Udělejte si jasno v hlavě

Během „mateřské“ se maminka věnuje pochopitelně především svým dětem. Měla by však myslet i na zadní kolečka....
Udělejte si jasno v hlavě
Maminky, které se svými dětmi doma zůstanou několik let, si nezřídka připadají jako v akváriu. Jsou odtrženy od všeho, čím předtím žily - od přátel, zaměstnání, kterému se plně věnovaly, od zálib a zájmů, kterými předtím žily. Pokud se dál občas stýkají se svými kamarádkami a poslouchají o tom, jak zvládly nějaký úkol, co řekl šéf, jak se do nich někdo nespravedlivě obul, ne zcela rozumějí tomu, o čem je řeč. Pro ně bývá často důležitější to, proč Jiříček nejedl, že Honzíček špatně spal. To je samozřejmě správné, ale... Je, anebo není to dobře? Jak jsou na tom, když se nakonec rozhodnou vrátit znovu do práce?

Udržujte kontakty
Jakási průhledná stěna, která mladé maminky odděluje od „skutečného života“, je velmi znevýhodňuje. Jak se jí zbavit? Je třeba, aby se už na mateřské dovolené začaly nějak připravovat, když se chtějí vrátit do práce. Kdy s tím začít?
„Žena na mateřské nebo po několika mateřských do určité míry ztrácí sociální kontakt s okolím a někdy dokonce v takové míře, že může trpět sociální fobií,“ vysvětluje personální manažerka společnosti LMC Dagmar Šimonová. „S nadsázkou lze říct, že taková žena je jako ten, kdo se vrací po výkonu trestu zpět do společnosti. Propuštěným vězňům je věnována pozornost nejen ve vězení, ale hlavně po propuštění, kdy mají své poradce / kurátory, kteří jim poradí a pomohou se začleněním do společnosti, matky se ovšem musí o sebe postarat samy. Proto je nezbytně důležité, aby ženy udržovaly vztahy se svými vrstevnicemi, snažily se po celou dobu mateřské být aktivní (číst literaturu, sledovat dění ve svém oboru), a když to je jen trochu možné, aby navštěvovaly i otevřené kurzy (např. počítačových dovedností, jazykové kurzy, kurzy asertivity apod.). Zkrátka aby zkusily navštěvovat jakékoli osobnostní rozvojové kurzy, které by posílily jejich sebevědomí a začlenily je alespoň krátkodobě do určité komunity. Když to nejde v průběhu mateřské, tak potom minimálně půl roku před návratem do pracovního procesu. Pro ženy je dobré, aby si osvěžily bývalé zkušenosti a doplnily si jakkoli poznatky z oboru, kde chtějí začít pracovat.“

Zaregistrujte se
Víte sice, že jste bývala schopná a zdatná pracovnice, ale během těch let, které jste strávila s dětmi, jste ztratila sebedůvěru. Když se rozhodnete začít pracovat, nevíte mnohdy ani to, na co všechno byste měla při výběru zaměstnání myslet a jakým způsobem se po práci poohlédnout?
„Důležité je udělat si analýzu trhu práce, zmapovat si, v jakém oboru chci pracovat, jaké možnosti se mi v místě bydliště naskytují, a také, co jsem ochotna obětovat,“ říká Dagmar Šimonová. „Stanovte si priority časové, kariérní, zda jste ochotna za prací cestovat, přestěhovat se, zda chcete, aby vytipovaná firma poskytla prostředí, kde jsou školky, zdravotní zařízení, obchody nebo jste schopna si všechny aktivity spojené s rodinným životem plánovat jinak. Zvažte, zda budete hledat zaměstnavatele, kteří nabízejí alternativní pracovní úvazky (sdílená pracovní místa, práci z domova nebo na částečný úvazek). Udělejte si jasno ve své hlavě a svých myšlenkách a začněte hledat na internetu. Nejvíc pracovních nabídek najdete právě zde, ušetříte čas listováním inzeráty a rovnou můžete hledat přes vyhledávače a rozesílat své životopisy přímo personalistům. Řešením je i registrace na nějakém pracovním portále (největším u nás je www.prace.cz) a vložením svého životopisu přímo tam. Nabídky práce vám potom budou chodit e-mailem. Navíc existují dobré internetové poradny, kde se dozvíte, jak psát životopis, motivační dopis, jak se připravit na otázky personalisty apod.“

