Třetí doba porodní trvá jen chvilku

Miminko je venku – konečně to máte šťastně za sebou. Ale vlastně to není všechno. Za chvíli pan doktor zavelí: Teď ještě trochu zatlačte!
Třetí doba porodní trvá jen chvilku

Před vámi je třetí doba porodní. Na to, než vyjde ven placenta, si budete muset naštěstí počkat jen pár minut – většinou kolem pěti až deseti, někdy půl hodiny, jen ve výjimečných případech zhruba hodinu. Bolestivé kontrakce, kterými jste si musela projít při porodu miminka, jsou pryč, a tak se můžete aspoň trochu uvolnit a hlavně se soustředit na své děťátko. A co se děje zatím v děloze? Jak říká primář Gynekologicko-porodnické kliniky v Praze- Motole MUDr. Roman Chmel, v děloze dochází po porodu k odloučení placenty od děložní stěny. „Placenta je pak vypuzena pomocí kontrakcí, které jsou již výrazně mírnější, než byly při porodu miminka, a většinou již téměř nebolí.“

Porodní asistentka nebo lékař po porodu dítěte vždy ženu vyšetří, a pokud zjistí, že je placenta od děložní stěny již uvolněná, vyzvou maminku k poslednímu zatlačení jako při porodu. Placenta se obvykle na jedno dlouhé zatlačení porodí, čímž porod víceméně končí. Jak ale zdůrazňuje, nic se nesmí uspěchat. „Samozřejmě se musí ještě zkontrolovat a zašít případné porodní poranění. Pod kontrolou porodních asistentek budete muset počkat dvě hodinky na sále, ale to už se dá v pohodě zvládnout.“

Na chirurgický zákrok, včetně některých výkonů při porodu, organismus reaguje zánětem a bolestí. Pak jde samozřejmě o to, aby hojení – i kvůli péči o děťátko, která maminku čeká – bylo co nejrychlejší. Při hojení po operacích pomáhá podávání enzymových léků. Omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zmírňují bolest a zkracují dobu hojení – snižují dokonce výskyt pooperačních komplikací. A co je pro ženu také důležité – pomáhají zajistit tvorbu menší jizvy.

Dítě pije, děloha se stahuje
Také si říkáte, že když už máte za sebou porodů několik, půjde placenta ven rychleji? Možná to pomůže při samotném narození vašeho drobečka, ale délku třetí doby porodní to určitě neovlivní. Odloučení placenty však může trochu napomoci přiložení miminka k prsu. „Stimulace prsních bradavek při přiložení novorozence způsobuje fyziologickou reakci organismu, při níž dochází k vyplavení hormonu oxytocinu,“ vysvětluje doktor Chmel. „Ten, kromě toho, že způsobuje stažení svalových vláken dělohy při porodu, vyvolává i stažení dělohy po porodu, čímž napomůže odloučení placenty od děložní stěny.

Po porodu dítěte už není placenta potřeba, a proto musí ven. Občas se jí ale „nechce“ a dává si na čas. Někdy je to podle doktora Chmela proto, že se jí nedaří spontánně odloučit od děložní stěny nebo je děložní hrdlo stažené, a tak zůstává uvnitř dělohy. Pokud se doba, kdy placenta nechce ven, příliš prodlužuje, jednoduché vyšetření odhalí, co je za tím. „V krátkodobé celkové anestezii gynekolog od děložní stěny placentu rukou zavedenou do děložní dutiny odloučí a vyjme ji.“ Zákroku se říká manuální lýza (uvolnění) placenty. Příčinou zadržení bývá poněkud „pevněji“ k děložní stěně přirostlá placenta a zásah je jediným možným způsobem, jak tkáně od sebe oddělit.

Méně častou komplikaci ve třetí porodní době představuje silné krvácení z dělohy vznikající v době mezi porodem plodu a porodem placenty nebo po porodu placenty. Za krvácení může zpravidla nedostatečné stažení dělohy, které zajišťuje poporodní stlačení cév v děložní stěně, čímž se přirozeně zabraňuje větší ztrátě krve po porodu. Léčebného zásahu se ale už bát nemusíte. Dostanete potřebné léky, které vydatně podporují dostatečné stažení dělohy – ty zastaví i krvácení.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články