Přestože si budete občas připadat jako při šílené jízdě na zblázněné horské dráze, snažte se čekání na miminko si užít. Takže, co byste měla vědět…
Početí
Ještě dříve, než zjistíte, že jste nedostala menstruaci, dochází ve vašem těle ke zvýšenému uvolňování hormonu progesteronu, kvůli kterému se možná budete cítit náladová, sklíčená nebo přecitlivělá, v jednom kuse se slzami na krajíčku. Tentokrát však nejde o příznaky premenstruačního syndromu, i když vaše psychika na tom může být podobně. Mohou vás potrápit bolesti v podbřišku a křeče v děloze.
7. TÝDEN
Těhotenský test vám prozradil sladké tajemství, které potvrdil i lékař při ultrazvukovém vyšetření. Tluče srdíčko, hurá! Zažíváte úplnou smršť emocí od pocitu absolutního štěstí, rozjařenosti a euforie až po stavy úzkosti a paniky. Jak to všechno zvládnu? Nebuďte překvapená, když se přistihnete, jak „štěkáte“ na partnera kvůli zbytečnosti nebo jste bezdůvodně celý den mrzutá. Začíná totiž působit hormon HCG a stoupá hladina progesteronu a estrogenu. Tyto dva hormony ovlivňují nejen vývoj plodu, způsobují také duševní i tělesné změny u vás. Nenechte se proto zaskočit častými výkyvy nálad.
Zřejmě začnete pociťovat i první změny na svém těle. Ráno nemůžete rozlepit oči, cítíte se jako zmlácená, rázný krok vystřídala loudavá chůze a po poledni už nemůžete udržet otevřená víčka. Království za postel nebo aspoň gauč! Za obrovskou únavu může zejména kolísající hladina cukru v krvi. Jezte proto častěji a v menších porcích.
9. TÝDEN
V druhé polovině prvního trimestru vás mohou pořádně potrápit ranní (případně večerní či klidně celodenní) nevolnosti, způsobené obrovskou hormonální bouří v organismu. Migrény, nucení na zvracení nebo zvracení, závratě… Tyto stavy samozřejmě dokážou podstatně ovlivnit to, jak se budete cítit po psychické stránce. V těle výrazně stoupá hladina hormonu HCG, která se mezi 8. a 11. týdnem zdvojnásobí každé dva až čtyři dny. Proto žádný div, že vaše tvář má možná trochu nazelenalý nádech a nad záchodovou mísou trávíte každé dopoledne. Od osmého týdne již lékaři nemluví o embryu, ale o plodu.
Vyvíjejí se u něj všechny životně důležité orgány a výživu plodu už plně zajišťuje placenta.
10. TÝDEN
Snažte se nabrat dech, nejnáročnější období už brzy skončí! Ale prozatím se při divoké jízdě pevně chyťte a držte svého pomyslného vozíčku. Bude lépe. Nepřetržitě rostoucí hladina estrogenu i progesteronu způsobuje, že jste uzlíček nervů a není radno vás dráždit. Možná cítíte velký zmatek ve svých emocích, v jednu chvíli jste blaženě šťastná, za minutu poté ale už bulíte kamarádce nebo mamince do telefonu, protože jste připálila oblíbené sýrové tousty.
Kombinace únavy a nevyspání, neúnavných myšlenek na to, co nastane po porodu a jak budete vše s miminkem zvládat, a vrcholu produkce hormonů vás může zcela ochromit (a zcela upřímně, i vaše nejbližší okolí). Řešení? Pevné objetí, láskyplné uklidnění nebo dobrá večeře od partnera. A pozor, pokud jste momentálně extra přecitlivělá, vyhýbejte se televizním zprávám. Zejména těm o zvířátkách a malých dětech.
13. TÝDEN
S koncem prvního trimestru začíná pro většinu nastávajících maminek veselejší a pohodovější část těhotenství. Pominulo nejrizikovější období z hlediska možnosti samovolného potratu a rodiče většinou nyní vyjdou s krásnou novinkou na světlo světa. Těhotenské nevolnosti a únava většinou ustoupí, cítíte se příjemně a jste hrdá na své zatím jen nenápadně vypouklé bříško. Čeká vás důležitý okamžik – podrobný prvotrimestrální screening, který dokáže odhalit postižení vrozenými vývojovými vadami až z 90 %. Jeho úspěšné absolvování je dalším důvodem k radosti.
