V čem se miminkům spí nejlépe?

No přece v posteli, to je jasné, jasné ale už tolik není, v jaké. A právě na různé typy postýlek a matrací pro děti jsme se na stránkách mojebetynka.cz zaměřili.
V čem se miminkům spí nejlépe?
Nabídka postýlek pro miminka je na trhu poměrně široká. Právě v tom může být háček. Co výrobce, to jiný typ a také jiné doporučení. A chudák rodič se v tom trochu topí. Zvlášť v případě, že ještě nemá zkušenost a na první mimčo se teprve připravuje. Takže pár dobrých rad určitě neuškodí. Samozřejmě jen co se bezpečnostních a zdravotních hledisek týká, design a výběr toho nádherného povlečení s medvídky samozřejmě záleží jen na vás. :-)

Koše nebo klasika?
Někteří rodiče preferují spát v prvních měsících v posteli s dětmi. Děti se tak cítí bezpečněji, to je fakt, ale na druhou stranu, mnoho odborníků to moc nedoporučuje. „Určitě záleží na každé mamince, nechci kritizovat žádnou výchovu. Ale osobně si myslím, že by malé miminko kvůli riziku zalehnutí nebo přenosu infekce mělo mít svou vlastní postel,“ myslí si pediatrička Alena Bohdanecká.
 
Klepněte pro větší obrázek

Odpůrci postýlek v prvních dnech života dítěte často namítají, že v klasické dětské postýlce je miminko „ztracené“, cítí se nejistě, protože má moc prostoru. Variantou šetrnější k potřebám dítěte tak může být pojízdný koš na kolečkách nebo kolíbka. Má však své úskalí. I když jsou košíčky romantické a krásné, je to trochu luxus. Připravte se, že miminko v nich může spát maximálně do čtyř-šesti měsíců života, a pak už bude stísněný prostor spíš nepohodlný. Takže budete muset klasickou dřevěnou postýlku stejně koupit.

Klepněte pro větší obrázek
„Od jedné kamarádky jsem dostala krásný proutěný koš na kolečkách. Zpočátku byl bezva, dalo se s ním popojíždět po bytě a Lucinka si v něm spokojeně vrněla. Jenže pak rychle vyrostla a ve třech měsících už v něm nechtěla vůbec být. Takže jsem ho de facto úplně nový darovala do kojeneckého ústavu,“ říká devětadvacetiletá Jana.
I za mřížemi je prima
Dětské postýlky je vhodné kupovat vždy kvalitní. Cena nemusí být zrovna závratná, ale tržnicové výrobky za pár korun jsou opravdu podezřelé ba přímo nebezpečné. Dětskou postýlku bychom měli tedy vybírat vždy u renomovaných výrobců.

Postýlky se vyrábějí ve velikostech 120 x 60 centimetrů a 140 x 70 centimetrů. Druhá velikost je asi lepší, protože vydrží dítěti rozhodně déle. Postýlkám nesmí chybět bočnice s příčkami, polohovací rošt a stahovatelná postranice. Příčky, ideálně dřevěné, by od sebe neměly být vzdáleny dále než na 6 až 8 centimetrů, aby dítě nemohlo prostrčit dírou hlavu. Zároveň by škvíry mezi příčkami neměly být menší než 2,5 centimetru, aby v nich nemohla uvíznout dětská ručička nebo nožička. Stejně tak by měla matrace, kterou je nutné zakoupit novou kvalitní, dosahovat až k postranní stěně postýlky. Pro malé děti se doporučují i nejrůznější textilní zábrany uvnitř postýlky, aby nedošlo k úrazu. Musí být pečlivě na několika místech přivázané k příčkám a šňůrky by neměly být delší než 30 centimetrů, aby si je dítě neuvázalo kolem krku.
 
Klepněte pro větší obrázek

A propos matrace
Ta by měla být kvůli zdravému vývoji zádíček miminka spíše středně tvrdá. Ideální je ta se snímatelným potahem. Nějaká ta „nehoda“ se prostě občas stane, tak ať se dobře odstraní. Na matraci si určitě pořiďte i prodyšnou bavlněnou podložku s velkou savostí. Ta by měla být natolik tuhá a savá, že i případné čurání nepronikne k matraci.

- plně kokosová, 6 cm vysoká, tvrdá, protialergenní

- polokokosová s molitanem, na molitanu je 1 cm vysoká vrstva kokosového vlákna - jedná se o středně tvrdou matraci

- molitanová 6 cm - je hodně měkká, hodí se až pro větší děti okolo 1 roku

- molitanová 8 cm - o něco tvrdší, než 6 cm matrace
 
Klepněte pro větší obrázek 

Kontrola se vyplatí
Ať už si vyberete postýlku jakéhokoli designu nebo cenové relace, vždy si při nákupu pečlivě zkontrolujte, zda je vyrobena z nezávadného materiálu, všechny hrany jsou zaobleny, aby nedošlo ke zranění, a postýlka se neviklá, což je důležité zejména v pozdější době, kdy dítě bude v postýlce schopno stát a lomcovat s bočnicemi. Bočnice by navíc měly být zajištěny a dítě by nemělo mít možnost s nimi v žádném případě manipulovat. Podle směrnic Evropské unie navíc nesmí být na horní ploše postýlky žádný výstupek. I šrouby a kování musejí být zapuštěny do dřeva tak, aby nemohlo dojít ke zranění.

Cestovní postýlky jen na cesty
Skládací postýlky pro miminka jsou bezvadné hlavně na dovolenou. Miminko by v nich ale nemělo trávit každou noc. Textilní postýlky s ocelovou konstrukcí totiž nemají tak tvrdou matraci a neposkytují miminku tolik komfortu, které každodenní spaní vyžaduje. Zkrátka jsou skvělé na cesty, ale doma je nechte raději složené ve skříni.

Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články