Učíme se a hrajeme si. Najednou!

Máte pocit, že v klasickém školním prostředí s lavicemi, zkoušením a pevným rozvrhem se toho děti příliš nenaučí? Chcete, aby vaše děti byly do učení se nadšené a motivované?
Učíme se a hrajeme si. Najednou!

Ale zase nechcete příliš experimentovat a školy s alternativní výukou jsou pro vás ještě tabu? I tak můžete svým dětem nabídnout něco víc než jen kontrolování úkolů.

Učení se hrou… opravdu to funguje?

Děti se nejlépe učí ve chvíli, kdy jsou na to samy připraveny a mají chuť. Jediné, co k tomu potřebují je nálada, motivace a ty správné podmínky. Průběh výuky ve škole moc neovlivníte, ale motivaci a příjemné prostředí doma vytvořit můžete.

Tip: Pokud máte doma předškoláka, učení se může být ještě větší zábava – úkoly pro předškoláky v podobě obrázkových knížek a her si ve vaší domácnosti jistě najdou své čestné místo – a budete se u nich bavit i vy. Logické hry pro menší i větší děti najdete na agatinsvet.cz.

Jistě, jsou povinnosti, kterým se děti školou povinné nevyhnou. Ale i dělání domácích úkolů a opakování učiva může být zábava. Stačí jen, když dětem dáte dostatek důvěry a necháte je dělat si školní povinnosti ve chvíli, kdy jsou na to samy připraveny. Nenuťte je psát diktát, když se jim zrovna chce jít ven, ale upozorněte je, že ho sice mohou dělat, až se jim bude chtít, ale musí být hotový ještě dnes. Zajistíte tak, že si děti samy naučí plánovat svůj čas a navíc budou své povinnosti plnit tehdy, kdy na ně budou nejlépe naladěny. A když motivace nebude přicházet, můžete ji uměle vytvořit. Třeba odměnou za splněný úkol, nebo tím, že se do úkolu pustíte s nimi a budete je povzbuzovat.

Přemýšlíte, jak své děti namotivovat k učení, které nebaví ani je ani vás? Musí se naučit na test a nevíte, jak jim můžete pomoct?

  • Zkuste s nimi vytvořit kartičky, kdy na jedné straně bude otázka a na druhé odpověď. A učení pojměte jako kvízovou hru se sladkou odměnou pro vítěze.
  • Pokud se vaše dítko musí naučit delší text, připravte mu na konec každé stránky či odstavce, který přečte, odměnu v podobě gumového medvídka nebo jiné dobroty. Uvidíte, jak to půjde rychle

Jak pomáháte s učením svým dětem vy?

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články