16. TÝDEN
Je čas si oddechnout, přichází úleva. Tedy většinou. Hormonální hladiny v těle se ustálily a s nimi i vaše nálady. Zvykla jste si na myšlenku, že budete maminkou a ustupující nevolnosti, které (pokud se tak již nestalo) budou brzy jen vzdálenou vzpomínkou, vám dovolí začít se naplno těšit na svou novou maminkovskou roli. Schovává se v bříšku holka, nebo kluk? Už jste netrpělivá, zda kupovat růžové, nebo modré dupačky? Právě od tohoto týdne je možné na ultrazvuku rozpoznat pohlaví miminka. Plod měří asi deset centimetrů, a i když se v děloze čile pohybuje, vy to zatím necítíte. Bříško už pravděpodobně jen tak neschováte, kalhoty vám budou asi dost těsné.
20. TÝDEN
Byly to větry, nebo vám právě dal o sobě poprvé vědět váš malý podnájemník? Pokud jste pohyby miminka ještě nepocítila, nebude to už trvat dlouho. A od té doby bude vaše propojení ještě silnější. Pocítíte zcela novou dimenzi a síla vzájemného pouta vás dostane. Představy o děťátku začínají nabírat konkrétnější rozměr, už o něm víte! Od tohoto týdne je většina žen velmi spokojená se svým vzhledem – díky zvýšené cirkulaci krve máte husté a lesklé vlasy, které rychleji rostou, pleť je napnutá a méně se mastí, bříško je ještě malé a v ničem vás neomezuje… Organismus produkuje také více melanocytů, buněk odpovědných za vznik pigmentací na kůži, proto pozor na slunce nebo používání kosmetických přípravků, které by ji mohly podráždit. Čeká vás malá nepříjemnost v podobě vyšetření známého jako OGTT neboli orální glukózový toleranční test, který spolehlivě zjišťuje těhotenskou cukrovku.
28. TÝDEN
Vstupujete do poslední třetiny vašeho těhotenství a cítíte se pravděpodobně plná energie a radostného očekávání. Za pocity uvolněnosti a bezstarostnosti „můžou“ zvýšený průtok krve a vysoká hladina hormonu estrogenu v organismu. Tento ženský hormon je také důvodem, proč máte (většinou) častěji chuť na sex. Nastal nejvyšší čas pro pořízení pohodlného mateřského oblečení, které se přizpůsobí vašim novým křivkám. Nezbytností je pevná těhotenská podprsenka, která bude dostatečnou podporou pro zvětšená prsa. Dobrou náladu znásobuje i fakt, že kdyby se miminko náhodou rozhodlo přijít na svět dříve, nyní už by s pomocí lékařů mělo poměrně velkou šanci bez vážných zdravotních následků přežít.
32. TÝDEN
Pokud jste byla před otěhotněním nebo i během těhotenství zvyklá žít aktivně a nepřestala jste se svými oblíbenými sporty, nyní se můžete začít cítit trochu frustrovaná. Velikost vašeho bříška začíná být nepohodlná a na obtíž i při běžných denních činnostech. Třeba takové zavázání tkaničky nebo vytření podlahy je už pěkná fuška.
Do krve se uvolňuje hormon zvaný relaxin, díky kterému dochází ke zvýšené fl exibilitě vašich kloubů, rozestupuje se pánevní oblast, čímž se tělo připravuje na porod.
Pro některé nastávající maminky může být tento proces „rozvolňování“ kloubů a vazů dost nepříjemný, až bolestivý.
Úlevu přinese těhotenská jóga, při které se uvolníte a udržíte své tělo pružné a silné, pomůže i nácvik hlubokého dýchání – to má údajně až zázračné účinky pro zklidnění a udržení nálad na uzdě.
34. TÝDEN
Život vám nejspíš znepříjemňuje, kromě jisté neohrabanosti, také pravidelné hledání veřejných toalet po městě, kdykoli se vypravíte ven. Močový měchýř je utiskován zvětšenou dělohou a dává o sobě vědět prakticky nepřetržitě. Až 78 % maminek má v této fázi těhotenství problém se spánkem. Také každý večer marně hledáte alespoň trochu pohodlnou polohu, ve které byste dokázala usnout? Budíte se několikrát za noc nebo vás trápí noční můry?
Dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku narušuje produkci hormonu štěstí a dobré nálady serotoninu a naopak zvyšuje produkci stresového hormonu kortizonu. Mohou vás proto trápit pocity úzkosti. Je to náročné, ale nedá se dělat nic jiného než vydržet. Vždyť finále už je tak blízko!
