Vaše 9měsíční emocionální HORSKÁ DRÁHA

Ať už je pro vás těhotenství tím, na co jste toužebně čekala celý život, nebo vás překvapilo a přišlo jako blesk z čistého nebe, připravte se na to, že rostoucí bříško s sebou přinese také spoustu citových vzestupů i prudkých pádů.

Přestože si budete občas připadat jako při šílené jízdě na zblázněné horské dráze, snažte se čekání na miminko si užít. Takže, co byste měla vědět…

 

Početí

Ještě dříve, než zjistíte, že jste nedostala menstruaci, dochází ve vašem těle ke zvýšenému uvolňování hormonu progesteronu, kvůli kterému se možná budete cítit náladová, sklíčená nebo přecitlivělá, v jednom kuse se slzami na krajíčku. Tentokrát však nejde o příznaky premenstruačního syndromu, i když vaše psychika na tom může být podobně. Mohou vás potrápit bolesti v podbřišku a křeče v děloze.

Češky přestávají užívat antikoncepční pilulky. Lékaře to zneklidňuje

Češky přestávají užívat antikoncepční pilulky. Lékaře to zneklidňuje

7. TÝDEN

Těhotenský test vám prozradil sladké tajemství, které potvrdil i lékař při ultrazvukovém vyšetření. Tluče srdíčko, hurá! Zažíváte úplnou smršť emocí od pocitu absolutního štěstí, rozjařenosti a euforie až po stavy úzkosti a paniky. Jak to všechno zvládnu? Nebuďte překvapená, když se přistihnete, jak „štěkáte“ na partnera kvůli zbytečnosti nebo jste bezdůvodně celý den mrzutá. Začíná totiž působit hormon HCG a stoupá hladina progesteronu a estrogenu. Tyto dva hormony ovlivňují nejen vývoj plodu, způsobují také duševní i tělesné změny u vás. Nenechte se proto zaskočit častými výkyvy nálad.
Zřejmě začnete pociťovat i první změny na svém těle. Ráno nemůžete rozlepit oči, cítíte se jako zmlácená, rázný krok vystřídala loudavá chůze a po poledni už nemůžete udržet otevřená víčka. Království za postel nebo aspoň gauč! Za obrovskou únavu může zejména kolísající hladina cukru v krvi. Jezte proto častěji a v menších porcích.

9. TÝDEN

V druhé polovině prvního trimestru vás mohou pořádně potrápit ranní (případně večerní či klidně celodenní) nevolnosti, způsobené obrovskou hormonální bouří v organismu. Migrény, nucení na zvracení nebo zvracení, závratě… Tyto stavy samozřejmě dokážou podstatně ovlivnit to, jak se budete cítit po psychické stránce. V těle výrazně stoupá hladina hormonu HCG, která se mezi 8. a 11. týdnem zdvojnásobí každé dva až čtyři dny. Proto žádný div, že vaše tvář má možná trochu nazelenalý nádech a nad záchodovou mísou trávíte každé dopoledne. Od osmého týdne již lékaři nemluví o embryu, ale o plodu.
Vyvíjejí se u něj všechny životně důležité orgány a výživu plodu už plně zajišťuje placenta.

Nová aplikace ZDRAVÍ V MOBILU pro klidné těhotenství

Nová aplikace ZDRAVÍ V MOBILU pro klidné těhotenství

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články