Vybrat správnou podprsenku, je věda

Všechno, co jste chtěly vědět o podprsenkách, ale styděly jste se zeptat...
Vybrat správnou podprsenku, je věda
Doby, kdy v menších městech prodávaly podivné ženy úděsné „padáky“ na náměstí, jsou naštěstí pryč. Nákup podprsenek ani přesto není záležitost zrovna dvakrát příjemná. Kojení sice svědčí dětem, ale poprsí to zkrátka většinou trochu odnese. Navíc sklony k „povadání“ našich vnad jsou ovlivněné i vrozenými dispozicemi. Mohly byste se ucvičit, ale co jednou kleslo, už se nezvedne. „Podprsenková základna“ prostě věčná rozhodně není. V momentě, kdy dokojíte, zasluhuje důkladnou revizi. A nejde jen o to, že správně zvednutá ňadra „zhubeňují“ a postava působí souměrněji. Víte, že za vaši migrénu mohou třeba i tenká ramínka, která se zařezávají do trapézových svalů a vyvolávají dráždění kůže a bolest hlavy?

MALÝ PODPRSENKOVÝ DOTAZNÍK
 
1. Na čem vlastně u podprsenky záleží nejvíc?
Na střihu! Malá prsa mají výhodu, protože podprsenky nenesou takovou váhu a sluší jim skoro  každý střih. Pro velká prsa jsou ideální košíčky ušité z více dílů – lépe modelují postavu.
 
2. Na jaké háčky si mám podprsenku zapínat?
Na prostřední. Krajní jsou určené pro objemové výkyvy.
 
3. Přijdu do obchodu a prodavačka na mne vybafne: „Máte 70 C.“ Co to znamená?
Číselný údaj znamená obvod vašeho hrudníku v centimetrech. Údaj, který najdete na štítku prádla, má podobu 60, 70, 75, 80 až 120 cm. Velikost košíčků je uváděna v označení AA, A, B, C až H a také I. Znamená rozdíl mezi obvodem naměřeným těsně pod prsy a obvodem v nejširším místě přes prsa (nejčastěji přes bradavky).
 
4. Nebo se prodavačka suše zeptá: „Jaký máte objem?“
Tím myslí obvod měřený v úrovni od spodního okraje lopatek těsně pod prsa.
 
5. Jak správně prát podprsenku, aby co nejdéle vydržela?
Prádlo od renomovaných výrobců nese na štítku či v příbalovém letáku informace, jak se o něj ideálně starat. Takže je můžete prát v pračce v jemném přípravku na doporučenou teplotu. Nejlépe však v sáčku na praní prádla, který v bubnu ochrání samotné prádlo i ostatní kusy oděvu. Program odstřeďování a máchání – ten nejjemnější. Doporučujeme nepoužívat aviváž, která působí na elasticitu vlákna.
Šetrný způsob je ruční praní, prádlo je ve vodě zkrácenou dobu, při praní a máchání se nedeformují košíčky atd. Při máchání jemně vytlačíme vodu a opět nepoužíváme aviváž.
 
Klepněte pro větší obrázek6. Jaká je životnost podprsenky?
Je to individuální – závisí na tom, jak šetrně se o prádlo žeba stará, na tom, zda vede sedavý způsob života či aktivní, zda má agresivní pot a jak moc se potí. Závisí také na tom, zda má v šatníku jen dvě podprsenky, které neustále nosí, či zda má více modelů. Samozřejmě záleží na kvalitě materiálu, který si udrží dlouhodobý komfort nošení. Triola jako renomovaný výrobce šije jen z atestovaných materiálů a při výrobě podrobuje prádlo dalším testům tak, aby s ním byla klientka dlouhodobě spokojená.
 
7. Mám velká a po kojení povadlá prsa. Nesnáším ovšem kostice. Jaký střih volit?
Pokud opravdu například ze zdravotních důvodu kostici nesnesete, doporučuji na velká prsa tzv. T šev s bočním dílkem (šev vytvořený sešitím dílků ve tvaru písmene T), který je protažený do ramínka tak, aby usměrnil snahu prsou „roztéci“ se do stran. Je nutné zdůraznit, že současné kostice jsou již úplně jiné než v minulosti, jsou vyrobeny z plastových materiálů, konce jsou obaleny tak, aby nebyly ostré.
 
8. Vždy si podprsenku zkouším přímo na holé tělo. Je to hygienické?
Vaše pokožka je přirozenou bariérou mezi vnějším a vnitřním prostředím. Zkoušejte prádlo v době, kdy jste si jista, že nemáte na sobě žádné otevřené ranky, kožní oděrky atd. Dnes si zákaznice své osvědčené modely nakupují přes internetový obchod (přímo ze skladu) – tam mají jistotu, že je nikdo nezkoušel.
 
9. Jakou podprsenku volit pro velké poprsí na sport?
Obecně platí: speciální materiály, např. úprava pro odvod potu a elasticita. Méně dekoltované, pevná záda, široká ramínka…
 
10. V čem je rozdíl podprsenky za 600 Kč a podprsenky za 2000 Kč?
Ve značce, v lepším střihu… apod. U značkového prádla je v ceně i vývoj nových materiálů a střihů, různé stupně testování atd., ale také marketing a reklama. Kdo opisuje a kopíruje, může prodávat laciněji.
 
11. Co znamená u podprsenky zmenšovací efekt?
Košíček podprsenky je vyroben z neelastického materiálu, který „nepustí“ prsa dopředu, košíček je širší – tedy prsa „povolí“ do stran, pod paži. Tak působí vaše prsa až o velikost menší.
 
12. Mám velká prsa, mohu nosit vyztuženou podprsenku?
Jsou-li prsa do velikosti F, určitě ano. Naopak jemně vyztužená podprsenka perfektně tvaruje dekolt, prsa zvedne do správné výšky a tím působí vaše postava souměrněji.
 
13. Mám jedno prso výrazně větší než druhé, jakou bych měla nosit podprsenku?
Vyrobenou z elastických materiálů, které mají perfektní přizpůsobivost (větší prso materiál vypne).
 
Správný postup měření:
1. Změřte si obvod hrudníku – nejdříve tak, že metr vepředu přiložte těsně pod prsy (do vrásky). Tím získáte velikost, kterou budete pří nákupu uvádět, např. 70, 75, 80 atd.
 
2. Měření zopakujte, ale podruhé metr vpředu veďte přes prsa, nejlépe přes bradavky nebo přes místo největšího zaoblení. Tento údaj bude vyšší než první měření.
 
3. Vypočítejte si rozdíl mezi měřením pod prsy a přes prsa.
 
4. Podle tabulky zjistíte velikost vašich košíčků:
 
12–14 cm = A
14–16 cm = B
16–18 cm = C
18–20 cm = D
20–22 cm = E
 
Příklad: obvod pod prsy je 80 cm, obvod přes bradavky je 97, rozdíl (97 minus 80) je 17 cm = takže vaše velikost je 80 C.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články