37. TÝDEN
Právě teď zřejmě cítíte spoustu zcela protichůdných pocitů a hlavu máte doslova přecpanou myšlenkami na porod a miminko, na to, jak se vám změní život a jestli všechno zvládnete. Zmítáte se mezi čirou radostí z pomyšlení, že už brzy budete držet svůj poklad v náručí, a pocity naprostého zoufalství, že ani nevylezete bez pomoci sama z vany. Můžete se cítit hodně zranitelná a nezřídka se u žen objeví také pocity fyzického odporu vůči partnerovi. Dejte si pauzu. Myslete jen na to, že uvnitř vás roste nádherné dítě, jste tvůrkyní nového života a to je zatraceně náročný džob. Už jste patrně na mateřské dovolené, tak si užijte poslední dny „volna“ a o svých pocitech a náladách se nebojte mluvit. S nastávajícím tatínkem, kamarádkou nebo maminkou, která má bohaté zkušenosti a určitě vás vyslechne i povzbudí.
POROD
Příroda je mocná a obavy z porodu dokáže až zázračně eliminovat. Jakmile vše vypukne, vyletí vám v těle do závratných výšin hladina hormonu lásky oxytocinu, který dokáže navodit opojné pocity euforie a také příval něhy k vašemu miminku. Právě oxytocin přispívá k vytváření silného mateřského pouta. U každé ženy je ale tento proces velice rozdílný, proto žádnou paniku, když bezprostředně po porodu okamžitě nepocítíte nával bezbřehé lásky k novému tvorečkovi. Někdy může adaptace na novou životní roli a sžívání se s miminkem probíhat pomaleji a „mateřský pud“ se s plnou silou přihlásí klidně až za několik dní. Mluvte o tom, jak se cítíte, se svými nejbližšími a neodmítejte jejich pomoc a podporu.
Co na to maminky?
HORMONY JSOU POHOTOVOSTI! NENECHTE SE ZASKOČIT ZMĚNAMI NÁLAD
Že je něco jinak, jsem si všimla v okamžiku, kdy jsem se přistihla, jak hystericky křičím na manžela kvůli tomu, že nechal na vaně položený mokrý ručník. První týdny jsem prožila v polospánku, usínala jsem v tramvaji, v práci nad monitorem i ve frontě v supermarketu. Cítila jsem se, jako bych měla několikatýdenní střevní chřipku a chuť na párky a buřty mě pronásledovala až do čtvrtého měsíce. Simona Nevolnosti v prvním trimestru nebyly ranní, jak bývá zvykem, ale naopak večerní. Kolem páté odpoledne se mi pravidelně udělalo příšerně zle a trvalo to až do půlnoci. Největší problém mi dělalo čištění zubů, jen při pohledu na pastu a kartáček jsem celkem spolehlivě běžela zvracet. Jediné, co mi jakžtakž pomáhalo přežít den, byl zázvorový čaj. Věra
Já, bytostný optimista a veselá, nekonfliktní povaha, jsem v sobě najednou šokovaně objevila skryté „temné“ stránky. Netušila jsem, jakého vnitřního démona vypustím na světlo světa. K rozhození mi stačilo, když mě někdo předběhl ve frontě. Nikdy jsem předem nevěděla, jak se zachovám. Zda se doběla rozčílím nad nespravedlností osudu, nebo drzouna rovnou zabiju pohledem. Petra Když jsem čekala svého prvního syna, rozhodilo mě a dohnalo k pláči úplně všechno – od odjezdů mého muže služebně do zahraničí po neshody našeho kokra se sousedovic jezevčíkem. A to i přesto, že jsem byla zdravým těhotenstvím nadšená, protože to předchozí skončilo potratem. Hanka
Musím přiznat, že žádnými „divnými“ náladami a prudkými emocemi jsem během těhotenství se synem netrpěla. Jediné, co jsem ale absolutně nedávala, byly smutné a dojemné filmy a knížky. A to mi zůstalo i po porodu, doteď brečím skoro u všeho. Kristina Čím byl porod blíže, tím víc jsem se ho bála a přemýšlela, jak to celé zvládnu. Jelikož jsem několikrát krvácela, dostali jsme od lékaře přísný zákaz sexu. S tím jsem docela bojovala, protože jsem měla chuť hodně často. A občas mě přepadla nepochopitelná panika, když jsem pozorovala, jak tloustnu. Lída
Porodu jsem se ani nestihla začít bát, přišlo to totiž jako blesk z čistého nebe – nečekaně dříve a hlavně hodně rychle. Najednou tu byl ten malý človíček a já cítila jen pocit absolutního štěstí, vyrovnanosti a vnitřní síly. Okamžitě po porodu jsem měla tolik energie, že bych mohla skály lámat. Lucka