Vše začíná u vaječníků. Ty jsou od pohlavní dospělosti plné vajíček, statisíců vajíček, a čekají, až hormony dají organismu povel k ovulaci. Vajíčka jsou uzavřena v buněčném obalu, se kterým tvoří tzv. folikul. Na začátku každého cyklu začne růst celá skupina folikulů. Postupně téměř všechny zaniknou, zůstane jen jeden. Jeho obal při ovulaci praskne a uvolní vajíčko, které putuje do vejcovodu.
Hormony, které řídí ovulaci, jsou gonadotropiny a estrogeny. Zde zpozorněte, dostáváme se k jádru problému. Gonadotropiny velí funkci vaječníků. Tvoří se v hypofýze a jsou dva: FSH - ovlivňuje růst folikulů, LH - řídí ovulaci = uvolnění vajíčka. Estrogeny, ženské pohlavní hormony, produkují rostoucí folikuly ve vaječnících a také je v malém množství uvolňují nadledvinky. Tyto hormony se tvoří i v některých druzích tukové tkáně. Fáze růstu folikulů a uvolnění vajíčka řídí změny hladin výše popsaných hormonů.
Na počátku celého procesu se estrogeny a gonadotropiny nesnáší, na konci pak naopak velmi spolupracují. Estrogeny se za určitých podmínek tvoří také v tukové tkáni. Tuková tkáň obsahuje další hormon, který se nazývá aromáza. Ten přeměňuje mužské pohlavní hormony androgeny, kterých má kupodivu každá žena v těle velké množství, na ženské - estrogeny. To tedy způsobí, že obézní žena má v těle zvýšené množství estrogenů. Výsledkem je změna v tvorbě genotropinů, FSH je méně a LH relativně více.
Folikuly ve vaječníku pak nedostávají správné podněty, to způsobuje nepravidelný cyklus, ve kterém nedochází vůbec nebo jen nepravidelně k ovulaci. A to je příčinou snížené nebo úplné neplodnosti obézních žen.
Jaké je řešení?
Omezit množství tukové tkáně v těle a tím uvedení hladiny hormonů do rovnováhy. Celý průběh cyklu se upraví a pravděpodobnost otěhotnění se výrazně zvýší. Pokud také patříte mezi ženy, kterým se stále otěhotnět nedaří, zkuste se zamyslet nad tím, zda za vašimi problémy nestojí právě nadbytečný tuk.