V těhotenství budete podrobně sledována

Tušíte, že je něco jinak, počítáte dny a testujete se na záchodě… Slovo těhotenství vás napadá stále častěji a intenzivněji. Co vás čeká, jakmile se jiný stav potvrdí?
V těhotenství budete podrobně sledována

Žena by měla navštívit svého ženského lékaře dva až tři týdny po vynechání menstruace. Pokud se potvrdí těhotenství, je sledována v poradně pro těhotné. Poradna bývá ambulancí ženského lékaře, který má obvykle pro těhotné zvlášť vyčleněny ordinační hodiny.

Proč je vhodné v těhotenství navštěvovat poradnu?
• v poradně se odborným vyšetřením potvrzuje těhotenství
• vypočítává se délka trvání těhotenství a stanovuje se i termín porodu
• lékař sleduje stav organismu těhotné ženy a vývoj dítěte v těle matky

V České republice je v současné době dobře propracovaný systém péče o těhotné ženy. Po celé zemi je pro těhotné organizována síť poraden, které se dělí na poradnu se základní, intermediární péči a o poradnu v perinatologickém centru.

Poradny základní péče
Tento typ poradny navštěvuje naprostá většina žen. Je určen pro těhotné ženy, které jsou zcela zdravé.

Poradny s intermediární péčí
Jedná se o ambulanci pro ohrožená a patologická těhotenství. Tento typ se běžně nazývá poradna pro riziková těhotenství.

Poradny v perinatologickém centru
Jde o poradnu pro těhotné s nejzávažnějšími riziky. Tento typ bývá součástí krajské porodnice nebo gynekologicko-porodnické kliniky. Tato nemocniční zařízení nazýváme perinatologickým centrem. V těchto centrech je široká nabídka diagnostických a léčebných metod a spolupracují zde lékaři-specialisté i z jiných lékařských oborů, zejména genetici, neonatologové, internisté, anesteziologové, hematologové, biochemici, mikrobiologové ap.

Každé těhotné ženě, která je ohrožena na zdraví anebo je ohroženo její dítě, je v naší zemi včas nabídnuto příslušné porodnické zařízení. O tom rozhoduje její osobní lékař, tedy ještě v poradně pro základní těhotenskou péči.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články