Absolutně nevadí, že nemáte hlas jako Adele – děti neřeší falešné tóny (důležité je, že váš hlas si dítě pamatuje už z dělohy. „Pro dítě je podstatná citová angažovanost, kterou ve zpěvu vnímá,“ komentuje psycholožka Barbora Downes.
„Lidské mládě je nastavené na vnímání hlasu matky, který pro něj představuje bezpečí. O čistou intonaci při zpěvu ukolébavky vůbec nejde. Výzkumy dokonce ukazují, že dítě reaguje mnohem lépe na máminu falešnou ukolébavku než na dokonalý zpěv z cédéčka.“
Ze způsobu zpěvu lze totiž poznat, jestli žena zpívá přímo svému dítěti. Vědci tak vlastně dokázali, že ukolébavky opravdu nesou emoce – a proto nedoporučují před spaním pouštět umělé nahrávky. Jistě, existují i nádherná CD. Ale pouštějte si je spolu, třeba pro inspiraci, a nenahrazujte jimi úplně své vlastní ukolébávání.
Ukolébavky uvedou do světa
Podle profesorky z Torontské univerzity Sandry Trehub se rodíme se schopností rozumět hudbě. Tvrdí, že mozek čerstvě narozených miminek nasává nové zvuky a nové melodie mnohem intenzivněji než mozek starších dětí nebo dospělých.
Například v šesti měsících je dítě schopné velmi dobře vnímat rytmy své kultury i cizích kultur, ve dvanácti měsících už má s cizími rytmy problém.
Ukolébavkami tedy podle kanadské expertky vlastně upevňujeme vztah s prostředím – nejen bezprostředně s mámou, ale i se širším prostředím.
Zpívání ukolébavek uklidní nejen miminko, nýbrž i vás.
Odborníci dokázali, že slyší-li miminko známou ukolébavku, sníží se mu tep a zklidní se celý jeho organismus. Nejrychleji ho utiší písně, které zná už z těhotenství. Helsinští odborníci jsou přesvědčeni o tom, že písničky, které matka zpívala ve třetím trimestru, si dítě pamatuje ještě čtyři měsíce po porodu. Co z toho vyplývá?
Při ukolébávání budete úspěšnější, přijdete-li s důvěrně známou melodií. A ještě jeden bonus přímo pro vás: tepová frekvence se sníží i vám. Můžete tedy brát ukolébávání i jako muzikoterapii pro sebe.
Ukolébavky podporují jazykový vývoj
Poslouchání opakujících se rytmů, rýmů či refrénů připravuje dítě na mluvení. Britská psycholožka Sally Goddard Blythe například tvrdí: „Píseň je speciální druh řeči. V každé kultuře jsou ukolébavky nositelem specifi ckých melodií a modulací mateřštiny, a připravují tak dětské ucho, hlas i mozek na užívání jazyka.“
Podle specialistky Ruth Hewston z Univerzity ve Worcesteru dokonce děti, kterým rodiče pravidelně zpívali ukolébavky, získávají komunikační dovednosti mnohem dříve než děti, kterým rodiče tento uspávací rituál nedopřáli.
Ukolébavky podporují rozvoj mozku
V poslední době máme stále více vědeckých důkazů o tom, že první tři roky jsou nejdůležitější pro optimální vývoj mozku. Poslouchání ukolébavek je pro mozek děťátka efektivním cvičením.
Ukolébavky učí děti vědět, co bude následovat
Jednoduché rytmy, melodie a pravidelné repetice učí děti předvídat. Už jistě víte, že miminkům dělá dobře, když tuší, co se bude dít – jinými slovy dělají jim dobře rituály, prostě vše, co se opakuje. Takže i refrény písní. Cítí se pak v bezpečí. Je jasné, že když maminka zazpívá oblíbenou ukolébavku, svět je v pořádku.
Díky ukolébavce zakládáte vlastní tradice
Možná vám maminka zpívávala a vy teď na tradici jenom hezky navážete. Anebo máte skvělou příležitost založit vlastní tradici – co teď budete zpívat svým dětem před usnutím, budou jednou vaše děti zpívat těm svým.
Tipy na ukolébávání
Fungují vlastně jakékoli táhlejší lidovky. Třeba Bára Poláková nazpívala jako ukolébávací písničku Vyletěla holubička ze skály, probudila modré oči ze spaní… A když jsme u těch očí, Černé oči snad známe také úplně všechny – jsou jako stvořené pro doprovod do říše spánku.
Váš hlas si miminko pamatuje z dělohy. Tím, že mu zpíváte, upevňujete pouto mezi vámi. Inspirace:
Dobrou noc, už jen spi, měj sen líbezný, jdi dětátko spát, nech se ukolébat. Až zas den přijde k nám, vrátíš se ku svým hrám, až zas den přijde k nám, vrátíš se ku svým hrám. (Brahmsova ukolébavka)
Ptal se včera pána pán: „Kudy tudy do Hajan?“ „To se dáte kolem plotu, od Klímadel na Dřímotu, z Dřímoty dál na Zívánky, od Zívánek na Hajánky, z Hajánek dál k Polospaní a tam dole na stráni, to už budou Hajany.“ „Děkuju vám, pane, moc.“ „Na shledanou.“ „Dobrou noc.“ (Josef Kainar)
Spi, děťátko, spi, zavři očka svý, Pán Bůh bude s tebou spáti, andělíčci kolébati, spi, děťátko, spi. Spi, miláčku, spi, zamhuř očka svý, dám ti buben a housličky, nedám tě za svět celičký, spi, miláčku, spi. (česká lidová)
Spinkej, můj maličký, máš v očích hvězdičky, dám ti je do vlasů, tak usínej, tak usínej. Ho ho Watanay, ho ho Watanay, ho ho Watanay, Kiokena, Kiokena. (Žalman a spol.)
Video: Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku!