Vše, co chcete vědět o šátcích...

... a babičky vám neporadí, protože se za jejich mládí mimina v šátcích nenosila
Vše, co chcete vědět o šátcích...
Plánujete nákup šátku na nošení mimin? V redakci jsme se zamysleli nad tím, jak vám usnadnit život, abyste se zbytečně nedopustili některých chyb.

Malý „šátkovací“ dotazník

Klepněte pro větší obrázek1. Osvobodí mě šátek od kočárku?
Neosvobodí. „Je pravda, že když maminky dodržují správnou techniku vázání a šátky jsou dostatečně utažené, páteř dítěte netrpí,“ podotýká pediatr Lukáš Kaiser. Jedním dechem ale dodává. „Některé maminky si to ovšem vysvětlují jako: hurá, nepotřebujeme kočár. Šátky jsou přitom v našich zeměpisných šířkách jenom doplňkem určeným ke krátkodobějšímu poponášení a rozhodně ne na celodenní výlety. Šílím hlavně v zimních měsících, když potkávám v metru nebo tramvaji ženy, které mají dítě přivázané k tělu šátkem a zapnuté pod bundou až ke krku. Dítě potřebuje mít prostor, aby se rozhlíželo, mělo co nejvíc vjemů z okolí, a ne být zavřené ,v tunelu‘." Ludmila Kotalíková, majitelka obchodu se zde focenými šátky, své dvě děti v šátcích pochopitelně nosila. Názor lékaře komentuje sice laicky, ale úderně. „Zvažte, že nosit dítě v šátku a k tomu nákupy, je poněkud nepraktické. A mít dítě přivázané na sobě v kuse déle než čtyři hodiny je poněkud náročné. Tedy já bych to nedoporučovala.“

2. Musí si dítě na šátek zvykat?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Každé děťátko je individuální osobnost a reaguje jinak. Jedno si lebedí okamžitě, jiné je v šátku nešťastné. Některé dítě nesnese polohu „v klubíčku“ - na břiše a preferuje nošení na zádech. Jiné se klubíčka naopak dožaduje. Roli sehrává i nervozita rodičů. Pokud z nošení v šátku dělají vědu, bojí se, miminko nejistotu intuitivně vycítí a také nechce.

Klepněte pro větší obrázek3. Od jakého věku mohu dítě v šátku nosit?
Prakticky od narození. Záleží na kondici maminky po porodu.

4. Co dělá nošení šátku se zády maminky?
Záda maminky trpí při asymetrických úvazech typu kolíbka. Zejména při vyšší váze dítěte proto střídejte strany. Ono je to důležité i kvůli psychomotorickému vývoji mrňouse.

5. Kolik vlastně šátky stojí?

Ceny se pohybují od 1000 do 3000  Kč. Nejde o lecjaký hadr. Musí být z kvalitní pevné, pružné, ale zároveň měkké látky, aby v nich bylo miminku příjemně. Cena záleží pochopitelně i na délce, od které se odvíjí způsob vázání. Při troše štěstí za něj ovšem nedáte ani korunu. Mezi matkami se totiž čile rozběhl výměnný obchod. Na čem ale rozhodně nešetřete: nechte si v obchodě pořádně ukázat způsob vázání, nebo i navštivte kurz. Jde přece o zdravou páteř.

Kde jsou šátky k sehnání?

www.eClovicek.cz
www.vatanai.cz
www.kacule.cz
www.medley.cz (nabízí videa s názornou ukázkou vázání šátků)

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články