů. Jestliže však ztráta vlasů je větší než přírůstek, dochází k prořídnutí, které každého postiženého znepokojuje.

Vlas se skládá z kořene, který je v kůži a je uložen je vlasovém folikulu a z volné části, která je nad povrchem kůže. V průběhu života se žádné nové folikuly nevytváří, takže vlasů nám nemůže přibývat. Člověk má asi 100 000 vlasů, z toho nejvíce jich mají světlovlásky, ale zato jsou nejtenčí, nejsilnější jsou vlasy rusé, kterých bývá zase méně. Za měsíc povyroste vlas asi o 1,5 cm, v mládí roste rychleji, než ve stáří. Vlas roste od 2 do 7 let, pak vypadne a na jeho místě vyrůstá nový. Tato výměna probíhá denně, proto každý den vypadne asi 80 až 100 vlasů. Vypadne-li jich více, mluvíme o padání vlasů.

Příčin může být více
Vlasy padají např. při onemocnění štítné žlázy, v období po porodu, při vysokých horečkách, ve velkém stresovém vypětí, vlivem životního prostředí. Také zvýšeně vypadávají na jaře a na podzim. Pokud jste tedy vyloučili vážnější chorobu, zlikvidovali jste stres a nejste ani čerstvě po porodu, můžete vyzkoušet následující tipy.

Především je nutno doplnit vitamíny, a to hlavně zinek, hořčík, vitamín B. Osvědčená je také kopřiva, čaj z ní, nebo odvar, ve kterém po umytí oplachujeme vlasy. Nejúčinnější je ale tinktura z kořene kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim. Kořen očistíme, nakrájíme nadrobno a naplníme jím až po hrdlo láhev. Zalijeme 38-40% režnou a necháme stát 14 dnů na teplém místě. Pak scedíme a tinkturou si denně masírujeme hlavu. Vyzkoušet můžete také pivovarské kvasnice, které se prodávají v lékárně ve formě tablet. Výborným prostředkem jsou panthenolové injekce, které předepíše kožní lékařka, společně s injekcí B 12.

Muži versus ženy
Při vypadávání hraje také velkou roli dědičnost a to nejen u mužů, ale i u žen. U mužů končí prořídnutím vlasů nad čelem, tzv. kouty, vysokým čelem, či plešatostí, u žen většinou pouze prořídnutím a vlasy ztrácejí původní kvalitu. Nejpočetnější skupinu postižených ztrátou vlasů tvoří ti, u nichž padání vlasů může být příznakem počínající pleši (u mužů) a charakteristického prořídnutí vlasů na temeni hlavy (u žen), což je obdobou mužské pleši. U mužů se první známky plešatění objevují dříve, obvykle kolem  třicátého roku. Průběh trvá roky i desetiletí. Padání postihuje nejdříve vlasy nad čelem, dochází k zvyšování čela a vytvoření koutů, v dalším období k prořídnutí na temeni a k vytvoření kruhové pleši. Opakovaný výskyt pleši u několika členů rodiny potvrzuje však dědičnou  dispozici, nesporný vliv mají mužské hormony, podřadnější roli hraje stárnutí, a tedy i určitá vyčerpanost vlasotvorných buněk.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články