Třetina Čechů potřebuje hlídat děti jednou týdně

Jak jste na tom s hlídáním dětí? Zvládnete to vlastními silami nebo využíváte pomoci prarodičů a chův? Z průzkumu, který provedl mezi rodiči dětí v mladším školním věku výrobce sirupů pro celou rodinu, značka Jupí, vyplývá, že více než třetina Čechů potřebuje pohlídat děti minimálně jednou týdně.

Bez rodičů se nejčastěji ocitají děti v Praze. V průměru minimálně jednou týdně je potřebuje pohlídat téměř polovina pražských rodičů. Každý devátý Pražan pak potřebuje své děti pohlídat dokonce častěji než 10x měsíčně, tzn. v průměru minimálně každý třetí den. V tuzemsku jsou v tomto ohledu oproti ostatním regionům jasnými „vítězi". „Pozitivním zjištěním vyplývajícím z průzkumu je, že se u nás najde stále vysoké procento rodičů, kteří potřebují pohlídat své děti jen velmi výjimečně a není to u nich na běžném týdenním pořádku," říká Alena Procházková, senior brand manažerka značky Jupí. U starších rodičů kolem padesátky zaznamenal průzkum tento stav dokonce v nadpoloviční většině případů. K té se blíží také rodiče se základním vzděláním či výučním listem. Naopak středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní rodiče potřebují děti pohlídat výrazně častěji.

Prarodiče – volba číslo 1

Dostanou-li se Češi do situace, ve které potřebují pohlídat děti, první, na koho se obrátí, jsouKlepněte pro větší obrázek jednoznačně nejčastěji prarodiče dětí. Dědeček nebo babička hlídají nejčastěji děti více než 70 % rodičů. Jasnou první volbou jsou ve městech i na vesnicích, logicky méně jejich služeb využívají pouze rodiče, kteří jsou sami již v pokročilejším věku. To, že se snaží svěřit hlídání dětí do rukou rodiny, potvrzují i další závěry průzkumu. Nevyužívají-li Češi z nějakého důvodu nejvíce služeb prarodičů, jsou to právě ostatní členové rodiny, kteří hlídají nejčastěji. V menší míře se již rodiče spoléhají na své kamarády či sousedy.

Vzácné chůvy

Již dobrých pár let funguje i v Česku placené hlídání dětí. Ať už se jedná o agentury, které tyto služby zprostředkovávají, nebo o samostatně si přivydělávající studenty, zdá se, že rodiče k této alternativě přistupují pouze v případech, kdy nemají žádnou jinou možnost. Svědčí o Klepněte pro větší obrázektom i fakt, že 14 % Čechů již tuto možnost někdy vyzkoušelo, ale pouze něco málo přes 1 % jich využívá tuto cestu ze všech nejčastěji. Jednoznačně nejvíce pokročili v tomto směru pražští rodiče, kterých placené hlídání vyzkoušelo už téměř 30 %.

Bez dětí za prací i za zábavou

Průzkum odhalil, že nejčastějším důvodem potřeby využít hlídání dětí, jsou pracovní povinnosti (61 %). Jako hlavní důvod je přitom uvádí výrazně více mužů (69,3 %) než žen (54,1 %). Nejen práce je však důvodem k využití hlídání dětí. Druhým nejčastějším argumentem jsou podle průzkumu volnočasové aktivity jako sport či kultura. Ty jsou primární příčinou k využití hlídání dětí pro 23 % rodičů. Zajímavé je, že vlastní volný čas stojí mezi rodiči a jejich dětmi především v Praze. V hlavním městě je sice převaha rodičů, kteří potřebují pohlídat děti kvůli práci, více než třetina jich ale využívá hlídání také proto, aby měla prostor na své vlastní zájmy a aktivity. Ještě pečlivěji si střeží vlastní volný čas vysokoškolsky vzdělaní rodiče, kterých ho uvádí jako hlavní důvod, proč využívají hlídání dětí, 47 %. To je dokonce více než podíl rodičů, kteří si nechávají hlídat děti kvůli pracovním povinnostem.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře