Vajíčko na špatné adrese

Když oplodněné vajíčko doputuje až do dělohy, můžete slavit – těhotenství je tu. Zastaví-li se na půl cesty nebo zabloudí úplně jinam, musí gravidita skončit.
Vajíčko na špatné adrese
Přijde to jako rána z čistého nebe, ať už se z těhotenství hned radujete, nebo si musíte postupně zvyknout.
 
„Po ročním snažení o miminko se konečně zbarvily dvě čárky na testu. Pak i na druhém, který jsem počurala jen pro jistotu,“ vzpomíná Tereza z Poděbrad. „Šťastná jako blecha jsem naklusala ke gynekologovi a hrdě prohlásila: ,Už je to tady, doktore, vypisujte průkazku.‘ Jenže pět dní prožitých v nádherné euforii se minutu po vyšetření změnilo v trapnou frašku. ,Je mi líto, ale v děloze se žádný zárodek nezabydlel,‘ znělo neuvěřitelně. ,Zvýšená hladina hCG nejspíš signalizuje mimoděložní těhotenství‘.“
 
Každé padesáté
Jediné správné místo pro uhnízdění oplodněného vajíčka je děloha. Mimoděložní těhotenství nemá šanci vyrůst, ať už zapustí kořeny ve vejcovodu (to bývá ve většině případů), nebo na vaječníku či na sliznici jiného orgánu v břiše. Navíc musí být včas odhaleno a odstraněno, jinak způsobí vážné zdravotní komplikace. Tato oplodněná ,ale zbloudilá vajíčka se podílejí na 2 % všech těhotenství. Důvodem bývá zjizvený vejcovod, který brání vajíčku v průchodu, anebo jeho cestu do dělohy zpomalí a vajíčko začne s hnízděním, aniž by dorazilo do cíle.
 
Proč zrovna já? Tak se ptala i Petra z Opavy, kterou pozitivní mammatest posadil na emocionální houpačku – přiměl ji zvážit vztah s partnerem, a když si nakonec ujasnila, že miminko přijde sice nečekaně, ale matkou milováno, dozvěděla se, že z toho těhotenství nic nebude. Hlava to nechtěla přijmout...
 
„Zjizvený vejcovod bývá následkem častých zánětů v oblasti pánve, pohlavních nákaz – například chlamydiemi či kapavkou – nebo endometriózy, tedy výskytem ložisek děložní sliznice tam, kam nepatří. Dále může být důsledkem předchozího mimoděložního těhotenství nebo operací vejcovodu,“ říká gynekoložka Pavlína Marešová z centra Meda. Zhoršenou průchodností vejcovodu trpí častěji i silné kuřačky a další příčinou, i když méně obvyklou, bývá špatně vyvinutý vejcovod neschopný vajíčko posouvat vpřed.
 
Neposedná embrya
Dokonce se stává při asistované reprodukci po přenosu většího počtu embryí do dělohy, že se některé vydá protisměrně do vejcovodu a tam začne hnízdit. Pak může vzniknout současně normální i mimoděložní těhotenství. „To je komplikace, kterou je třeba řešit chirurgicky, ale takové případy jsou spíš raritou. Jsou-li vejcovody neprůchodné, předchází se tomuto riziku při IVF někdy tím, že se v podstatě nefunkční vejcovody odstraní,“ upřesňuje MUDr. Marešová.
 
Operace nutná
Pokud se mimoděložní těhotenství odhalí a odstraní včas, tedy ještě před tím, než rostoucí zárodek vejcovod roztrhne, je velká šance, že neohrozí život ženy ani její příští těhotenství. Proto je nutná operace. „Standardně se využívá metoda laparoskopie, pokud to nejde jinak, volí se radikální řešení – odstranění celého vejcovodu. Metod je více a výběr té nejvhodnější záleží na umístění těhotenství, na jeho velikosti, na věku pacientky a přání ještě v budoucnu otěhotnět,“ vysvětluje lékařka. Vlivem „těhotenských“ hormonů narůstá současně s embryem ve vejcovodu i sliznice v děloze. Jsou-li změny příliš velké, musí se odstranit pomocí kyretáže. Když všechno proběhne hladce a vejcovod zůstane funkční, je možné do půlroku otěhotnět znova.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Signály „mimoděložního“

Mezi klasické patří:
Opožděná nebo chybějící menstruace, abnormální krvácení nebo špinění z pochvy a bolesti v podbřišku.

Těhotenské příznaky (nalitá prsa, nevolnost). Bolesti v ramenou, mdloby a anémie jsou již příznakem krvácení do břicha při prasklém vejcovodu.

Při ultrazvukovém vyše-tření není v děloze nalezen plodový váček, přestože při opakovaných citlivých testech hladina hCG odpovídá těhotenství (1500 IU/l a více).
 
Názor odborníka
 
Klepněte pro větší obrázekMUDr. Pavlína Marešová, gynekoložka, Praha

Srůsty, levý vaječník a pravý vejcovod, nitroděložní tělísko...
 
Jana D., Dobřichovice: Mohu „správně“ otěhotnět, když mi po předchozích zdravotních problémech zůstal průchodný jen pravý vejcovod a levý vaječník?
Ano, je to možné, protože kontralaterální vejcovod (ležící na protilehlé straně; pozn. red.) je „chápavý“ a oplodněné vajíčko si „polapí“. Riziko mimoděložního těhotenství je však zvýšené – prodlužuje se trasa, kterou musí oplodněné vajíčko překonat, a tím se nadměrně zvětšuje zárodečná tkáň, takže průchod úzkým vstupem vejcovodu do dělohy je hodně ztížený.

Tina Veselá, Praha:
Je možné srůsty v dutině břišní, které vejcovod znehodnocují, odstranit a zabránit tomu, aby se znova vytvořily?
Pokud jsou symptomatické, je možné je rozrušit chirurgicky, ale bohužel s rizikem opakovaného vzniku. Proto se poměrně nově během operace aplikují různé bariérové gely (např. s kyselinou hyaluronovou), které dalším srůstům alespoň částečně zabrání.

Veronika N., Olomouc: Slyšela jsem, že na mimoděložní těhotenství se přišlo u ženy, která měla nitroděložní tělísko. Sama jsem uvažovala o Mireně. Existuje takové riziko i u této moderní antikoncepce?
Zavedené nitroděložní tělísko toto riziko nepatrně zvyšuje, a to změnou hybnosti vejcovodů a znemožněním uhnízdění vajíčka v děloze, což vychází ze samé podstaty antikoncepčního účinku tělíska. Otěhotnění při zavedeném tělísku představuje necelá 2 %, z toho až 17 % je mimoděložních. Riziko vzniku otěhotnění se zvyšuje krátce po vyndání tělíska nebo po více než dvouletém zavedení. Ale u Mireny je toto riziko podstatně nižší.
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku