Těžké a krásné začátky s miminkem

Přivedla jste na svět miminko, o které teď budete s láskou pečovat. V porodnici máte k ruce sestřičky, doma si ale budete muset poradit sama. 
Těžké a krásné začátky s miminkem

Na tu chvíli, kdy jsme si přinesli z porodnice naši prvorozenou dceru, nikdy nezapomenu. Teprve když jsem ten růžový raneček položila do postýlky, uvědomila jsem si, že je opravdu tady. Byla jsem šťastná, ale zároveň mě přepadl strach, že se o ni nebudu umět postarat. V porodnici jsem zvonila na sestřičku několikrát denně. Pomáhala mi hlavně s kojením a večer Elišku vykoupala. Doma byl se mnou samozřejmě manžel a cestou z práce se vždycky zastavila moje maminka, ale i tak jsem byla většinu dne s malou sama a začátky vůbec nebyly jednoduché. Kolikrát jsme brečely obě dvě,“ vzpomíná Ivana.

Začíná kolotoč
Přebalit, nakojit, vykoupat, obléknout, nakapat kapičky do očí, případně odsát nosík. Děťátko neustále vyžaduje vaši péči. Možná se vám bude v prvních dnech zdát, že to nezvládnete. Na miminko se skoro bojíte sáhnout, abyste mu neublížila. Podobné obavy, jako máte vy, mají snad všechny maminky. Postupně ale zjistíte, že to vlastně tak složité není, a brzy budete spoustu věcí dělat automaticky. Důvěřujte si a poslouchejte svůj mateřský instinkt. Na druhou stranu je dobré počítat s tím, že první týdny pro vás budou náročnější. Připravte se na to nejen psychicky, ale také po praktické stránce.

Manžel nebo maminka
Porod je pro vaše tělo velkou zátěží a bude trvat několik týdnů, než se zotavíte. Vyčerpávající bude ze začátku i péče o miminko, které zatím nerozlišuje den a noc a vyžaduje mléko zhruba po dvou až třech hodinách. Bude ideální, když s vámi po příchodu z porodnice zůstane doma pár dní manžel nebo maminka. Zastanou péči o domácnost, nákupy nebo vezmou miminko na procházku, zatímco vy můžete odpočívat.

Nebojte se miminka
Novorozenec je sice malý a bezbranný, ale není tak křehký, jak na první pohled vypadá. Opatrnosti samozřejmě není nikdy dost. Jak vůbec s děťátkem správně manipulovat?

DRŽENÍ
Mějte vždy na paměti, že miminko ještě neumí držet hlavičku. Když budete dítě zvedat, je nutné podepřít mu jednou rukou hlavičku a krk a druhou ruku vsunout pod záda a zadeček.
Pak miminko zvedněte tak, aby se opíralo o váš hrudník. Vždy mu „jistěte“ hlavičku. Držet můžete miminko i jinak. Položte si ho na jednu paži tak, aby mělo hlavu v důlku vašeho lokte, přičemž druhá paže podpírá záda a nožičky. S děťátkem manipulujte pomalu a plynule.

KOUPÁNÍ
Miminko koupejte hodinu před kojením nebo hodinu po něm. Nejprve si připravte k ruce vše, co budete potřebovat (vaničku nebo koupací kyblík, lehátko nebo koupací podložku, žínku, osušku, mycí gel či mýdlo, přebalovací podložku, plenku, krém či mléko na tělíčko, krém na zadeček a pyžamko). Miminko koupejte v místnosti, kde je teplota alespoň 21° C, přičemž teplota vody by měla mít ideálně 37° C. Před koupáním je vhodné očistit miminku genitálie. Při mytí postupujte tak, že nejprve umyjete obličej, dále pokračujte s mytím krku, trupu, nožiček a genitálií. Vyndejte dítě z vaničky a položte je na připravenou podložku s osuškou. Pečlivě miminku osušte všechny záhyby na těle – nebojte se zvednout ručičky a utřít také podpaží. Pak děťátko namažte olejíčkem nebo krémem.

STŘÍHÁNÍ NEHTŮ
Děti se stále vrtí, takže je praktické počkat, až miminko usne. Případně požádejte partnera, aby mu podržel ruce. Nehty stříhejte nůžkami s kulatými špičkami.

Pomoc s kojením
Mnohé maminky mají ze začátku potíže s kojením a z porodnice odcházejí s obavami, jak zvládnou miminko přiložit k prsu bez pomoci sestřičky. Existuje řada pomůcek, které vám kojení mohou usnadnit, ať už jde o silikonové kloboučky, formovače bradavek nebo třeba speciální polštář. Pokud však máte s kojením stále problémy, netrapte se a neváhejte si říci o pomoc. Kontaktujte laktační poradkyni ve svém regionu, kterou najdete na stránkách Laktační ligy – www.kojeni.cz.

Návštěvy s rozumem
Na nového člena rodiny jsou zvědaví všichni. Návštěvy začnou už v porodnici a pak se chtějí všechny tetičky a kamarádky „stavit aspoň na skok“, když přijdete s miminkem domů. Vůbec nebudete nezdvořilá, když je odmítnete s tím, ať přijdou až po šestinedělí. Máte na to právo. První dny jsou totiž určeny k tomu, abyste si užívala svoji novou roli, sžívala se s miminkem a odpočívala. Když budete před každou návštěvou uklízet, mazat chlebíčky a mezitím kojit, moc klidu si neužijete.

Co je důležité?
Po příchodu z porodnice možná u vás doma zavládne menší chaos. Je to přirozené. Nemůžete mít uklizený byt a upečenou bábovku, být nalíčená a pečlivě učesaná a zároveň s přehledem zvládnout péči o kojence. Naučte se slevit ze svých představ a rozlišujte, co je zrovna nejdůležitější. Na prvním místě jste vy a dítě. Že přetéká koš s prádlem na žehlení a vy pobíháte doma půl dne v pyžamu? To vůbec neřešte. A pokud máte pocit, že už vám všechno přerůstá přes hlavu, požádejte okolí o pomocnou ruku. Na procházku s miminkem může jít babička nebo kamarádka a na žehlení a úklid si můžete najít pomocnici, není to žádná ostuda!

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články