Víte, kolik dětí - cyklistů ročně zemře při nehodě?

Výlety nebo dovolená na kole, ať už doma či v zahraničí, jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Před výjezdem na kolo byste se měli ujistit, zda máte svůj bicykl správně vybavený. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, nezapomeňte ani na dodržování zásad bezpečné jízdy a pojištění.
Víte, kolik dětí - cyklistů ročně zemře při nehodě?
Pojištění odpovědnosti pro cyklisty
Škodu, kterou způsobíte při jízdě na kole někomu jinému, vám uhradí pojišťovna, máte-li sjednané pojištění odpovědnosti za škody. Na toto pojištění nezapomeňte, ani pokud vyjíždíte do zahraničí. Z pojištění odpovědnosti byla například kryta škoda, kterou na Sardinii způsobil český cyklista svojí nepozorností svému italskému kolegovi. Ten si po nárazu hlavou do betonové zdi způsobil zranění, za něž mu pojišťovna uhradila téměř milion korun. Vyplatí se tedy před nasednutím na kolo zvážit všechna možná rizika a připravit se na ně. Platnost pojištění v zahraničí, tedy na území Evropy, pokrývá v základní variantě jen Česká pojišťovna, u ostatních pojišťoven musíte sáhnout po dražším tarifu nebo si jej sjednat v rámci cestovního pojištění.

Povinné vybavení stanovuje vyhláška
Vyhláška 341/2002 Sb. stanovuje povinné vybavení kol pro jízdu po silnici. Podle ní musí být kolo vybaveno dvěma nezávislými účinnými brzdami, zadní odrazkou červené barvy, přední odrazkou bílé barvy, odrazkami oranžové barvy na obou stranách šlapátek a odrazkou oranžové barvy na paprscích kola. Protože příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost, požadují předpisy za snížené viditelnosti světlomet svítící dopředu bílým světlem, zadní svítilnu červené barvy a zdroj elektrického proudu. Neméně důležitý je výběr správné barvy oblečení. Vhodné je jezdit ve světlém a pestrém oblečení, ideální jsou reflexní materiály. Reflexní materiál je totiž v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Pád nemusí skončit jen odřenými koleny
V roce 2008 přišlo při nehodách o život 77 cyklistů, z toho 2 děti. Cyklisté jsou společně s chodci nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, a to vzhledem k tomu, že je nechrání ani plech karoserie. Nejčastěji a nejsnáze zranitelnou částí těla je přitom hlava, při jízdě na kole byste proto neměli zapomenout na cyklistickou přilbu. Přilbu musí podle současného zákona nosit děti do 18 let. Zapomínat na ně by však neměli ani dospělí. Přilba vás neochrání od pádu z kola, ztlumí však prudký náraz do hlavy

Kola jsou lákadlem pro zloděje
V minulém roce bylo ukradeno 5 956 jízdních kol, celková škoda byla téměř 85 milionů korun. Chcete-li své kolo chránit před zloději, nikdy ho nezapomeňte dobře zamknout, nejlépe k nějaké pevné části jako je lavička či sloup. V některých městech již Policie ČR nebo obecní policie provádí registraci jízdních kol. Využít lze i ochranu mikrotečkami nebo mikročipy. Pravděpodobnost, že se se svým ukradeným kolem ještě někdy setkáte, není moc velká. Proto je dobré mít kolo proti krádeži pojištěné. „Kolo je standardně pojištěno v rámci pojištění domácnosti. Jsou pro ně stanoveny určité limity pojistného plnění, máte však možnost připojistit si ho na vyšší částku, pokud vám tyto limity nevyhovují,“ vysvětluje Olga Kobilková z České pojišťovny.
 
PTEJTE SE NA VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ 
 
Klepněte pro větší obrázekRadí Olga Kobilková, produktová manažerka pojištění občanského majetku České pojišťovny.
 
 
Své dotazy vkládejte přímo do diskuze pod článkem. Pro přidání příspěvku není nutná registrace.
 
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články