Víte, co je to „BKM“?

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je hojně používaná na celém světě, v největší míře v zemích tzv. třetího světa. Základem této metody je zesílená komunikace mezi vámi a vaším miminkem.
Víte, co je to „BKM“?

Miminka dokáží dát najevo již od narození, že potřebují vykonat potřebu. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si mohlo ulevit. Nejde jen o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Je prokázáno, že miminka, u kterých je BKM praktikována, brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu.

Metoda se sice nazývá bezplenková, většina rodičů však nadále používá plenu jako případnou ochranu oblečení při neočekávané nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi vyměšování a být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě vyčůralo a tak můžete lépe načasovat další pokus o trefu do nočníku.

Některé z výhod bezplenkové metody:
• Přechod na klasický nočník je v pozdějším období pro děti snadný, protože už ví, o co jde. Daleko náročnější je učit dítě z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jste to po něm měsíce nebo dokonce roky vyžadovali pouze do pleny.

• Dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích – není pak tedy nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen.

• Po vyměšování v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Odpadá tak nutnost stolici umývat z celého zadečku (někdy i zad a oblečení), jako při použití jednorázové plenky.

• Ekologický i ekonomický přínos - méně použitých tzv. jednorázovek a méně časté praní látkových plen.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku