„Upečte si“ šiškový dort

Vždy, když mám možnost vyjet někam do lesa, přivezu si ho kousek domů. Na stůl si dám misku a do ní jednu dvě šišky, kousek mechu, kůry a třeba i větvičku. A nebo si z několika smrkových šišek, kousku mechu a pomocí tavné pistole a své fantazie „upeču šiškový dort“. Všechny ty maličkosti nasbírané v lese na zemi mi pak připomínají jeho vůni ještě hodně dlouho.
„Upečte si“ šiškový dort
Materiál, který budete potřebovat:
8 – 9 smrkových šišek
mech
sušené ovoce, květy, plody apod.
lýko
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Pomůcky:
nůžky nebo štípací kleště
drátěná síť 12x12 cm nebo proutěná koule o průměru cca 6 cm
tavná pistole
náboje do pistole
 
Klepněte pro větší obrázek
 

Postup:

Nůžkami vystřihneme čtverec z drátěné sítě, rohy ohneme do tvaru koule nebo použijte kouli proutěnou. Připravíme si tavnou pistoli na podložku a rozehřejeme v ní náboj. Pomocí pistole postupně spojíme po stranách všech 8 šišek okolo koule.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Až budeme mít jistotu, že opravdu drží pohromadě, můžeme začít spojené šišky v mezerách zdobit kousky mechu, které nastříháme a postupně přilepíme pistolí. Uprostřed vzniklé kolečko zakryjeme také kouskem mechu i ten opět připevníme tavnou pistolí.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Tím je „korpus dortu“ hotový a můžeme se dát do zdobení dle fantazie. Zhruba uprostřed jej ovineme lýkem a uděláme mašličku, kterou můžeme ozdobit obdobně jako horní část „dortu“ kousky lesních plodů (šípky, žaludy nebo lupeny šišek apod.), usušenými rostlinami nebo sušeným ovocem, ořechy, kousky skořice a váš výtvor tak dostane předvánoční atmosféru.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Tip: Trochu pracnější výroba, ale stojí to za to! Práce vám potrvá asi hodinu a půl.

Text: Zdena Doubravová

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články