Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Tentokrát jsme si posvítili na následující pupínkové nemoci: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc a zarděnky.
Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky

Pátá nemoc

Věk: předškoláci a mladší i starší školáci 

Proč se páté nemoci říká právě pátá? Možná proto, že když se zkoumaly dětské přenosné infekce s vyrážkou, přišla na ni zrovna řada. To však nic nemění na tom, že si ji děti (i jejich rodiče) mohou pěkně „užít“.

Vyrážka se nejprve objeví v obličeji a posléze se šíří na ruce i nohy. Je rudá (s centrálním vyblednutím), slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců či girland. Některé děti svědí, jiné ne. 

Trvá 10–12 dní, horečka je spíš vzácná. A inkubační doba? Jeden až čtyři týdny. Pokud si nemoc vaše dítě „vybere“, nepodceňujte ji, i když nemá číslo jedna. Raději zajděte k lékaři, ten vám doporučí něco na svědění (antihistaminika), případně další léky. Důležitý je klid na lůžku. Marůdka držte stranou od ostatních. Ani na krok by se k němu neměla přiblížit nastávající maminka (hrozí vážné poškození plodu)!

Potníčky

Věk: kojenci, výjimečně starší děti

Obáváte se, aby nebyla mrňousovi zima? A přidáváte další vrstvy oblečení? Je pravda, že děti do 1 roku nemají dobrou termoregulaci, ale čeho je moc, toho je příliš. Na rozdíl od nás dospělých si nemohou říci, že už to v těch všech svetříčcích, dekách a „utemovaných“ fusacích nemohou vydržet. Signálem, že jsme to přehnali, jsou drobné růžové pupínky na trupu, krku či hlavičce. Někdy svědí.

Za potničky někdy může horečka a třeba i některé mastné krémy. „Zastavíte-li“ včas pocení, obtíže trvají krátce, ale protáhnout se mohou i na několik dní. 

Oblékejte dítě adekvátně situaci a teplotě v místnosti či venku. Přednost dávejte přírodním materiálům. K lékaři se vypravte, pokud se oobjeví hnis, zánět, zarudlé pruhy či horečka.

Dětské potničky: Co je způsobuje a jak jim předejít?

Dětské potničky: Co je způsobuje a jak jim předejít?

[---]

Spála

Věk: nejčastěji mezi 3. a 10. rokem života, ne u kojenců

Dítě jen hoří? To nebude jen tak. A má ještě ošklivou vyrážku? Pak je na čase zamyslet se, jestli není třeba neprodleně navštívit lékaře. U spály to platí vždycky. Jen tam pro jistotu nejprve zavolejte, aby se váš potomek v čekárně o spálu nepodělil s dalšími dětmi.

Vyrážka se objevuje druhý den po začátku onemocnění. Je vyvýšená, drobně skvrnitá. Pupínky jsou jako špendlíková hlavička. Když po nich přejedete rukou, budou vám připadat hrubé.

 Nejprve se vyrazí na hrudníku, pak se rozšíří na celé tělo kromě oblasti úst. Ke konci onemocnění se kůže olupuje. Nesvědí. Spálu způsobuje streptokok A, šíří se kapénkami. Dítě má „nález“ v krku jako při angíně, červenou sliznici v puse a je nápadně bledé kolem úst. Charakteristický je „povleklý“ jazyk, po sloupnutí připomíná povrch maliny. Spála bude držet vaše dítě v postýlce (stejně jako angína) několik dní. A počítejte s budíčkem – v pravidelných intervalech mu budete muset podávat antibiotika.

Vše o spále: Nejčastěji ji prostě vdechnete!

Vše o spále: Nejčastěji ji prostě vdechnete!

Spalničky

Věk: předškoláci, ale i starší děti

I když někdy hudráme, jestli toho „píchání“ není moc, pokud jde o spalničky, měli bychom být rádi, že je populace chráněna očkováním. Jestliže vás očkování z nějakých záhadných důvodů minulo, nic v dnešní „cestovatelské“ době nepodceňujte a pediatra hned informujte.

