Vše o vši

Se začátkem školy a školky na nás opět čekají všemožné kolektivní choroby, včetně takových radovánek, jako jsou vši.
Vše o vši

Zatímco dříve byly vši jakýmsi synonymem pro špínu, a kdo měl vši, neušel potupě, dneska už snad není třeba nikomu vysvětlovat, že to s čistotou ve vaší domácnosti nemá co dělat. Těmhle mrškám se daří v dětských kolektivech, rychle přeskáčou z hlavičky na hlavičku a je jedno, jestli máte doma naklizeno, nebo ne. První rada, jak se zbavit vší, tedy zní: Nestyďte se za to, že jste v hlavičce svého dítěte našli malé návštěvníky, a informujte učitele ve škole nebo školce. Určitě budou diskrétní a dítěti se nikdo posmívat nebude. Ostatní rodiče budou díky vám ve střehu, své děti prohlédnou, a zamezí tak dalšímu šíření vší.

Seznamte se

Veš žije výhradně v lidských vlasech a nejčastěji právě u dětí. Délka dospělé vši je 2–4 mm, což není mnoho, ale potrápit umí tahle potvůrka zatraceně pořádně. Svědění pokožky hlavy po jejích kousancích při sání krve není vůbec nic příjemného. Samičky jsou velmi přičinlivé. Denně nakladou 3–4 vajíčka, tzv. hnidy, které zručně připevňují na vlas těsně k pokožce hlavy. Jedna samička je schopna za svůj krátký třítýdenní život naklást až 150 vajíček. Nejvíce jich obvykle nalézáme v zátylku a za ušima. Z hnid se líhnou larvy, které za dvacet dní dozrají v dospělého jedince. Při bližším prozkoumání vlasů a toho, jak vysoko jsou hnidy umístěné, lze odvodit, jak dlouho vši máme. Pokud jsou hnidy na vlasech přilepené těsně u pokožky hlavy, infekce netrvá dlouho.

Klepněte pro větší obrázek

Nejčastější přenos

  • přímým stykem s vlasy, respektive hlavou postiženého
  • používáním společných hřebenů, kartáčů, gumiček
  • půjčením pokrývky hlavy, společným sdílením oděvů sourozenci apod.
  • ložním prádlem, ručníky, polštářky
  • další možná místa jsou čalouněný nábytek, dětské autosedačky, sedačky v dopravních prostředcích, divadle, kině

Důležité je vědět, že veš dětská přežívá mimo hostitele přibližně 24 hodin. Proto když dítě přes den odvšivíte a večer uložíte ke spánku na stejný polštář, znovu dojde k zavšivení. Nebo když ho každé ráno vozíte do školky ve stejné autosedačce, může se znovu se vší setkat, a vy tak nastupujete nikdy nekončící maraton. Základní rada tedy je – všechno pořádně vyprat!

Vzhůru do boje

Perte minimálně při teplotě 60 stupňů a do pračky dejte skutečně všechno, s čím dítě přišlo do styku, především čepice, ale i trička, mikiny a samozřejmě ložní prádlo. Ideální je prádlo ještě nechat vysušit v sušičce nebo přežehlit na nejvyšší teplotu, jakou daná látka snese. Zatímco budete prát, pusťte se do dezinfikování hřebenů a kartáčů. Pořádně je umyjte a na nejméně týden vyřaďte z provozu. Veš tak dlouhou dobu nepřežije. Hlavní boj vás ale samozřejmě čeká ve vlasech. U chlapečků je nejjednodušší ostříhat je nakrátko. Není to pro ně žádný trest a většinou jim to sluší. Navíc krátké účesy jsou trendy. U holčiček k tak radikálnímu řešení sahat nemusíte, pokud s tím tedy dítě samo nesouhlasí. Dokážeme vyzrát i na vešky zamotané do krásných dlouhých vlasů. Pravda, není to jednoduchý boj, ale vyhrát se rozhodně dá.

Klepněte pro větší obrázek

Vyčesávat a vyčesávat

V první řadě se pokuste vši vyčesat tzv. hřebenem všiváčkem. Prodává se v lékárnách společně s některým z přípravků na hubení vší. Posaďte dítě ke stolu, skloňte mu hlavu nad bílý papír a trpělivě vši vyčesávejte. Je to zdlouhavé a zdá se to jako předpotopní metoda, ale je to stále nejspolehlivější. Na papír vypadané vši a vši uvízlé v hřebenu jednoduše zabijete. Některé rady zní vlasy před vyčesáváním naolejovat nebo alespoň navlhčit, protože ve vlhkých vlasech se vši hůře pohybují. S hnidami je to složitější, protože jsou špatně vidět. Musíte je vytahat ručně vlas po vlasu. Od lupů je poznáte tak, že z vlasu nejdou snadno stáhnout, jsou tam jakoby přilepené.

Klepněte pro větší obrázek

Chemická bitva

Po základním vyčesání vší a hnid se pusťte do chemického boje. V lékárně je k dostání mnoho přípravků, ale je nutno přiznat, že na některé jsou vši imunní. Je možné, že jich tedy budete muset vyzkoušet více. Příbalový leták přípravků si přečtěte ještě v lékárně. Některé přípravky totiž nejsou vhodné pro velmi malé děti a těhotné ženy. Pak už jen dodržujte doporučené dávkování a držte si palce, že vši vyhubíte hned na první pokus. Rozhodně však varujeme před petrolejovými zábaly, které se kdysi používaly, a také před přípravky na odvšivení psů a koček, k nimž někdy sahají opravdu zoufalí rodiče, jimž žádný z dostupných přípravků nezabral. Skutečně je nutné se smířit s tím, že pravděpodobně první pokus nevyjde a je třeba celou akci opakovat, tedy znovu vyčesat a vytahat hnidy a znovu nasadit ‚chemii' a tak pořád dokola. Vydržíte-li, budete odměněni vítězstvím. Ve vytrvalostním souboji budete jednoznačným vítězem.

Pár tipů a rad

  • Vůně tea tree oleje vši odpuzuje. Šampony či balzámy s tea tree můžete používat jako prevenci v obdobích, než bude úspěšně odvšiven celý kolektiv, kde se vši vyskytují.
  • Máte-li doma žehličku na vlasy, lze hnidy umrtvit spálením. Dokonce se uvádí, že po několika dnech samy vypadnou, ale protože nikdy nelze dítěti ani dospělému žehličku na vlasy přiložit tak těsně k vlasové pokožce, že se spálí všechny hnidy, je třeba žehlení po několika dnech opakovat a zároveň dále kombinovat s dalšími metodami boje. Pro regeneraci vlasů kupte vlasovou masku nejlépe uklidňující a vyživovací, i když normálně tento produkt nepoužíváte. Po vší té chemii a mechanickém zbavování hnid a vší mohou vlasy utrpět.
  • Pokud si barvíte vlasy, pak v případě přenosu vší do vaší kštice je možné využít příležitost a vši usmrtit dávkou chemie z barvy na vlasy.
Betynka na Facebooku


Nejčtenější články