Výběr té správné hračky není tak jednoduchý, jak se zdá!

Chystáte se koupit svému potomkovi novou hračku? Pak se nezapomeňte důkladně přesvědčit, že jste vybrali takovou, která je opravdu bezpečná. Stačí dodržet následující pravidla.
Výběr té správné hračky není tak jednoduchý, jak se zdá!

Není žádná novinka, že se na trhu pravidelně objevují hračky, u kterých záhy vyjde najevo, že jsou zdraví nebezpečné. Za posledních pár let nahlásila Česká obchodní inspekce do evropského systému rychlého varování několik takovýchto hraček. Ačkoli si samozřejmě doma jen těžko provedete testy na přesné chemické složení hraček, existují pravidla, jejichž dodržování pomůže snížit riziko na minimum.

Následující tipy vám pomohou najít hračku, která dítěti neublíží. Řiďte se jimi nejen při nákupu nových hraček, ale prověřte i ty, které už máte doma.

Vždy kupujte hračky přiměřené věku dítěte. To platí zejména u dětí mladších tří let. Hračky pro starší děti totiž často obsahují snadno oddělitelné části, které mohou děti lehce spolknout.

Vyhýbejte se pokud možno plastovým hračkám a zvláště těm, u kterých neznáte jejich původ. PVC je u hraček už materiál minulosti. Hračky z polykarbonátu, lexanu a polysulfanu mohou obsahovat bisfenol-A (BPA), který ovlivňuje plodnost a může mimo jiné vést i k rakovině. Kromě toho malé děti často strkají hračky do úst a plast je i z tohoto pohledu hmatově uniformní, sterilní a nezajímavý. U hraček tedy raději volte přírodní materiály.

Ujistěte se, že barva, kterou jsou hračky pomalované, neobsahuje olovo. Kvůli jeho vysokému obsahu například před pár lety stáhla firma Mattel z trhu půldruhého milionu hraček.

Kuličky, míče a podobné kulaté předměty, které kupujete batolatům, musí mít v průměru minimálně pět centimetrů. V opačném případě výrazně stoupá riziko udušení.

Opatrní buďte i v případě balonků. Mladší děti se mohou vyfouklým či prasklým balonkem snadno udusit.

Vyvarujte se hraček s dlouhými provázky či řetízky, kterými se děti mohou uškrtit.

Vybírejte trvanlivé hračky s vysokou odolností. Pokud jde kterákoli část hračky (oči, knoflíky apod.) snadno oddělit, není hračka pro děti bezpečná.

Šipky, šípy, nože, s nimiž si hrají starší děti, musí mít měkké hroty. Vyhýbejte se prakům, které jsou příčinou velkého množství dětských úrazů a zranění.

Vyvarujte se nedbale opracovaných dřevěných hraček, ze kterých se mohou odlomit třísky.

Jízdní kola, skateboardy, lyže a snowboardy dovolte dětem používat pouze s bezpečnostním vybavením, jako jsou helmy, kolenní a holenní chrániče, chrániče zápěstí a podobně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články