Království za patentky!
A to tehdy, když je místo osmatřicítky nebo (nedej bože!) čtyřicítky začnou zajímat velikosti 56 až 62 – pochopitelně v dětském oddělení. Vybírat výbavičku pro miminko totiž není jen tak. Bude mu zaručeně jedno, jestli je „cool a trendy“. Ocení spíš stoprocentní bavlnu a gumičky u ponožek, které neškrtí. Novopečená matka zase praktičnost – když se bude svíjejícímu se a ječícímu drobečkovi snažit zapnout všech 27 pidiknoflíčků, přestane jí záležet na tom, že má poslední roztomilý minimodel od nejvyhlášenější zvukomalebné značky. Dala by království za patentky!
Proto jsme pro všechny tápající sestavili seznam oblečení, které by na vaše miminko mělo po návratu z porodnice čekat ve skříni. Přidáme i pár tipů a varování, na co dávat pozor. Tak si pište!
Body - povinná výbavička pro jakoukoliv situaci
Bavlněné a lněné košilky, které vám babička možná v osmnácti pořídila do výbavy, můžete s klidem převázat růžovou stužkou a uložit do krabice k fotkám. Nastal čas „bodíček“ – triček se zapínáním mezi nožičkami. Na rozdíl od košilek se nikde nekrabatí, nevyčuhují, nevyhrnují se, zkrátka krásně miminku sednou. Navíc se nezamotáte do zavazovacích šňůrek, jejichž systém už naše generace není schopna pochopit (našim maminkám tímto skládám poklonu). Pořiďte si pár kousků s krátkým rukávem (můžete je v zimě použít na spaní pod overal) a pár s dlouhým, na léto jsou k dostání i roztomilá body bez rukávů, jen se širokými ramínky. Body je v nejtěsnějším kontaktu s pokožkou dítěte, proto by mělo být výhradně ze 100% bavlny, vyhněte se příliš tmavým barvám – i ty totiž mohou dráždit.
Na výšivky – bývají zespoda podšité a některé mohou být právě z rubu hodně ostré a miminko škrábat. Raději se před koupí přesvědčte o opaku.
TIP pro nostalgiky
Slaboučké lněné košilky mohou přece jen ještě dostat šanci – ve velkých vedrech bude mimču v rozepnuté chladivé košilce docela fajn.
Pozor na dostatečně velký otvor pro hlavičku - kupujte jen body, která jsou u výstřihu rozepínací nebo rozevírací, nikdy s pevným lemem, který mají dospělácká trička.
Dupačkám zvoní hrana, pár si jich ale kupte
Dupačkám už také pomalu zvoní hrana. Stejně jako košilky mají svoje zlaté časy dávno za sebou a šlapou jim na paty modernější tepláky a kalhoty do pasu, které se vyrábějí i v nejmenších velikostech. Pár dupaček si ale určitě kupte, alespoň na první měsíce. Jsou pro děti pohodlnější, některým tepláková guma v pase vadí.
Pro chladnější období jsou vhodnější dupačky a kalhoty s našitými „ťapkami“. Uvědomte si, že dítě budete pořád nosit a „obyčejné“ kalhoty se mu budou hrnout ke kolenům a neustále odhalovat lýtka.
Rozepínání v rozkroku – oceníte je při vyměňování plenek. Dítě nebudete muset celé svlékat, což se hodí nejen v čekárně u doktora nebo na lavičce v parku.
Overaly vedou, mějte jich plnou skříň
Kdybychom mohli mezi miminky udělat anketu, tipuji, že právě tenhle kousek garderoby by získal Zlatý dudlík za první místo. Je pohodlný, nikde neškrtí, děti v něm mají maximální volnost pohybu. Letní mimi ocení overaly bez chodidel, zimní zas typ s „tlapkami“, protože pak už nepotřebují ponožky s těmi nepříjemnými gumičkami.
Pořiďte si overaly bavlněné i trochu teplejší, příjemně „sametové“.
Varování
Pozor na rébus zvaný overal se zapínáním na zádech! Vaše zlatíčko bude určitě radši, pokud si s ním při oblékání budete povídat a smát se na ně, než když je obrátíte na břicho a začnete luštit záhadu hlavolamu. Nejpraktičtější je zapínání na patentky po celé délce overalu i na obou nožičkách. Při výměně plenky pak opět stačí rozepnout jen dolní patentky v rozkroku. Pokud bude vaše mimi trpět ublinkáváním, budete za zapínání vepředu víc než vděčné. Každé převalení a pohyb navíc totiž zvyšují pravděpodobnost, že s novým převlékáním začnete ještě dřív, než dokončíte to původní. Zapínání na zip je také rychlé, všimněte si ale zakončení zipu, aby pak spícího drobečka nepíchal jezdec od zipu do krku. „Vychytané“ oblečky mají na konci zipu zahnutou látku, takovou kapsičku, do které se jezdec po zapnutí krásně schová a nezlobí. Vše o zapínání platí dvojnásob pro zimní kombinézy.
Mikiny kupujte s dostatečným výstřihem
Mikinky a mikiny nahradily dřívější kabátky a svetříky (s vlnou si jemná pokožka opravdu moc nerozumí). Opět nezapomeňte na dostatečně rozevíratelný výstřih. Nejpraktičtější jsou rozepínací mikiny, které nemusíte převlékat přes hlavu.
Ponožky na nožky
Mějte v zásobě bavlněné i froté, případně teplejší bačkůrky. Punčocháče nikomu nerozmlouváme, ale pro nejmenší děti jsou určitě příjemnější dupačky.
Čepičky
Nejlepší jsou slabé bavlněné. Kulichy a teplé fleecové čepice vypadají roztomile, ale pokud budete dítě venku vozit převážně v kočárku, jsou tak trochu zbytečné. Miminko leží v teplém fusaku, navíc kombinézy mají většinou zateplenou kapucu, pod kterou stačí bavlněná čepice.
Dobré jsou čepice s krytými oušky a šňůrkou na zavazování pod krkem. Dítě i ve spánku převaluje hlavičku a nebudete přece riskovat probuzení jen proto, abyste mu odhrnula čepici z očí nebo zakryla čouhající ouško!
Obří bambule je možná vtipná, ale nevejde se ležícímu dítěti pod kapucu a čepici mu pak tlačí do očí.
Něco na parádu
Určitě neodoláte a pořídíte i něco roztomile dospěláckého – holčičkám šaty, klukům džíny pro slavnostnější příležitosti nebo když se budete chtít zkrátka předvést. Bohužel takové oblečení často bývá příčinou pravého opaku. Jinak roztomilý a pohodový tvoreček se změní v neutišitelnou hromádku neštěstí, ze které během soustavného pláče střídavě stříkají slzy, nudle a nakonec si s největší pravděpodobností pýchu vaší výbavičky poblinká, čímž konečně dosáhne svého a vy ho budete muset převléct do něčeho normálního, co neškrtí a nekouše. Navléct dítěti takové mučivé oblečky do neznámého prostředí, kde je spousta cizích lidí, kteří ho okukují nebo dokonce chtějí chovat místo mámy, to je vražedná kombinace. Nedivte se, že na to nebude mít nervy. Proto chcete-li předvést usměvavé miminko, oblečte mu to, na co je zvyklé a co je mu příjemné.
Tip pro kojící matky: hlavně mít volné ruce
U podprsenek pro kojící matky je způsob připínání košíčků řešen různě. Proto si raději vyzkoušejte, zda košíček zvládnete odepnout i zapnout jednou rukou – v té druhé budete totiž nejspíš potřebovat držet novorozence. Čím víc volných rukou, tím lépe, při péči o miminko jsou chvíle, kdy byste jich využila klidně šest!
Tip na praní? Perte na 60!
Oblečení pro novorozence by mělo být pratelné na šedesát stupňů. Pokud nesnášíte ruční praní, vyhněte se příliš barevnému a tmavému oblečení. Miminku určitě budete alespoň zpočátku prát zvlášť, většina prádla je světlá, a ne každému se chce pouštět pračku kvůli jedněm dupačkám a dvěma bodíčkám.