Vždyť nic neumím...
Ženy, které jsou dlouho s dětmi doma, si nevěří. Existuje recept na to, jak obstát při přijímacím pohovoru - třeba jak vysvětlit, že i s dětmi je možné dobře pracovat?
„Základní pocit ženy je ‚nic neumím‘, ‚jsem k ničemu‘, prostě si po období ‚pracovní izolace‘ vůbec nevěří. Hlavní doporučení je: ‚Nebojte se!‘ Postavte se k situaci reálně, řekněte si, že když jste zvládla dítě, rodinu, že zvládnete i hledání práce. Zajistěte si hlídání dětí. Zůstaňte sama sebou, vzpomeňte si, jaké to bylo, než jste šla na mateřskou, co vám v práci šlo, co vás bavilo, jaké jste měla výsledky, nápady, hned vám toto přenesení se do minulosti osvěží paměť a vy budete lépe připravena na otázky personalisty u pohovoru. Zdůrazněte, že jste připravena se učit nové věci a opravdu se na to psychicky připravte. Musí to dělat každý, kdo chce mít dobrou práci, a tedy i vy.“

Mám raději počkat?
Často se mluví o tom, že zaměstnavatelé o maminky malých dětí příliš nestojí. Že než by vzaly „mladou a schopnou s dětmi“, vezmou raději člověka méně výkonného. Má tedy žena, která se začala rozhlížet, vzít hned první přijatelné místo, pokud se jí nějaké naskytne, nebo raději s výběrem příliš nepospíchat?
„Záleží na prioritách každé ženy, zda chce pracovat hned a je jí jedno, na jaké pozici, nebo zda si může dovolit vyčkávat a hledat tu nejlepší pracovní příležitost šitou právě pro ni na míru. Není ale vůbec špatné začít někde jako recepční na půl úvazku, postupně se rozkoukávat a pak se přihlásit do interního výběrového řízení třeba na asistentku. Je to na rozhodnutí každé ženy. Myslím si, že každý zaměstnavatel ocení aktivní přístup. O to líp se bude žena cítit, když její rozhodnutí podpoří manžel, rodina a kamarádky. Zaměstnavatelé, respektive personalisté, jsou také lidi a nežijí v izolaci na jiné planetě. Mají stejné starosti, zkušenosti a rozhodují se při výběru zaměstnanců ne podle toho, kolik má kdo dětí, ale kdo co umí, jak si sebe cení, co může nabídnout a co chce pro firmu do budoucna dělat.“

Sežeňte si informace
Nezřídka se už stalo, že někdo nastoupil do zaměstnání a teprve pak zjistil, že jde o firmu, která se k zaměstnancům nechová dobře, neplatí za ně sociální a zdravotní pojištění nebo se opožďuje se mzdou. Je dobré si o zaměstnavateli, než člověk práci přijme, něco zjistit? A jaké informace by měly novopečenou uchazečku o práci zajímat?
„Zjistěte si, čím se vůbec firma zabývá, jaké má produkty,“ zdůrazňuje Dagmar Šimonová. „Najdete to na webových stránkách dané společnosti nebo ve vyhledavačích. Rovněž si zjistěte, co by vše mohlo být náplní práce u pozice, na kterou reagujete. Lépe si ujasníte, co chcete dělat, co umíte a na co se budete ptát personalisty u pohovoru, aby vám to upřesnil. Zjistěte si také, jak daleko firma sídlí od vašeho bydliště, školky, zdravotního střediska apod. A v neposlední řadě si spočítejte, jak dlouho vám bude cesta do práce trvat, abyste nebyla nepříjemně překvapena špatnou dopravní obslužností. A hlavně se těšte do nové práce, mezi nové kolegy, to je, myslím, to nejdůležitější. Ať z vás zkrátka vyzařuje pozitivní energie.“

Dagmar Šimonová - personální manažerka polečnosti LMC

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články