Úžeh nebo úpal?

Tak schválně, poznáte úžeh od úpalu? Často si to pleteme, a tak je právě teď, před parnými letními dny, ta správná chvíle udělat si jasno.
Úžeh nebo úpal?

Můžete za dětmi běhat s čepicí, jak chcete, můžete je honit do stínu, jak chcete, ale úpalu nebo úžehu někdy zkrátka neutečete. Je tedy lepší dopředu vědět, jak se s nimi poprat.

Úžeh

Způsobuje ho sluneční záření, jednoduše vás sežehne. Můžete mu zabránit právě oním důsledným čepičkováním, kloboučkováním nebo šátkováním dětí. Měli byste vědět, že stačí i krátká doba pobytu na přímém slunci, a úžeh je na světě. Některé maminky totiž nad pokrývkou hlavy mávnou rukou se slovy: Vždyť jde ven jen na chvilku.

Ale právě ona chvilka může na úžeh bohatě stačit. Objeví se závratě, bolest hlavy, zrudnutí pokožky, ztuhnutí šíje, ale i zrychlení srdeční činnosti a oběhové problémy. Zrádné je, že se tyto příznaky mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním. Jakmile se objeví, snažte se dítě ochladit, podávat mu chladné tekutiny. Pokud se potíže stupňují, okamžitě vyhledejte lékaře.

Úpal

Zatímco úžeh je tedy způsoben přímým slunečním zářením, úpal se rodí z horka, z pobytu v horkém prostředí. Tělo přestává odvádět nadbytečné teplo a organismus se přehřeje. Dříve se často stávalo, že si děti ‚uhnaly' úpal při delší cestě ve sluncem rozpáleném autě. Dneska už má většina automobilů klimatizaci, kde hrozí spíš nachlazení, ale o tom třeba někdy příště.

Svůj podíl na úpalu má i dehydratace, takže v horkých dnech skutečně platí: pít, pít, pít. Příznaky úpalu jsou malátnost, zvracení, dýchací potíže, teplota, suchá kůže bez potu a v nejhorším případě i ztráta vědomí. Dítě okamžitě přeneste na co nejchladnější místo, zvedněte mu končetiny, uvolněte oděv a podávejte tekutiny. Přikládejte chladivé obklady na hlavu a třísla, můžete zvlhčovat pokožku vodním sprejem a vzduch osvěžit ventilátorem.

Nic se ale nemá přehánět, ani ochlazování. Teplota těla by neměla klesat příliš rychle, aby nedošlo k tepelnému šoku. V případě poruchy dýchání a oběhových potíží okamžitě volejte lékaře. Zvláště u dětí může být průběh dramatický, a proto je včasná lékařská pomoc nejlepším řešením.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články