Voda jako kamarád

Víte jak na to, aby váš potomek za léto získal v plavání hodnost kapřík? Předně to chce trpělivost a chuť si hrát, protože pak jde všechno snadněji. Naučit našeho potomka plavat je pro nás rodiče prioritou tohoto léta. Naštěstí je s vodou kamarád už od narození!
Voda jako kamarád
A já jsem vnitřně přesvědčená, že se dítě se vztahem k vodě a vodním hrátkám už rodí. Znám malé plaváčky, kteří ani po absolvování kurzu zrovna nemilují vodu v očích a ponořit hlavu pod vodu jim dělá stále problém. Ale nepochybně záleží hodně i na postoji rodičů a jejich přístupu. Tedy obrnit se dostatečnou dávkou trpělivosti, výuku plavání zpestřit hrou, a především je do ničeho nenutit. To ostatně platí u každé sportovní činnosti, kterou chceme, aby náš potomek zvládl.
 
Jak začít
Pro radu jsem se obrátila na svého dlouholetého kamaráda, který se v mládí plavání věnoval vrcholově a nyní vyučuje sportovní aktivity na gymnáziu. Navíc má doma dva malé syny, a tedy i čerstvé zkušenosti s výukou malých dětí. „S těmi nejmenšími je důležité začít už ve vaně, třeba poléváním hlavičky kelímkem, u toho je důležité, aby dítě nezavíralo oči, snažilo se při polévání vydechovat, syčet nebo bublat. Postupně přidáváme foukání do vody, nos zůstává nad vodou, pak přidáme i nosík a nakonec vyzkoušíme potopení s výdechem do vody a ponořením celého obličeje. V dětském bazénu můžeme opakovat hry z vany, ale přibereme další pomůcky – třeba dětmi oblíbené plovací desky ve tvaru zvířátek, na kterých dítě nejprve leží a postupně se jen přidržuje, kope nožičkama a rodič dítko tahá. Ideální je zpestřit dítěti pobyt v bazénu hrou: rodič ve stoji rozkročném a dítě podlézá, procházení pod fontánkou, házená s míčem, společné sezení na okraji bazénu a soutěž, kdo vykopne nohu nejvýš. U těchto hrátek je velmi důležité po celou dobu nechat vodu volně ,odtékat‘, tedy nevytírat oči, nezacpávat nos a snažit se vydechovat do vody. Ale vždy je nutné přizpůsobit se dítěti, dát mu čas a do žádné aktivity je nenutit, začátky zvládne s rodiči. Poté se velmi osvědčuje plavecká školička nebo plavecký tábor,“ radí Roman Půček.
 
První kroky
„Začátky ve vaně jsme s naším synem úspěšně zvládli, polévání kelímkem mu nestačilo, takže si pouští proud vody na hlavu, což mu přijde jako velká legrace. Jen vydechování do vody byl trošku oříšek, protože ponořit celý obličej se bál. Nevím, jak to probíhalo u vás, ale mému synovi se do první lekce moc nechtělo. Vyřešila to hračka do vody – želvička, která se po ponoření naplní vodou a zůstane u dna, takže jsme hráli na potápěče, který želvu zachraňuje a musí se ponořit, aby viděl, kde uvízla. Naštěstí máme poměrně prostornou koupelnu, do které jsme umístili velkou rohovou vanu, která nám tento nácvik umožnila. Ale určitě ji budeme aplikovat i v bazénu na zahradě.“
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Pomůcky pro výuku
Pokud chceme dítě naučit plavat, měli bychom odložit nafukovací kruh, dítě by mohlo získat pocit, že jej voda nese, aniž se musí snažit a navíc si zafixovat nepřirozenou polohu pro výuku plavání. Ideální pomůcky pro moderní výuku plavání najdete v e-shopu: www.vodnihratky.cz. Jak je správně využít mi poradil přímo majitel obchodu pan Jaroslav Dlohoška, instruktor plavání a bývalý závodní plavec: „Jednou z možností, jak správně dítě naučit ležet na vodě, je využití plaveckých desek. Desky nabízíme v různých tvarech (chobotnice, žabka, motýlek atp.) a několika cenových variantách. Moderní způsob nácviku plavání již nepočítá s nafukovacím kruhem, tento nahradil nadlehčující pásek z pěnové hmoty, na který můžeme přidávat a ubírat nadlehčující tvary dle potřeby. Tento pásek však nezabrání ponoření dítěte, a proto je vhodné u bázlivějších dětí doplnit jej o nadlehčující kolečka nebo pevně držící rukávky na suchý zip.
Postupně, jak se dítě zdokonaluje, sundáme pomůcky z rukou a necháme pouze pásek, ze kterého ubíráme nadlehčující dílky a dítě motivujeme plavat. Plavecký pásek doporučuji jako nejlepší investici, při vhodně vybrané délce stačí zakoupit pouze jeden, který s dítětem poroste. Nadlehčující díly můžete postupně přidávat a ubírat podle váhy nebo věku dítěte, a tím regulovat míru nadnášení, délku popruhu můžete upravit pomocí spony. Navíc u pásu nehrozí žádné propíchnutí ani vyfouknutí. Pomůcky z pěnové hmoty lze různě kombinovat a používat různé typy pro stejný účel a právě toto jejich všestranné využití je jejich nespornou výhodou. Je však důležité si uvědomit, že tyto pomůcky pouze napomáhají výcviku, ale nechrání samy o sobě. Výuku dítěti můžete zpestřit i dalšími hračkami, jako je vodní žížala, potápěcí kroužky, panáčci, puky, proplouvací obruče a další.“
 
Hračky do vody
Pokud vaše ratolest nemá věk na to, aby se učila plavat, ale chcete si užívat hraní ve vodě, navštivte webové stránky www.hastrmanek.cz nebo www.vodnihratky.cz a vyberte si ze spousty hraček do vody a k vodě. „Pro úplně nejmenší plaváčky doporučuji kruhy typu BABY s křížovým dnem nebo s otvory pro nožičky, popřípadě opěrky zad, které zajišťují maximální bezpečí. Výhodou je i snadná manipulace s dítětem v kruhu,“ uvádí Ilona Kotková, majitelka obchodu. „A pokud se dítě bojí vody, zkuste je nalákat na přitažlivé hračky, jako jsou vodní mlýnky, pěnové hračky, tzv. vodolepky, nebo do mělkého bazénku s nafukovacím dnem a kouzelnými obrázky.
 
Ale ať už budete vašeho potomka učit plavat nebo si ve vodě budete jen hrát, vždycky buďte v jeho dosahu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články