Ale možná že kdybyste před ním na stůl vyskládala tu horu nezdravých potravin, které každý den zkonzumujete, vysvětlil by vám, že miminko se bez takové tukové a cukrové zátěže obejde. A asi by se snažil poopravit váš názor na potravinové doplňky, jimiž se od začátku těhotenství „dopujete“.
Prázdné kalorie nebrat!
Potravinové doplňky se sice tu a tam hodí, ale podle lékařů by prim v jídelníčku nastávající matky hrát neměly. Tentýž názor zastává i pražský gynekolog Antonín Kaprál. „Pokud se dnes ženy aspoň částečně řídí zásadami zdravé výživy, netrpí obvykle nedostatkem vitaminů ani minerálů. Čerstvých potravin včetně zeleniny a bioproduktů je dost. Nedostatkem mohou strádat ty ženy, jejichž strava se skládá převážně z rohlíků a uzeniny.“ Užívání všemožných multivitaminů „jen tak pro jistotu“ je podle něj zbytečné.
Máte přímo děsivou chuť na dortíček, a když si ho nedáte, cloumá s vámi cosi jako absťák? Za prvé: nechoďte kolem cukrárny, vaše chutě pak nebudou umocňovat libé vůně, a za druhé, dortík můžete nahradit ovocem. Pořád je to lepší než ládovat do sebe prázdné kalorie, které tak akorát přispějí k tomu, že budete širší než delší. Samozřejmě sem tam si nějakou dobrůtku dopřát můžete, ale ta by měla být vykompenzována zdravým jídlem. A když už máte potřebu pořád něco jíst, sáhněte raději po hroznovém vínu, jahodách nebo třeba banánech. Zasytí, ale nepotáhnou vás k zemi ani vám díky nim nebude skákat hladina krevního cukru nahoru a dolů.
Vápník je i v máku
„Jezte hodně zeleniny, ovoce, kvalitní maso bez tuku, celozrnné pečivo,“ nabádají nás výživáři. Mluví se o vitaminech a minerálech. Víte, že oceňované „áčko“ má ve svých játrech nejvíc lední medvěd? U nás je určitě neseženete. Naštěstí! To pro případ, že byste se rozhodly pokrýt jejich pojídáním potřebu vitaminu A. Jak zdůrazňuje Antonín Kaprál, je lepší vitamin A v těhotenství neužívat. Může totiž zapříčinit vznik vrozené vývojové vady miminka!
A co takový vápník, který je potřeba, aby se vašemu dítěti dobře vyvíjely kosti? „Téměř každá potravina,“ zdůrazňuje doktor Kaprál, „obsahuje vápník – na mnohých je to dnes i napsáno. Možná by vás překvapilo, že mimořádné množství je ho například v máku a sezamových semínkách. Při kvalitní stravě tabletky potřeba nejsou, dostatek vápníku lze přijímat i bez pití mléka. Ale litr polotučného mléka by měl pokrýt denní potřebu vápníku těhotné.“
Mák chutná nejen v buchtách nebo knedlících, ale i samotný – pěkně vysypaný rovnou z makovice. Pro spoustu lidí je v létě (když se k němu dostanou) oblíbenou pochutinou. Pokud se vám to podaří, pozor, abyste to nepřehnaly. A i když špatně spíte, „šláftruňk“ si z něho nedělejte. Možná budete spát jako mimino, ale pro drobečka v bříšku to ideální koktejl rozhodně není. Když už nemáte vlastní zahradu, s ovocným a zeleninovým „políčkem“, od jara do podzimu je k dostání nepřeberná škála dobrot, které jsou pro váš organismus něco jako očistná lázeň. Chcete-li si zamlsat, sáhněte po třešních. Je v nich vitamin A a C, ale i železo, vápník, hořčík a fosfor či draslík. A samozřejmě plno vody. Totéž platí i pro rybíz. Hodnotnější je samozřejmě ten černý, ale ani červený není k zahození. Vyhlášený je kvůli vitaminu C, sejde se vám také vápník v něm obsažený, železo, fosfor a měď. Nenechávejte ho ale přezrát, jinak o část vitaminů a prospěšných látek přijdete.
Jablko pro zdraví i krásu
Procházky lesem jsou samy o sobě osvěžující. A pokud se to v něm bude modrat, neváhejte ani chvilku. Borůvky (ale i brusinky) jsou bomba. Nemáte-li šanci je umýt, rovnou do pusy je nedávejte – nikdy nevíte, jestli si je nějaké zvíře neoznačkovalo. Raději s nimi počkejte až na doma. Až si je budete vychutnávat, bude vám spolu s nimi proudit do „žil“ draslík, železo, síra, vápník, trochu hořčíku a fosforu i některé vitaminy. Nechce-li se vám do lesa, zakousněte se do jablka. Nejenže je zdrojem vitaminů a minerálů, ale i vlákniny a pektinů, které vám usnadní trávení, vylepší zažívání a vyčistí střeva.
Zelené pochoutky
Skoro všechny vitaminy a minerály najdete v zelenině. Aspoň občas okuste hlávkový salát nebo hrášek, nezapomeňte na rajčata. Američanky prý tvrdí, že jedna sklenice rajčatové šťávy denně je spolehlivě ochrání před nemocemi. Chcete-li ochutnat něco, co je nabito vitaminy od A do Z, dejte si ke svačince papriku – třeba s krajíčkem celozrnného chleba. Mrkev můžete jen tak ukusovat syrovou, výborná je jako salát nasladko i naslano. Dodá vám vitamin C, vápník, hořčík, sodík, železo, fosfor atd. A co obyčejné brambory? Nebudete-li je přepalovat na tuku, ale uvaříte, získáte z nich draslík a hořčík, je v nich vápník, železo, fosfor, vláknina a bílkovina – navíc jsou dobře stravitelné. Posypat je můžete – stejně jako celozrnný chléb s máslem pažitkou. Ta se hodí i do pomazánky z tvarohu či lučiny. Výborný je také kopr a spousta dalších bylinek. I když jste spíš na sladké, myslete na sebe i miminko a raději se poohlédněte po něčem zeleném. Jak zelenina, tak ovoce či bylinky se dají připravit tak, že se z nich stane vaše oblíbená pochoutka.
Převzato z časopisu Betynka.