To se nám to pěkně cachtá

Přijeli jste z porodince a už se těšíte, jak si své miminko poprvé vykoupte. Trochu ale máte strach, jestli to zvládnete a jestli se to vašemu zlatíčku bude líbit. Obavy hoďte za hlavu, máme pro vás pár dobrých tipů, které vám ulehčí práci a všemu mrňouskovi se budou líbit.
To se nám to pěkně cachtá
Koupat vaše miminko by vás měla naučit sestřička v porodnici. Bohužel ze zkušeností mnoha maminek je patrné, že to tak vždy není a první koupání v domácím prostředí se tak stává výzvou i velkou neznámou. Jak často koupat? To je sice individuální, ale úplně malá miminka by se denně koupat neměla. Novorozenec má na rozdíl od dospělých mnohem citlivější pokožku, náchylnou na vysušování. Kůže častým mytím ztrácí svůj ochranný film, praská a může tak být útočištěm pro různé mikroorganismy. Z těchto důvodů zejména dermatologové doporučují koupel dvakrát maximálně třikrát týdně. V mezidobí stačí miminka otírat vlhkou žínkou. Většina pediatrů navíc zastává názor, že se má miminko koupat ve vodě bez přísad. Mýdla ale i různé gely tenkou kůži zbytečně dráždí a umožňují snadnější průnik infekci. Místo dětských přísad lze použít spíš oleje určené ke koupání miminek nebo odvar z řapíku. Na druhou stranu existuje řada opravdu šetrných přípravků na olejové bázi, kterými lze miminka mýt. Pěny do koupele je opravdu lepší využívat až pro starší batolata, ale jemné třeba bylinné emulze určitě neuškodí.

Udělejte z koupání rituál
Atmosféru koupání můžete také zpříjemnit jinými než „mycími“ rituály. Zkuste zpívat pokaždé stejné písničky či vyprávět říkánky. Když budete na začátek „repertoáru“ zařazovat stále tu stejnou, miminko si ji snadno spojí s koupáním. Bude tak vědět, co se bude dít, co ho čeká a opadnou zbytečné strachy z velké neznámé. Další možností, jak vaše dítě postupně zbavit strachu z koupání, je společné ve vaně. Tady je ale třeba dodržovat silnou hygienu. „Maminka by se měla nejprve umýt sama, opláchnout a teprve pak se jít koupat společně s miminkem. Ideální je mít dítko stále položené na těle. To po celou dobu cítí bezpečí maminčina těla a je v klidu,“ říká pediatrička Alena Bohdanecká

Jak koupat miminko aneb cachtání v pohodě
Miminko velmi rychle prochladne, proto jej koupejte v teplé místnosti (23–25 °C) a po ruce mějte osušku, do které jej zabalíte hned, jakmile s koupáním skončíte.
 
Do vaničky nalijte studenou vodu a přidávejte teplou, dobře promíchejte. Ve vaničce by mělo být maximálně10-15 cm vody.
 
Pro malá miminka jsou ideální koupací lehátka nebo podložky. Vodička tak nedosahuje až k bradě a miminko se nebojí.
 
Voda by měla mít teplotu těla, tj. 37 °C. Teplotu se doporučuje ověřit teploměrem, ale stačí ponořit předloktí, abychom poznali, jestli není horká.
 
Dětský olej vmíchejte do vody, ve které se děťátko bude koupat. Můžete je nanášet pomocí dlaně či žínky přímo na tělíčko a vlásky miminka. Poté jemně namydlete pokožku miminka a opláchněte.
 
Po koupeli miminko rychle osušte, ošetřete pokožku zvláčňujícím přípravkem a děťátko oblékněte, abyste jej pokud možno stále udrželi v teple.
 
Klepněte pro větší obrázek 

Hračky do vany ano ale opatrně
Hračky do vany určitě mají svůj smysl. Dětem zpříjemní koupání, mají se čím zabavit, zatímco je „mydlíte. Ale nemělo by jich být moc a je důležitý výběr. Předně je třeba Miminko hračky ocení zhruba od půl roku věku. Do té doby je zbytečné cokoli pořizovat, protože mu stačí máma. I později si upřímně řečeno vyhraje víc s kartáčkem a prázdným balením od šampónu, to ale nic nemění na věci, že hračky ve vaničce mu udělají radost. Určitě to budou různé palpací kačenky a rybičky nebo pěnové hračky, které se dají „přilepit“ na okraj vany. Hračky určitě kupujte u autorizovaných prodejců, kde je jistota, že jsou zdravotně nezávadné (určitě žádejte atest), jinak se může stát, že nebezpečné látky se budou vylučovat do vody. A nezapomeňte hračky po koupání nechat řádně vysušit a jednou za čas je omyjte desinfekcí. Jinak se v ńich budou usazovat plísně.

Vanička nebo koupací kbelík?
Koupací kbelík se stal fenoménem posledních let. Když se na trhu objevil první „Tummy Tub“ strhlo se doslova šílenství. Kyblík byl vyzdvihován a doporučován maminkami i odborníky. A ne bezdůvodně. Vejčitý tvar totiž poskytuje miminku velký pocit bezpečí – skoro jako maminčino bříško, takže zejména pro novorozence je velmi vhodný. Děťátko se cítí v pohodě jako v děloze a vody se prostě nebojí. Ovšem koupání v koupacím kyblíku má i své nevýhody. Manipulace s miminkem chce určitý cvik, zpočátku budete trochu zápasit. Také pokud máte trochu čiperné dítko, velmi brzy se bude „škrábat“ ven a třetím mínusem je obtížné mytí v tak stísněném prostoru.
 
Jestli tedy váháte zda kyblík nebo vaničku, ideální tedy bude, pokud si pořídíte obojí! Pokud chcete zabránit zbytečné investici, kbelík si nejprve vyzkoušejte – třeba si ho půjčete od kamarádky, každé miminko na něj totiž reaguje jinak a vy byste zbytečně utratili dost peněz (nové stojí mezi 700 – 900 Kč). Už po pár koupáních poznáte, co vašemu miminku víc vyhovuje – zda to je vanička či kyblík. Navíc vaničku budete využívat mnohem déle než kbelík – ten je určen pro děti do cca osmi měsíců, kdežto ve vaničce se váš prcek může cachtat až do dvou let, nebo zkrátka do té doby, než si začne užívat „dospělácké“ vany.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články