Dvanáctého března a Katka se nad tím ani nepozastavila. Proto byla tolik překvapena, když v poledne přišly porodní bolesti. „Vycházela jsem z toho, že jen málokomu se dítě narodilo ve stanoveném termínu. Některé kamarádky si nechtěly nechat vymluvit, že jsem si tenhle termín neobjednala.“
Pomocné metody
„Termín porodu vypočtený na začátku těhotenství nemusí být, a zpravidla ani není, dnem, kdy přijde potomek na svět,“ vysvětluje MUDr. Roman Chmel. „Jde jen o datum orientační a rozhodně to neznamená, že děložní stahy vedoucí k porodu začnou právě v tento den. Předpokládaný termín se nejjednodušeji stanovuje tak, že se od data poslední menstruace odečtou tři měsíce a k tomuto výsledku se následně přičte sedm dní. Mezi pomocné metody určení přibližného termínu porodu patří například výpočet založený na prvních pohybech plodu. Prvorodička cítí pohyby nejdříve okolo 20. týdne. Vícerodička může cítit první pohyby již okolo 18. týdne. Přičtením 20 či 22 týdnů k datu prvních pohybů je možné stanovit orientační datum porodu. U nepravidelně menstruujících žen se využívá ultrazvuk. Toto vyšetření v 1. trimestru totiž umožní s přesností jednoho týdne určit dobu otěhotnění.“
Jak se počítá?
S jakou přesností se dá termín porodu určit a co způsobuje, že je tomu jinak (pokud zrovna nejde o rizikové těhotenství)? „Nejpřesněji se termín porodu odhaduje podle data oplozující soulože,“ zdůrazňuje MUDr. Roman Chmel. „V takovém případě se připočítává 267 dní. Tento způsob určení termínu porodu je nejvýhodnější zejména u žen s nepravidelným menstruačním cyklem a poněkud řidší frekvencí pohlavního styku. Má-li však žena s nepravidelným cyklem pohlavní styk častěji než jednou měsíčně, je určení data oplozující soulože poněkud obtížnější a použití této metody výpočtu termínu porodu neefektivní.“
Počítejte s odchylkami
Je vůbec možné zjistit, jak často lékařům plánované datum vyjde? Například že stanovili termín pátého a dítě se skutečně pátého ledna narodilo? „Jakýmkoli způsobem stanovený termín porodu je nutné vždy považovat pouze za orientační. Porodit dva týdny před i po termínu je úplně normální a porod přesně „v termínu“ je spíše náhodou než pravidlem. Snaha o určení termínu porodu s přesností jednoho dne má v současné hektické době své pochopitelné praktické důvody: včasný nákup kočárku a výbavičky, příprava bytu na příchod nového člena rodiny, upozornění příbuzných na dlouho očekávaný den D a v neposlední řadě zajištění přítomnosti partnera u porodu. Obávám se, že právě tento poslední fakt je v naší uspěchané době nejdůležitějším důvodem pro co nejpřesnější stanovení termínu. Jeho znalost je však velmi důležitá i z důvodů medicínských. V závislosti na stáří těhotenství a předpokládaném termínu se totiž řeší problémy a komplikace, které se nezřídka objevují. Co nejpřesněji vypočítaný termín porodu je také vodítkem pro rozpoznání prodloužené gravidity a pro stanovení chvíle, kdy je nutné vyvolat porod uměle, takzvanou indukcí. Porození přesně v den vypočítaného termínu je spíše výjimkou než pravidlem. Za úspěch lze považovat porod v rozmezí dvou dnů okolo termínu porodu.“
„Nepravidelný menstruační cyklus před otěhotněním často způsobuje nepřesnosti v určení „přibližně přesného“ termínu. I dva lékaři se mohou v takovýchto případech při určování „dne D“ různit. Není divu! V úvahu se bere několik faktorů a z často protichůdných informací se „přibližně přesné“ datum porodu může lišit i o několik dnů. V souvislosti s tím je i pojem přenášení poněkud široký. Rozumí se pod ním spíše porod o více než 10 dnů po termínu porodu. Povede-li se mamince porodit plus minus týden okolo vypočítaného termínu, měla by se těšit a tento stav považovat za maximum možného. Nepovažujme tedy porod týden po termínu za zvláštnost. Trend současnosti velí mít naplánováno vše po hodinách minimálně na týden, ne-li na měsíc, tak se snažíme plánovat i nenaplánovatelné, tedy i termín porodu.
Zaručené rady
Co může ovlivnit spuštění nebo naopak oddálení porodu? Třeba změna počasí?
Změna počasí a jeho vliv na začátek porodu není ničím jiným než dohadem, který se v některých případech náhodně potvrdí, jindy stejně náhodně vyvrátí.
Blíží-li se nastávající mamince termín, chce porodit přesně v den porodu či o něco později, měla by se hlavně vyhýbat nadměrné fyzické námaze a pohlavnímu styku.
Chce-li naopak porodit do termínu a ani o den později, měla by se věnovat fyzickým aktivitám a pohlavnímu styku. Proč pohlavnímu styku? Protože v mužském ejakulátu se nacházejí prostaglandiny, což jsou látky způsobující mimo jiné děložní stahy.