Usnul nám, spí

Novopečené maminky často nevědí, jak dlouho má miminko spinkat, kolikrát denně a zda právě to její nespí příliš dlouho, nebo naopak moc málo. Proto jsme pro vás připravili stručného průvodce dětským spánkem.
Usnul nám, spí

„Kdy už bude spát celou noc?" ptají se rodiče, ale odpověď jim nikdo nedá. Každé miminko je totiž jiné, každé má svůj vnitřní budíček jinak nastavený. Některé miminko má v noci den a naopak, jiné jako by hned pochopilo, že v noci se spinká, a další to má celé pomotané, že už za chvíli ani rodiče nevědí, kdy je den a kdy noc. Takhle ‚zoufalým' rodičům přece jen můžeme dát naději. Většina, zdůrazňujeme, že většina, nikoli však každé miminko, začne spinkat celou noc ve čtyřech až šesti měsících věku. To už se dá vydržet, ne?

Jak dlouho má spát

Novorozené miminko prospí zpravidla 16 hodin denně, ale kolik z toho je v noci a kolik ve dne, to má opravdu každé nastavené jinak. Ve třech měsících většina miminek spí denně 13 hodin, přičemž z odborných studií vyplývá, že je to 8,5 hodiny v noci a 4,5 hodiny přes den. Šestiměsíční děťátko spí 12,5 hodiny denně, přičemž většinu času prospí v noci – celkem 9,25 hodiny a přes den si ještě pospí 3,25 hodiny. V roce většina dětí spí 11,75 hodiny denně, z toho 9,75 hodiny v noci a dvakrát denně si pospí ještě po jedné hodince.

Oddělte den a noc

Ve třech měsících můžete začít nastavovat miminku režim, aby pochopilo, kdy je den a kdy noc. V pěti měsících už většina dětí tento rozdíl chápe a je schopna spát celou noc. Je třeba, abyste rozlišili spaní přes den a spánek v noci. Zaveďte večerní rituály, které se budou každý den opakovat, a které si pak dítě spojí s dobou dlouhého nočního spánku. Večer ho umyjte, pomazlete se, vyprávějte mu nebo zpívejte, zkrátka dělejte něco, co jindy neděláte a co budete dělat opravdu jen před spaním. Dítě to brzy pochopí a vy budete mít vyhráno. Večer by mělo miminko jít spát kolem sedmé hodiny.

Postarejte se o pocit bezpečí

K dobrému a nerušenému spánku vašeho miminka můžete přispět několika důležitými maličkostmi. V pokoji, kde dítě spí, by měla být teplota cca 18 stupňů. Oblečení na spaní zvolte takové, aby dítěti nebylo ani horko, ani zima, zkrátka tak akorát. Odstraňte z dosahu miminka vše, co by ho mohlo rozptylovat. Úplná tma není nikomu příjemná, zvláště dětem, a tak nechte svítit třeba jen malé noční světýlko. Dítě tak bude klidnější, a když se v noci vzbudí, nelekne se úplné tmy. Minimálně do půl roku věku by dítě mělo spát s vámi v pokoji nebo vy v jeho, každopádně byste si měli být nablízku. Dětské pokojíčky, kam ‚uklidíte' dítě hned po narození, jsou snad jen v amerických filmech, a rozhodně to není pro děti ani pro rodiče a vybudování jejich vzájemného vztahu dobré. Ne nadarmo mají ‚přírodní' národy děti stále při sobě a společně i spí. Příroda to tak zařídila a v tomhle případě je dobré ji poslechnout. Z praktického hlediska to má také své velké výhody. V prvních týdnech a měsících se miminko v noci budí, a pokud budete neustále přebíhat z pokoje do pokoje, vždycky se u toho probudíte a nakonec zjistíte, že jste toho opravdu moc nenaspala. Naopak, pokud budete mít dítě na dosah, často nemusíte ani vstát, abyste ho uklidnila. Dudlík brzy zvládnete v postýlce najít a vrátit, kam patří, i poslepu.

Jak jsme ale říkali už v úvodu, každé dítě je jiné, a tak finty pro spokojený spánek vás obou budete z velké části muset objevit sama.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články