Vyrážka začíná v obličeji a šíří se směrem dolů. Drobnější skvrnky s vyvýšením postupně výrazně splývají, jsou načervenalé, pak nahnědlé. Nesvědí. Typická je „dvoufázová“ horečka. 

Dítě má rýmu, bolí ho v krku, je světloplaché, má zánět spojivek. Možná vás potěší, když zjistíte, že teplota klesá, jenže na sliznici úst proti stoličkám se objeví bílé skvrnky a teplota jde opět nahoru. Dítě může nakazit každého, kdo nebyl očkován a je v jeho dosahu. Spalničky dítě skolí zhruba na týden, inkubační doba je 14 dní.

Velký průvodce očkováním: Kdy začít, co je povinné a jakou variantu zvolit

Velký průvodce očkováním: Kdy začít, co je povinné a jakou variantu zvolit

[---]

Šestá nemoc

Věk: kojenci a batolata

Šestá a poslední? Kdo ví? Podle některých údajů se s ní setká většina dětí mladších než dva roky. Jako první přijde vysoká horečka.

Trvá asi tři dny. Teprve, když jde dolů, se na zádech a tělíčku začne šířit vyrážka. Je růžová, může být dokonce až fialová. Inkubační doba může být i 2 týdny.

Šestá nemoc bude dítě trápit několik dní. Dopřejte mu klid na lůžku. Nezbytná je izolace, při teplotě paralen, při vysoké horečce můžete zkusit zábaly. O tom, co dál, se domluvte s pediatrem. Pokud se vám něco nezdá, raději se tam s dítětem vypravte.

16. Zarděnky

Věk: neomezeně, u kojenců mohou být vrozené – přenos od matky

Je dítko „nesvé“ a udělaly se mu „boule“ za ušima? Pravděpodobně půjde o zarděnky. Kromě boulí můžete počítat s drobnými vyvýšenými flíčky. Vyrážka bývá načervenalá, nesplývající. Je světlejší než u spalniček, méně hustá, ale větší než u spály. Začíná v obličeji a za ušima a šíří se na tělíčko.

Nesvědí. Dítě může, ale nemusí mít horečku. Poměrně běžné je zduření šíjových uzlin, bolest v krku a kloubů. Inkubační doba? Dva až tři týdny. 

Děti jsou očkovány. Pokud je zarděnky postihnou, sklátí je na několik dní. Léčba se neobejde bez klidu na lůžku. Kamarádi by se mohli nakazit. K lékaři zajděte určitě. Pozor, zarděnky jsou nebezpečné pro nastávající maminku a miminko v bříšku!

„Pupínkový“ slovníček

Pupínky mívají různou podobu. Víte, co to je, když se řekne:

Makulka: skvrna různé velikosti, která je v úrovni kůže (např. pihy)

Papulka: hrbolek nad úrovní kůže, který může být buď stejné barvy jako okolní kůže, nebo červeně zbarvený (většinou velikosti špendlíkové hlavičky)
Vesicula (puchýřek): hrbolek nad úrovní kůže, který má na vrcholu čirou tekutinu
Pastulka (hnisavý puchýřek): na vrcholu je váček obsahující hnis
Bula (větší puchýř): velikost 0,5 cm i větší – až do velikosti vejce
Krusta: zrohovatělý plochý útvar na povrchu kůže 

Zajistěte malým atopikům komfort i v zimě. Proč ekzematici trpí na dýchací cesty?

Zajistěte malým atopikům komfort i v zimě. Proč ekzematici trpí na dýchací cesty?

Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Povinné a nepovinné očkování. Jak se v tom vyznat?

Těhotná v USA: Skutečnou zemí snů, co se mateřství týká, je Česko

Těhotná v USA: Skutečnou zemí snů, co se mateřství týká, je Česko

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články